Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rośliny użytkowe w ogrodzie ozdobnym

Małgorzata Wójcik

Warzywnik w ogrodzie jest bardzo praktyczny, ale nie każdemu odpowiada jego wygląd. Równe grządki wypełnione takimi samymi roślinami posadzonymi w rzędach nie każdemu przypadną do gustu. A jednak nie ma to jak wyhodowany własnoręcznie marchewka, rzodkiewka czy burak albo świeża sałata.

Właścicielom większych ogrodów, w którym zmieści się typowy warzywnik z grządkami proponuje kilka sposobów na jego ozdobienie. Pierwszy, najprostszy sprawdza się tam, gdzie nie zależy nam na widoku i przestrzeni. Można po prostu na brzegu warzywnika znajdującego się w tyłu posesji założyć wysoki żywopłot z kwitnących krzewów albo krzewów owocowych (borówek amerykańskich, porzeczek, malin bądź winorośli pnącej się po podporach. Jeśli nie chcemy odgradzać widoku warzywnika, mało kolorowe grządki z warzywami można ozdobić sadząc miedzy roślinami rządki nagietków, aksamitek albo bratków. Na lato do warzywnika można wystawić donice z oleandrami lub drzewkami pomarańczowymi, dzięki temu to miejsce w ogrodzie będzie wyglądało bardziej efektownie.

Przy zakładaniu grządek warto także pomyśleć by ich kształt był nietypowy - kolisty, półkolisty, trójkątny - nawiązujący do kształtów rabat w całym ogrodzie.

Ciekawym pomysłem na uprawę warzyw w ogrodzie jest posadzenie ich na wyniesionej rabacie lub w wysokiej drewnianej skrzyni. Może to być jedna wysoka konstrukcja (podłożę powinno znaleźć się na poziomie naszych bioder, aby wygodnie było wykonywać wszelkie prace pielęgnacyjne). To dobre rozwiązanie do niewielkich ogrodów, dla tych, którzy nie mogą schylać się zbyt często przy pieleniu. Taka konstrukcja będzie wyglądać bardziej jak rabata z roślinami ozdobnymi niż warzywnik. Innym rozwiązaniem jest zbudować kilka prostokątnych lub kwadratowych skrzyń o wysokości ok. pół metra i poprowadzić między nimi ścieżki.

Na malutkich działkach, gdzie nie ma miejsca na grządki warzywa i zioła warto wprowadzić między byliny. Ich wygląd wzbogaci rabaty - liście buraków i jarmużu wyglądają naprawdę bardzo efektownie i ładnie komponować się będą z roślinami ozdobnymi.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rośliny użytkowe w ogrodzie ozdobnym
Rabata rustykalna
Rośliny na suche bukiety

Skomentuj:

Rośliny użytkowe w ogrodzie ozdobnym

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej