Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Ekologiczne posadzki - modne i efektowne

Tekst: Beata Dreksler, architekt krajobrazu
'Dekory' z ceramicznej mozaiki to dobry sposób na ożywienie drewnianej ścieżki. Do ich barwy warto dopasować odcienie kwiatów na rabatach - Fot. Małgorzata Dyrska

Modny ogrodnik coraz chętniej stąpa w ogrodzie po posadzce z kamyków, mozaiki lub drewna - najlepiej z recyklingu, przepuszczalnej dla wody. Nie są mu bowiem obojętne sprawy ekologii

Minęły już czasy, gdy w naszych ogrodach królowały szczelne nawierzchnie bitumiczne i betonowe wylewki. Najnowsze trendy są jednoznaczne: ogrodowe posadzki powinny być przepuszczalne dla wody i przyjazne dla środowiska, wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej pozyskanych z recyklingu. Wybór zależy od naszych upodobań. A wybierać jest w czym!

Podjazd w kratkę

Na podjazdach do garażu coraz większym powodzeniem cieszą się tzw. kratki trawnikowe (np. Recyfix, Ecofix, Geosystem, Inovgreen) produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Są lekkie, elastyczne, trwałe (odporne na mróz i promienie UV) oraz łatwe w montażu. Układa się je na specjalnie przygotowanym podłożu z kruszyw, tłucznia kamiennego i podsypki piaskowej, łącząc kolejne elementy samoblokującymi się zaczepami. Na koniec oczka kratek wypełnia się tłuczniem lub żwirem albo też żyznym podłożem, obsiewa trawą i gotowe. Po 4-6 tygodniach po takiej zielonej nawierzchni można już chodzić, a nawet jeździć - udźwignie bowiem sporą ciężarówkę - i, co ważne, nie powstaną na niej koleiny. Pielęgnuje się ją jak trawnik - regularnie podlewa i strzyże kosiarką. Niektóre kratki (np. Nidagravel) są od spodu wykończone geowłókniną, co znacznie hamuje wzrost chwastów i zapobiega przedostawaniu się żwiru pod kratkę (w efekcie rzadziej będziemy go uzupełniać). Ale uwaga - kratki trawnikowe można stosować tylko w terenie o spadku maksimum 7 proc.

Zwolennicy bardziej awangardowych rozwiązań mogą się zdecydować na podjazd umocniony kratkami Filterpave wypełnionymi szklanymi porowatymi granulkami z recyklingu. Choć wyglądają subtelnie, są twardsze od kamienia! Granulki te pełnią też funkcję filtru oczyszczającego deszczówkę przenikającą w głąb gruntu. Mało tego - dzięki specjalnemu systemowi woda gromadzona jest potem w jednym miejscu i wykorzystywana do podlewania ogrodu. Warto wiedzieć, że trwają właśnie prace nad podobnymi nawierzchniami ze zużytych opon samochodowych.

Kamienie do chodzenia

Wędrując ogrodowymi alejkami, miło słyszeć chrzęst żwiru pod stopami. Jest tani i efektowny, mogą też w nim rosnąć i rozsiewać się rośliny. Żwirowa ścieżka będzie trwalsza, jeśli wzmocnimy ją plastikowymi kratkami trawnikowymi wypełnionymi kamiennym kruszcem.

Do łask wracają także mozaiki, zwłaszcza te wykonane z różnej wielkości kamieni rzecznych (tzw. pebble mosaic, czyli mozaiki z otoczaków). Można z nich tworzyć całe nawierzchnie, pojedyncze elementy posadzek i całe płyty "rzucone" w trawę (tzw. stepping stones - kamienie do chodzenia). Wszystko zależy od naszych upodobań i koncepcji.

Tworząc żwirowe i mozaikowe nawierzchnie, można również stosować praktyczne spoiwa do piasku, kruszyw i kamieni (np. Gala Kreativ) pozwalające uzyskiwać wspaniałe efekty. Substancje te, produkowane na bazie żywic, mocno spajają ze sobą elementy nawierzchni, dzięki czemu żwir nie przesuwa się z miejsca na miejsce. Posadzka oddycha, całkowicie przepuszcza wodę, ale nie wypłukuje się i nie przemieszcza pod naciskiem. Jest przy tym mrozoodporna i nie przerastają jej chwasty, a jednocześnie wygląda bardzo naturalnie. Spoiwa są bowiem przezroczyste i prawie niewidoczne dla oka.

Drewno pod stopami

Niezwykle modne staje się znów drewno. Nowe technologie montażu i obróbki wpływają na coraz większą jego trwałość. Poza tym drewno idealnie wtapia się w zieleń i - nawet gdy pokrywa duże płaszczyzny - nie przytłacza wnętrza ogrodu. Każdy drewniany element ma przy tym nieco inny rysunek, dzięki czemu ułożone z nich nawierzchnie są niepowtarzalne. Producenci oferują deski, klocki i gotowe elementy (ażurowe kwadraty, prostokąty, półkola) z drewna krajowego lub egzotycznego. Ciekawym pomysłem na ścieżkę jest wyłożenie jej brukiem drewnianym z okorowanych pieńków o różnej grubości.

Efektowne nawierzchnie można również układać z bali (grubych kawałków drewna tartacznego). Takie ścieżki najbardziej pasują do wiejskich i naturalistycznych ogrodów.

W nowoczesnych założeniach znacznie efektowniej wyglądają deski z drewna egzotycznego, najlepiej ryflowane (z wyżłobionymi wzdłuż rowkami), dzięki czemu nie są śliskie nawet po deszczu.

Udane miraże

Powodzeniem cieszy się niezmiennie łączenie różnych materiałów, na przykład drewna i kamyków, płyt kamiennych oraz żwiru. A nieciekawą posadzkę z identycznych elementów urozmaici kamienny motyw lub ornament ze starych dachówek czy rurek drenarskich. Warto przy tym zwrócić uwagę na materiały dostępne w najbliższej okolicy i próbować szukać w nich inspiracji. Koszt niewielki, a efekt - znakomity!

Coraz chętniej urządzamy też ogrody na dachach - zwłaszcza w wielkich aglomeracjach. Tam widok podniebnych enklaw zieleni powoli staje się codziennością. Nierzadko już w trakcie budowy domu zastanawiamy się, czy jego dach można będzie zazielenić. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba oczywiście zaplanować odpowiednie nawierzchnie. W tym wypadku doskonałym rozwiązaniem okażą się płyty kamienne wtopione w kwiatowe kompozycje albo ścieżki ze żwiru lub kamyczków pozwalające roślinom maksymalnie wykorzystać wodę deszczową.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: </>

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Oryginalne i modne nawierzchnie
Ścieżki, tarasy i podjazdy w ogrodzie - posadzka w kwiatach
Drewniane nawierzchnie w ogrodzie

Skomentuj:

Ekologiczne posadzki - modne i efektowne

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej