Klinika roślin
Rośliny użytkowe w ogrodzie ozdobnym
Warzywnik w ogrodzie jest bardzo praktyczny, ale nie każdemu odpowiada jego wygląd. Równe grządki wypełnione takimi samymi roślinami posadzonymi w rzędach nie każdemu przypadną do gustu. A jednak nie ma to jak wyhodowany własnoręcznie marchewka, rzodkiewka czy burak albo świeża sałata.
Rabata rustykalna
Bylinowe rabaty najpiękniej wyglądają w środku lata, gdy na nich kwitnie w kępach dużo kolorowych bylin. Taką kompozycję w stylu rustykalnym polecam każdemu. Jest ona swobodna, więc nie trzeba się przejmować tym, że zrobi się na niej bałagan.
Rośliny na suche bukiety
Gdy powoli zaczyna kończyć się piękne i upalne lato już zaczynamy marzyć o tym, kiedy znów w ogrodzie pojawią się nowe kwiaty i świeża zieleń. Aby uprzyjemnić sobie jesienne i zimowe dni warto dom ozdobić kwiatami, które rosły w naszym ogrodzie. Bardzo wiele bylin, roślin jednorocznych, a nawet kwiatostanów krzewów można suszyć i przeznaczyć później do tworzenia kompozycji z suszek.
Nietypowy trawnik
Każdą zieloną murawę można zmienić w kolorowy lub wzorzysty dywan. Jest na to kilka sposobów - posadzenie roślin cebulowych, założenie łąki kwietnej lub tworzenie pasków na trawniku.
Ogrodowe rarytasy
Czym wzbogacić ogrodowe rabaty, żeby były wyjątkowo oryginalne? Zamiast kupować dziwne elementy małej architektury warto sięgnąć po ciekawie wyglądające rośliny o rzadko spotykanym kolorze kwiatów albo o interesującym kształcie liści.
Balkonowe hity
Słoneczna pogoda i ciepłe, majowe wieczory inspirują nas do sadzenia roślin i tworzenia barwnych kompozycji zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Producenci roślin każdego roku zaskakują nas tworząc coraz piękniejsze, coraz obficiej kwitnące i coraz bujniejsze odmiany roślin balkonowych. Naprawdę jest w czym wybierać.
Rabata w zimnym odcieniu
Kolory kwiatów na rabacie mogą mieć wpływ na to jak duży wydaje nam się ogród. Wiadomo, że dominacja ciepłych barwa zmniejsza optycznie przestrzeń, natomiast barwy chłodne ją powiększają.
Taras - styl, meble i dodatki
Jak go urządzić, żeby był wygodny dla użytkowników, a także zdobił dom i ogród?
Najlepsze gatunki na rabatę w przedogródku
Miejsce reprezentacyjne, takie jak wejście do domu, czyli tzw. przedogródek musi przez cały rok wyglądać elegancko.
Zakładamy mini-sad w ogrodzie
Przydomowy ogród to miejsce, w którym między roślinami ozdobnymi i kwitnącymi krzewami warto posadzić kilka drzewek lub krzewów owocowych. Mogą one rosnąć obok siebie i tworzyć namiastkę sadu - z jedną jabłonką, wiśnią i gruszą czy brzoskwinią. Z brzegu można posadzić owocujące krzewy, np. borówki amerykańskie, maliny, porzeczki lub agrest. W pobliżu po ogrodzeniu może wspinać się jeżyna bezkolcowa.
Różaneczniki i azalie - komponujemy i zakładamy rabatę pod sosnami
Na kwaśnym podłożu, pod koronami sosen najlepiej sprawdzają się rośliny wrzosowate. Podstawowe gatunki to różaneczniki oraz azalie. Krzewy powinny rosnąć w grupie, co najmniej kilku sztuk. Wtedy tworzy się specyficzny mikroklimat sprzyjający ich rozwojowi.
Nowości na balkon i taras
Wiosenne miesiące to najlepszy czas dla amatorów roślin balkonowych. Już na początku maja na rynku zaczynają pojawiać się sadzonki większości gatunków, które można uprawiać w pojemnikach. Trzeba jednak pamiętać, że część z nich sadzimy dopiero w drugiej połowie miesiąca, gdy zniknie już zagrożenie wiosennych przymrozków.
Sadzimy rośliny ozdobne na rabatach bylinowych
Dobrze zaplanowana rabata, usytuowana na tle grupy krzewów bądź żywopłotu, pod ścianą domu lub przy tarasie to jedna z piękniejszych ozdób ogrodu. Jeśli odpowiednio dobierzemy gatunki, miejsce to będzie efektowne od wczesnej wiosny aż do jesieni.
Wysiew nasion warzyw i ich ochrona przed chorobami oraz ślimakami
Warzywnik pełen dorodnych i zdrowych roślin to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Od czego zacząć, by uzyskać obfite zbiory i cieszyć się plonami z własnej grządki?
Opryski drzew owocowych. Ochrona drzew owocowych przed chorobami i szkodnikami
Już wczesną wiosną, w marcu, warto opryskać i zabezpieczyć drzewa przed chorobami i szkodnikami, które mogą je zaatakować w nadchodzącym sezonie.
Nawożenie trawnika i roślin ozdobnych
Nadeszła wreszcie długo oczekiwana wiosna. Po pierwszych porządkach, sprzątnięciu trawnika i wygrabieniu z pomiędzy krzewów i z rabat zbutwiałych liści przychodzi pora na dokarmianie roślin.
Jak radzić sobie z chorobami różaneczników i azalii?
Wiosna to czas, gdy nasze ogrody zdobią okazałe kwiaty różaneczników i azalii. W maju i czerwcu cieszymy się ich urodą, jednak nie możemy zapominać, że rośliny wymagają naszej troski i pielęgnacji przez cały rok.
Najlepsze rośliny na skalniaki
Strome zbocze lub naturalne wzniesienie znajdujące się w ogrodzie warto wykorzystać w celach dekoracyjnych. Dobrym rozwiązaniem będzie założenie skalniaka czy zbudowanie suchego murka oporowego ze szczelinami pozostawionymi dla roślin. W miejscu słonecznym taką konstrukcję ozdobić może wiele gatunków roślin, nie tylko karłowe krzewy iglaste, ale również efektownie kwitnące byliny oraz rośliny cebulowe.
Jak nawozić trawnik?
Zabiegi związane z zasilaniem trawnika rozpoczynamy już wczesną wiosną, zwykle w połowie marca, zaraz po oczyszczeniu murawy z suchej trawy i filcu. W sezonie, gdy trawnik jest intensywnie użytkowany i koszony, wymaga zasilania nawet kilkakrotnie.
Jabłonie do ogrodu
Kwitnące w maju jabłonie w ogrodzie to jeden z piękniejszych wiosennych widoków. Niejeden właściciel ogrodu, dzięki starannej pielęgnacji drzew dochowa się jesienią smacznych i zdrowych owoców.