Gwiazda betlejemska - Poinsecja. Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie
red
Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie z gwiazdy betlejemskiej. MATERIAŁ: poinsecja, ostrokrzew, dekoracyjne szpilki i sznurek, 2 kostki suchej gąbki florystycznej. Aranżacje i zdjęcia: Stars for Europe
Gwiazdę betlejemską, piękność rodem z Meksyku, nazywa się także różą bożonarodzeniową, gwiazdą miłości lub kwiatem świętej nocy. Nic dziwnego - niemal cała Europa nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez tej rośliny.
1 z 6Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie z gwiazdy betlejemskiej. MATERIAŁ: poinsecja, ostrokrzew, dekoracyjne szpilki i sznurek, 2 kostki suchej gąbki florystycznej. Aranżacje i zdjęcia: Stars for Europe
2 z 6Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie z gwiazdy betlejemskiej. W dwóch kostkach suchej gąbki florystycznej wycinamy półkola. Obie formy łączymy za pomocą patyczków do szaszłyków. W ten sposób otrzymamy podkład z otworem w środku, w którym umieścimy poinsecję. Dlatego najpierw zmierzmy średnicę doniczki, aby wycięcie było dopasowane.
3 z 6Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie z gwiazdy betlejemskiej. Szary podkład osłaniamy, upinając liście ostrokrzewu. Używamy do tego szpilek z ozdobną główką.
4 z 6Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie z gwiazdy betlejemskiej. Całą górną powierzchnię podkładu zasłaniamy. Dlatego wokół otworu układamy gęsty las z gałązek cisa i okalamy go barwnym sznurkiem. Pośrodku wstawiamy doniczkę z poinsecją.
5 z 6Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie z gwiazdy betlejemskiej. Wyniosłe świece okala gęsto ułożona poinsecja. Dekoracja w złotej misie będzie dobrze wyglądała w przestronnym wnętrzu.
6 z 6Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie z gwiazdy betlejemskiej. Jeśli rezygnujemy z ustawienia tradycyjnej choinki, wtedy niepowtarzalną dekorację możemy stworzyć właśnie z gwiazdy betlejemskiej. Na piętrowym stelażu umieszczamy więc wiele doniczek z miniaturową odmianą. Dodajemy szyszki i bombki.
Ozdobę poinsecji (Euphorbia pulcherima) stanowią szczytowe listki - przykwiatki zebrane w rozetę. Okala ona niepozorne żółtawe kwiaty (nie usuwajmy ich, są niezbędne do wybarwienia się przykwiatków). Najczęściej spotykaną barwą jest intensywna czerwień, ale można również kupić rośliny wybarwione na różowo, łososiowo, cytrynowo i prawie białe. Do wyboru mamy także odmiany pstre, miniaturowe i karbowane. I choć roślina ta może cieszyć nas przez całą zimę, już na przełomie lutego i marca zaczyna się przebarwiać, a resztę roku pozostaje zielona. Wilczomlecz ten świetnie nadaje się na kwiat cięty, ponieważ długo zachowuje świeżość (nawet 2-3 tygodnie). Zanim umieścimy go w wazonie, opalamy końce jego pędów nad ogniem - zahamujemy w ten sposób wypływanie soku mlecznego. Ponadto pamiętajmy, że jest on trujący i podrażnia skórę.
Skomentuj:
Gwiazda betlejemska - Poinsecja. Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie