Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kompostownik - planujemy miejsce, budujemy, uzupełniamy

Małgorzata Wójcik
Aby przyspieszyć kompostowanie odpadków warto kolejne warstwy posypywać węglanem wapnia - Fot. Shutterstock/M. Cornelius

Każdy właściciel ogrodu wie, że w sezonie powstaje bardzo wiele odpadków. Powstają wiosną i latem podczas cotygodniowego koszenia trawy, strzyżenia krzewów oraz żywopłotów, a także jesienią gdy sprzątamy opadłe liście.

Segregacja odpadów, wymusza na właścicielach posesji również i kompostowanie odpadków organicznych powstających w domu.

Zakładając kompostownik pomyślmy przede wszystkim o tym, aby został on zlokalizowany w odpowiednim miejscu. Powinien być usytuowany z tyłu działki, by nie szpecił ogrodu. Obok pryzmy trzeba pozostawić trochę miejsca, na to by móc swobodnie się poruszać (np. podczas przerzucania ziemi o wysypywania z taczki skoszonej trawy bądź zgrabionych liści).

Najlepsze warunki do wytwarzania kompostu panują w miejscu osłoniętym od wiatrów, które nie jest ani narażone na zbyt silne działanie promieni słonecznych, ani nie jest pogrążone przez cały dzień w głębokim cieniu. Doskonałą lokalizacją dla kompostu będzie miejsce pod koroną liściastego drzewa, lub otoczone liściastym żywopłotem. Jeśli działka nie jest jeszcze porośnięta krzewami, obok pryzmy lub kompostownika z tworzywa warto posadzić kępę krzewów, które osłonią tę część ogrodu. Aby ułatwić sobie pracę przy pryzmie najlepiej usypywać ją na utwardzonym podłożu, np. na betonowych płytach chodnikowych.

Jeśli działka i powierzchnia trawnika na niej są małe wystarczy zwykle postawić nieduży kompostownik z tworzywa. Natomiast w większych ogrodach bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie usypywanie klasycznej pryzmy. Jej wielkość powinna mieć - 1-2 m szerokości i ok. 1 m wysokości.

Jeśli w ogrodzie gleba jest piaszczysta, w miejscu, w którym będziemy produkować kompost trzeba wykopać nieduży dołek i wypełnić go warstwą próchnicznej ziemi (ok. 30 cm). Natomiast na glebie ciężkiej taki sam dołek wypełniamy piaskiem, który będzie drenażem).

Aby przyspieszyć kompostowanie odpadków warto kolejne warstwy posypywać węglanem wapnia (2-4 kg/m 3) oraz używać raz w miesiącu specjalnego preparatu Kompost start do kompostowników Target. Preparat ten zbudowany jest z mikrobiologicznego kompozytu zestawionego z niepatogennych mikroorganizmów oraz specjalnej pożywki startowej. Jest bezpieczny dla środowiska, ludzi i zwierząt.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rododendron zachorował po zimie
Czy można skrócić starą tuję
Najlepsze zakwaszacze gleby w ogrodzie

Skomentuj:

Kompostownik - planujemy miejsce, budujemy, uzupełniamy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej