Fuksja traci liście. Co robić
Nie byłam w stanie zapewnić fuksji dobrych warunków zimowania i teraz nie ma już ani jednego liścia. Czy jest szansa, że wiosną odżyje? Agnieszka K.
Fuksja zimą
Fuksja jest bardzo wytrzymała i może zimować w różnych warunkach. Najlepiej na jej kondycję wpływa zimowy spoczynek w temp. 0-8oC, na przykład w zupełnie ciemnej piwnicy lub garażu, do których mróz nie ma dostępu. Zimne powietrze z reguły jest wilgotne, ziemia nie przesycha i rośliny nie trzeba podlewać. Traci wówczas wszystkie liście, natomiast pędy i korzenie zachowują żywotność. W zimnych, ale jasnych pomieszczeniach fuksja całkiem nie ogołaca się, więc podlewać ją trzeba nieco więcej, ale ziemia nie może być cały czas wilgotna. Znacznie gorzej fuksje zimują w ciepłych pokojach. Brakuje im światła, pomimo to nadal rosną, a czasem nawet tworzą kwiaty. To mocno je osłabia i dlatego tracą stare liście. W dodatku w suchym powietrzu zamierają również niezdrewniałe pędy, a jeśli przy tym nadmiernie je podlewamy, gniją im korzenie.
Kiedy przyciąć suche pędy fuksji
Trzeba więc sprawdzić, czy fuksja ma żywe pędy (jeśli wszystkie są kruche, łamliwe i brązowe w środku, rośliny nie da się uratować). Te, które uschły, trzeba usunąć, a pozostałe przyciąć o 1/3 długości, najlepiej w marcu.
Przesadzanie fuksji
Warto również roślinę przesadzić do świeżej ziemi. Następnie fuksję stawiamy w ciepłym pomieszczeniu i dbamy, by miała stale lekko wilgotne podłoże. Gdy zacznie rozwijać liście, znajdźmy dla niej jak najjaśniejsze, ale chłodne miejsce.
Skomentuj:
Fuksja traci liście. Co robić