Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Ogrodowe rarytasy

Małgorzata Wójcik
Shutterstock/KAppleyard

Czym wzbogacić ogrodowe rabaty, żeby były wyjątkowo oryginalne? Zamiast kupować dziwne elementy małej architektury warto sięgnąć po ciekawie wyglądające rośliny o rzadko spotykanym kolorze kwiatów albo o interesującym kształcie liści.

W niektórych miejscach, na przykład na bylinowych rabatach można posadzić jeden okaz o oryginalnym pokroju. Pamiętajmy jednak zawsze o jednej zasadzie - aby w kompozycji nie przesadzić z ilością tych "dziwnych" roślin, aby jej nie zaśmiecić.

Właścicielom dużych posesji polecam posadzenie jednego ciekawego drzewa. Warto sięgać po rośliny liściaste, gdyż zapewnią nam one dużą zmienność w ogrodzie. Tam, gdzie jest sporo miejsca ładnie prezentować się będzie brzoza brodawkowata "Purpurea" o efektownie zabarwionych, ciemnych liściach, buki pospolite "Tricolor" lub "Zlatia", które najpiękniej prezentują się wiosną, grójecznik japoński o wspaniale przebarwiających się liściach jesienią oraz tulipanowiec amerykański, który ma nie tylko oryginalny kształt liści, ale również piękne żółte kwiaty przypominające tulipany.

Na małej działce sprawdzają się gatunki o kolumnowym pokroju, na przykład sosna pospolita "Fastigiata", buk pospolity "Purple Fountain", pięknie kwitnąca wiśnia piłkowana "Amanogawa", a także wiąz holenderski "Wredei" o żółtych liściach.

Jeśli chcemy wzbogacić rabatę ciekawymi krzewami, w zacisznych i ciepłych miejscach możemy posadzić klon palmowy, przepięknie kwitnącą budleję Dawida lub zimozielony ostrokrzew Meserwy, który ozdobi ogród także zimą. Miłośnikom kwiatów polecam dereń kwiecisty, obficie kwitnący lilak Meyera "Palibin" i tamaryszek drobnokwiatowy, natomiast osobom, które lubią podziwiać liście o ciekawych kształtach i kolorach = hortensję dębolistną, kerię japońską "Picta", a także barwinek "Variegata".

Wśród bylin rarytasów jest bardzo wiele, ale polecam szczególnie te, które nie są specjalnie wymagające w pielęgnacji. Na rabatach doskonale sprawdzają się jarzmianki (Astriantia), dziewannę "Clementine" o niezwykłych miedzianych kwiatach z fioletowymi środkami, mało wymagające i przepiękne jeżówki, których coraz więcej odmian dostępnych jest w sprzedaży.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rośliny użytkowe w ogrodzie ozdobnym
Rabata rustykalna
Rośliny na suche bukiety

Skomentuj:

Ogrodowe rarytasy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej