Klinika roślin

 • 16093048 https bi

  Rośliny użytkowe w ogrodzie ozdobnym

  Warzywnik w ogrodzie jest bardzo praktyczny, ale nie każdemu odpowiada jego wygląd. Równe grządki wypełnione takimi samymi roślinami posadzonymi w rzędach nie każdemu przypadną do gustu. A jednak nie ma to jak wyhodowany własnoręcznie marchewka, rzodkiewka czy burak albo świeża sałata.

 • 16092942 https bi

  Rabata rustykalna

  Bylinowe rabaty najpiękniej wyglądają w środku lata, gdy na nich kwitnie w kępach dużo kolorowych bylin. Taką kompozycję w stylu rustykalnym polecam każdemu. Jest ona swobodna, więc nie trzeba się przejmować tym, że zrobi się na niej bałagan.

 • 16144454 https bi

  Rośliny na suche bukiety

  Gdy powoli zaczyna kończyć się piękne i upalne lato już zaczynamy marzyć o tym, kiedy znów w ogrodzie pojawią się nowe kwiaty i świeża zieleń. Aby uprzyjemnić sobie jesienne i zimowe dni warto dom ozdobić kwiatami, które rosły w naszym ogrodzie. Bardzo wiele bylin, roślin jednorocznych, a nawet kwiatostanów krzewów można suszyć i przeznaczyć później do tworzenia kompozycji z suszek.

 • NA PARKOWYM KLOMBIE. Żółte tulipany i niebieskie niezapominajki posadzono na kilku identycznych klombach, pomiędzy którymi wije się ścieżka.

  Nietypowy trawnik

  Każdą zieloną murawę można zmienić w kolorowy lub wzorzysty dywan. Jest na to kilka sposobów - posadzenie roślin cebulowych, założenie łąki kwietnej lub tworzenie pasków na trawniku.

 • Shutterstock/KAppleyard

  Ogrodowe rarytasy

  Czym wzbogacić ogrodowe rabaty, żeby były wyjątkowo oryginalne? Zamiast kupować dziwne elementy małej architektury warto sięgnąć po ciekawie wyglądające rośliny o rzadko spotykanym kolorze kwiatów albo o interesującym kształcie liści.

 • 15987802 https bi

  Balkonowe hity

  Słoneczna pogoda i ciepłe, majowe wieczory inspirują nas do sadzenia roślin i tworzenia barwnych kompozycji zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Producenci roślin każdego roku zaskakują nas tworząc coraz piękniejsze, coraz obficiej kwitnące i coraz bujniejsze odmiany roślin balkonowych. Naprawdę jest w czym wybierać.

 • Letnia rabata w odcieniach fioletu

  Rabata w zimnym odcieniu

  Kolory kwiatów na rabacie mogą mieć wpływ na to jak duży wydaje nam się ogród. Wiadomo, że dominacja ciepłych barwa zmniejsza optycznie przestrzeń, natomiast barwy chłodne ją powiększają.

 • 15976203 https bi

  Taras - styl, meble i dodatki

  Jak go urządzić, żeby był wygodny dla użytkowników, a także zdobił dom i ogród?

 • shutterstock/InavanHateren

  Najlepsze gatunki na rabatę w przedogródku

  Miejsce reprezentacyjne, takie jak wejście do domu, czyli tzw. przedogródek musi przez cały rok wyglądać elegancko.

 • Zakładamy mini-sad w ogrodzie

  Przydomowy ogród to miejsce, w którym między roślinami ozdobnymi i kwitnącymi krzewami warto posadzić kilka drzewek lub krzewów owocowych. Mogą one rosnąć obok siebie i tworzyć namiastkę sadu - z jedną jabłonką, wiśnią i gruszą czy brzoskwinią. Z brzegu można posadzić owocujące krzewy, np. borówki amerykańskie, maliny, porzeczki lub agrest. W pobliżu po ogrodzeniu może wspinać się jeżyna bezkolcowa.

 • AZALIA ( RHODODENDRON ) ' ROSINETTA ' - KOLOR KWIATOW ROZOWY I BIALY ' PANDA ' - KRZEW , KWIATY FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (186) - 6 2010

  Różaneczniki i azalie - komponujemy i zakładamy rabatę pod sosnami

  Na kwaśnym podłożu, pod koronami sosen najlepiej sprawdzają się rośliny wrzosowate. Podstawowe gatunki to różaneczniki oraz azalie. Krzewy powinny rosnąć w grupie, co najmniej kilku sztuk. Wtedy tworzy się specyficzny mikroklimat sprzyjający ich rozwojowi.

 • Nowości na balkon i taras

  Wiosenne miesiące to najlepszy czas dla amatorów roślin balkonowych. Już na początku maja na rynku zaczynają pojawiać się sadzonki większości gatunków, które można uprawiać w pojemnikach. Trzeba jednak pamiętać, że część z nich sadzimy dopiero w drugiej połowie miesiąca, gdy zniknie już zagrożenie wiosennych przymrozków.

 • OGROD , KOLOR W OGRODZIE , KOLOROWA SCIEZKA WSPOLGRA Z KOLORAMI KWIATOW NA RABATACH FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA PUBLIKACJA OGRODY NUMER SPECJALNY 1/2011 - 50 SPOSOBOW NA PIEKNY OGROD - 5 2011 SLOWA KLUCZOWE: OGROD RABATA NAWIERZCHNIA ROSLINA KWIAT ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NUMER SPECJALNY 1/2011 - 50 SPOSOBOW NA PIEKNY OGROD - CZASOPISMA

  Sadzimy rośliny ozdobne na rabatach bylinowych

  Dobrze zaplanowana rabata, usytuowana na tle grupy krzewów bądź żywopłotu, pod ścianą domu lub przy tarasie to jedna z piękniejszych ozdób ogrodu. Jeśli odpowiednio dobierzemy gatunki, miejsce to będzie efektowne od wczesnej wiosny aż do jesieni.

 • Sałata

  Wysiew nasion warzyw i ich ochrona przed chorobami oraz ślimakami

  Warzywnik pełen dorodnych i zdrowych roślin to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Od czego zacząć, by uzyskać obfite zbiory i cieszyć się plonami z własnej grządki?

 • 27.06.2002 WARSZAWA ROSLINY ROZA PNACA ZAATAKOWANA PRZEZ MSZYCE FOTO. ARKADIUSZ SCICHOCKI/AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA LADNY DOM NUMER SPECJALNY - OGROD 1/2011 - 4 2011

  Opryski drzew owocowych. Ochrona drzew owocowych przed chorobami i szkodnikami

  Już wczesną wiosną, w marcu, warto opryskać i zabezpieczyć drzewa przed chorobami i szkodnikami, które mogą je zaatakować w nadchodzącym sezonie.

 • Nawożenie trawnika i roślin ozdobnych

  Nadeszła wreszcie długo oczekiwana wiosna. Po pierwszych porządkach, sprzątnięciu trawnika i wygrabieniu z pomiędzy krzewów i z rabat zbutwiałych liści przychodzi pora na dokarmianie roślin.

 • 24.05.2004 PIASECZNO SZKOLKA ROSLIN OZDOBNYCH KRZEWY LISCIASTE KWIATY WIOSNA AZALIA RHODODENDRON

  Jak radzić sobie z chorobami różaneczników i azalii?

  Wiosna to czas, gdy nasze ogrody zdobią okazałe kwiaty różaneczników i azalii. W maju i czerwcu cieszymy się ich urodą, jednak nie możemy zapominać, że rośliny wymagają naszej troski i pielęgnacji przez cały rok.

 • SMAGLICZKA GORSKA ( ALLYSSUM MONTANUM ) - ROSLINA , BYLINA , KWIATY FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (184) - 4 2010

  Najlepsze rośliny na skalniaki

  Strome zbocze lub naturalne wzniesienie znajdujące się w ogrodzie warto wykorzystać w celach dekoracyjnych. Dobrym rozwiązaniem będzie założenie skalniaka czy zbudowanie suchego murka oporowego ze szczelinami pozostawionymi dla roślin. W miejscu słonecznym taką konstrukcję ozdobić może wiele gatunków roślin, nie tylko karłowe krzewy iglaste, ale również efektownie kwitnące byliny oraz rośliny cebulowe.

 • 9480605 https bi

  Jak nawozić trawnik?

  Zabiegi związane z zasilaniem trawnika rozpoczynamy już wczesną wiosną, zwykle w połowie marca, zaraz po oczyszczeniu murawy z suchej trawy i filcu. W sezonie, gdy trawnik jest intensywnie użytkowany i koszony, wymaga zasilania nawet kilkakrotnie.

 • 9480607 https bi

  Jabłonie do ogrodu

  Kwitnące w maju jabłonie w ogrodzie to jeden z piękniejszych wiosennych widoków. Niejeden właściciel ogrodu, dzięki starannej pielęgnacji drzew dochowa się jesienią smacznych i zdrowych owoców.