Oryginalne i modne nawierzchnie
Materiałów na nawierzchnie do ogrodu jest bardzo dużo. Sam wybór może stanowić problem. W nowoczesnych ogrodach warto stosować rozwiązania niekonwencjonalne i nietypowe połączenia. Efekty mogą być wspaniałe!
Geometryczne desenie nawierzchni znakomicie pasują do nowoczesnych, regularnych ogrodowych kompozycji z mniejszą ilością gatunków roślin. Im większa ich różnorodność oraz im bardziej tradycyjna kompozycja, tym spokojniejsza w wyrazie i mniej rzucająca się w oczy powinna być nawierzchnia.
KAMIEŃ PRZY KAMIENIU
Można go łączyć z wieloma materiałami. Ważne jest jednak umiejętne jego zastosowanie i zestawienie z innymi elementami ogrodu, przede wszystkim z elewacją budynku.
Aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, często łączy się ze sobą różne faktury kamienia. To urozmaica płaszczyznę nawierzchni, zwłaszcza gdy wszystkie materiały utrzymane są w jasnej kolorystyce. Do dyspozycji mamy żwir, kostki, lite płyty o różnej wielkości i formie, z piaskowca, granitu i bazaltu. Najmniej trwały piaskowiec i wapień nie nadają się jednak na podjazdy i parkingi, gdzie działają silne obciążenia.
Ścieżki i tarasy można wykładać kamieniami w postaci płyt, płytek i kostek. Ich powierzchnia może być szlifowana (śliska), piaskowana (szorstka, ale równa) lub łamana (szorstka i nierówna). Na rynku dostępny jest kamień w wielu rozmiarach, kolorach i odcieniach, dlatego łatwo dopasować go do ogrodu w każdym stylu - w nowoczesnym dobrze będą wyglądać duże kamienne tafle o prostych kształtach (np. wielkoformatowe płyty).
Niezwykle efektowne jest łączenie surowego betonu lub zwykłych płyt chodnikowych ze szlachetnym kamieniem lub kolorowym kruszywem. Aby urozmaicić jednolitą, monotonną kamienną powierzchnię, można wtopić w nią pojedyncze drewniane ryflowane deski, szklane płyty lub metalowe kratownice. Oryginalnie wyglądać będzie kamienna posadzka z geometryczną kwaterką pośrodku wysypaną czarnymi lub białymi otoczakami, porośniętą dywanem roślin okrywowych lub wypełnioną wodą.
MODNY BETON
Betonowe płyty i kostki z reguły są tańsze niż drewno czy kamień, a często do złudzenia przypominają je wyglądem. W dodatku beton daje się dowolnie formować i barwić. Dzięki temu mamy na rynku płyty, bloczki i kostki w wielu rozmiarach, kolorach i o różnorodnej fakturze stwarzające olbrzymie możliwości aranżacyjne.
W pobliżu domu o miejskim charakterze lub o modernistycznej architekturze dobrze będą wyglądały płytki o regularnych kształtach wykończone naturalnym kruszywem kamiennym.
Miłośnicy drewna, którzy nie ufają jego trwałości, powinni zwrócić uwagę na nawierzchnie wykonane z pressbetonu. Produkty wykonane w tej technologii doskonale imitują zarówno drewno, jak i kamień bądź ceramikę. Zwykle takie nawierzchnie odlewane są na miejscu w ogrodzie klienta, tam są barwione i impregnowane. Można też kupić gotowe elementy, np. imitujące stare popękane deski lub kamienne płyty.
Ci, którym zależy, by ich ogród był nowoczesny i ekologiczny, mogą sięgnąć po ażurowe kostki, które dzięki swojej konstrukcji umożliwiają wsiąkanie do gruntu wód opadowych. Wolne przestrzenie można wypełnić żwirem, grysem albo obsiać trawą. Takie nawierzchnie z powodzeniem stosuje się na ścieżkach, podjazdach oraz parkingach. Ale na tym nie koniec.
Można również - dzięki nowej technologii TerraWay - stworzyć nawierzchnie w pełni przepuszczające wodę i powietrze. Produkowane są z materiału mineralnego (grysu z granitu, bazaltu, kwarcu, porfiru, gabro itd. oraz ich mieszanki) związanego niewielką ilością żywicy epoksydowej. Skleja ona na styku cząstki wypełniacza, dając w efekcie strukturę porowatą, przez którą swobodnie przepływa woda. Nawierzchnia ta nie przerasta chwastami ani nie osiedlają się w niej owady (np. mrówki). Jest mrozoodporna, co znacznie zwiększa jej trwałość.
Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, materiał, z którego jest zrobiona, można poddać recyklingowi. Możemy również nadać jej dowolny kolor, używając sztucznych barwników. Dzięki swojej porowatej strukturze idealnie sprawdza się w pobliżu fontann i basenów.
CIEPŁE DREWNO
Popularnym materiałem jest drewno. Ma wiele zalet - znakomicie wtapia się w zielone zakątki, ma neutralną barwę, niepowtarzalny rysunek słojów, jest ciepłe w dotyku. Wydaje się lekkie, nie przytłacza kompozycji, nawet gdy pokrywa duże płaszczyzny. Żeby nawierzchnie nie wyglądały monotonnie, można poeksperymentować z łączeniem różnych kształtów, faktur, barw. Ciekawym pomysłem na ścieżki i placyki jest ułożenie na utwardzonej powierzchni wysypanej żwirem kilku drewnianych paneli (kwadraty zbite z desek, najczęściej o wymiarach 50 x 50 cm lub 100 x 100 cm). Można je dowolnie barwić, bejcując lub malując wodoodporną farbą. W nowoczesnych ogrodach doskonale prezentują się deski ryflowane (z wyżłobionymi wzdłuż rowkami). Najtrwalsze są te z drewna egzotycznego, które nie wymaga zabezpieczenia. Jeżeli używamy dużych elementów (deski, bale), pamiętajmy, że układając je w poprzek ścieżki, optycznie ją poszerzamy, ale zarazem skracamy. Jeśli chcemy, by sprawiała wrażenie dłuższej, bale czy deski trzeba układać wzdłuż.
Osoby, które cenią zalety drewna, ale mają zastrzeżenia co do jego trwałości, znajdą również coś dla siebie. Na rynku dostępne są panele ogrodowe Twinson stworzone z drewna i PVC. Łączą zalety obu materiałów w jednym nowym tworzywie. Są łatwe w montażu i do złudzenia przypominają drewno. Można je poddać recyklingowi. W ofercie znajduje się osiem różnych odcieni, co stwarza niezwykłe możliwości aranżacji nowoczesnego wnętrza ogrodowego.
SZKŁO I SPÓŁKA
Wielki potencjał dekoracyjny mają też materiały niekonwencjonalne, jak np. szkło. Choć wiele osób niechętnie odnosi się do obecności szkła w ogrodzie, na rynku pojawia się coraz więcej produktów szklanych przeznaczonych na nawierzchnie. Szkło w postaci grysu, tłucznia, żwiru i mozaiki nie jest zbyt śliskie, ale używa się go raczej do dekoracji. Nawet najbanalniej ułożone szklane paciorki z płukanego szkła rozsypane na rabacie odbijają i rozszczepiają światło, wprowadzając interesujące kolorowe refleksy na roślinach i architekturze.
Do dyspozycji mamy jeszcze płyty ze szkła hartowanego, zbrojonego lub klejonego z kilku warstw. Można pod nimi zamontować oświetlenie lub puścić strumyk wody. Trzeba jednak pamiętać, by takie nawierzchnie planować raczej poza głównymi ciągami komunikacyjnymi lub na niezbyt dużej powierzchni. Zimą i po deszczu bywają bardzo śliskie.
Na tarasach (i nie tylko) można stosować mniej konwencjonalne rozwiązania, np. metalowe panele z fakturowanej blachy lub ocynkowanych krat wsparte na wyniesionej ponad teren konstrukcji. Pod nimi warto posadzić rośliny i podziwiać je z góry (przez szkło albo otwory w ażurowej podłodze). Ciekawym pomysłem jest budowa schodów i ogrodzeń z modnych gabionów (stelaż z metalowej siatki wypełnionej różnymi rodzajami kamieni) ze stopniami pokrytymi blachą. Hitem są nawierzchnie z kolorowego gumowego granulatu i praktyczne posadzki z żywic epoksydowych. Odpowiednio zestawione stworzą niepowtarzalny styl, na miarę XXI wieku.
- Więcej o:
Projektowanie ogrodów cz. 4. Efektowne i niedrogie nawierzchnie ogrodowe.
Betonowe imitacje drewna...?
Projektujemy ścieżki ogrodowe
Ekologiczne posadzki - modne i efektowne
Leśny ogród. Trakty, nawierzchnie i ogrodzenia
Drewniane nawierzchnie w ogrodzie
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury