Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny na suche bukiety

Małgorzata Wójcik

Gdy powoli zaczyna kończyć się piękne i upalne lato już zaczynamy marzyć o tym, kiedy znów w ogrodzie pojawią się nowe kwiaty i świeża zieleń. Aby uprzyjemnić sobie jesienne i zimowe dni warto dom ozdobić kwiatami, które rosły w naszym ogrodzie. Bardzo wiele bylin, roślin jednorocznych, a nawet kwiatostanów krzewów można suszyć i przeznaczyć później do tworzenia kompozycji z suszek.

16144454 https bi
Jak przechowywać rośliny, żeby zachowały jak najładniejszy wygląd? Po zebraniu kwiatów (w słoneczny dzień, zbieramy suche rośliny i obrywamy z nich dolne liście) wieszamy je w małych pęczkach kwiatami w dół. Uważajmy aby nie pozaginać kwiatów. Umieszczamy je w przewiewnym i suchym miejscu. Pamiętajmy, aby nie wieszać pęczków na słońcu - zbyt szybko uschną i stracą kolor.

Które gatunki nadają się do suszenia?

Oto lista tych najpiękniejszych. Niebieskawe owocostany czarnuszki (Nigella), niebieskie okrągłe kwiaty przegorzanu (Echinops), fioletowe i białe kwiaty lawendy wąskolistnej oraz lawendy francuskiej (Lavandula), białe, niebieskie, różowe i fioletowe kwiaty ostróżki ogrodowej (Delphinium), niebieskie kwiatostany mikołajków (Eryngium).

Pomarańczowe owocostany miechunki (Physalis), żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone kwiaty nieśmiertelnika (Helichrysum) zanim w pełni się rozwiną, żółte, pomarańczowe lub czerwone grzebieniaste kwiatostany celozji (Celosia), białe, czerwone, różowyei fioletowe kwiaty zatrwianu (Limonium), różowe,żółte, pomarańczowe kwiaty suchołuski (Helipterum), zwisające czerwone kwiaty szarłatu (Amaranthus).

Żółte owocostany wdówki (Scabiosa), beżowe niedojrzałe kwiatostany trawy - dmuszek (Lagurus), a także makówki - owocostany maku wschodniego (Papaver orientale), zielone kwiaty dzwonka irlandzkiego (Molucella) oraz srebrzyste owocostany miesiącznicy (Lunaria).

Jak zestawiać ze sobą ususzone rośliny?

Bukiety tworzymy podobnie jak z roślin żywych, czyli albo mieszane, albo jednogatunkowe. Do ich układania przydać się mogą gąbki bukieciarskie. Pięknie będą się prezentować w wazonach, zarówno szklanych, jak i ceramicznych oraz w glinianych pojemnikach albo w ocynkowanych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny na suche bukiety