Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miedzian - preparat na choroby grzybowe roślin - czym jest? Kiedy i jak stosować?

Anna Morleo

Miedzian to fungicyd miedzianowy, zawierający tlenochlorek miedzi. Jest jednym z najpopularniejszych środków ochrony roślin w naszym kraju.

Miedzian
Miedzian
Fot. Agrecol

Miedzian - co to jest?

Miedzian ma szeroki zakres działania  grzybobójczego i bakteriobójczego. Jest stosowany zewnętrznie i charakteryzuje się dużą trwałością warstwy ochronnej, którą tworzy na liściach i łodygach roślin (5-7 dni).  Oprysk jest polecany do stosowania zapobiegawczo, gdyż działa toksyczne na zarodniki wielu grzybów atakujących rośliny i nie dopuszcza do ich zakażenia. Ponadto cechuje go niskie ryzyko zagrożenia dla pszczół.

Miedzian - zastosowanie

Miedzian to fungicyd o szerokim spektrum działania. Jest stosowany w przypadku chorób grzybowych i bakteryjnych roślin sadowniczych, takich jak np: zgorzel bakteryjna, zaraza ogniowa, biała plamistość liści, parch jabłoni, parch gruszy, mączniak rzekomy, rak bakteryjny drzew pestkowych, antraknoza i kędzierzawość liści brzoskwini oraz w zwalczaniu chorób warzyw, np.: bakteryjnej cętkowatości pomidora, szarej pleśni, antraknozy, zarazy  ziemniaczanej, bakteriozy obwódkowej, bakteryjnej kanciastej plamistości i mączniaka rzekomego.

Miedzian 50WP i Miedzian Extra 350 S.C.

Miedzian jest dostępny na rynku pod dwoma nazwami handlowymi  - Miedzian 50WP oraz Miedzian Extra 350 S.C.

Miedzian 50 WP klasycznie występuje w formie proszku do sporządzenia stężonej zawiesiny wodnej. Ostatnio jednak wprowadzono również wersję produktu w folii wodno-rozpuszczalnej (PVOH), aby wyeliminować pylenie proszku podczas przygotowywania oprysku. Miedzian 50 WP jest rekomendowany  w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych, w przydomowych ogrodach. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania punktowego, przy użyciu opryskiwaczy ręcznych o pojemności do 10 l (nie zaleca się stosowania opryskiwaczy z napędem spalinowym lub elektrycznym).

Miedzian Extra 350 S.C. jest dostępny w postaci stężonej zawiesiny przeznaczonej do rozcieńczania wodą. Wyróżnia się płynną formulacją SC o wysokim stopniu rozdrobnienia cząstek. Powoduje to, że preparat ma bardzo wysoką skutecznością biologiczną. Ponadto, dzięki zawartości adiuwantów, ma lepszą przyczepność do powierzchni roślin, co pozwala na stosowanie niższych dawek oprysku przy utrzymaniu wysokiej skuteczności. Miedzian Extra 350 SC jest zalecany do stosowania w uprawach ekologicznych. Preparat jest przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych i sadowniczych oraz opryskiwaczy ręcznych.

Miedzian - cena

Miedzian jest powszechnie dostępnym środkiem ochrony roślin. Kupimy go w wyspecjalizowanych sklepach i centrach ogrodniczych oraz przez internet. Mają go w swojej ofercie m.in. tacy producenci jak: Target, Synthos, ,Sumin, Agrecol, Agropak, Organika Azot. Ceny preparatów są zróżnicowane i zależą od linii produktu, gramatury i producenta. 10 g opakowanie Miedzianu 50 WP można kupić już za 4,55 zł,  natomiast za 100 g trzeba zapłacić 11-13 zł. Natomiast  20 ml Miedziany Extra 350 S.C kosztuje około 11 zł, a 1 l  to 40-50 zł.

Miedzian – kiedy stosować?

Miedzian stosuje się jako oprysk zapobiegający i zwalczający choroby grzybowe i bakteryjne drzew i krzewów owocowych oraz warzyw. Stosowanie fungicydów miedzianowych jest zalecane natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby, lub zapobiegawczo, jeśli choroba występowała w poprzednich latach. Opryski miedzianem wykonuje się w okresie od marca do października. Dawkowanie oraz termin wykonywania oprysków jest szczegółowo opisany na etykiecie. Zaleca się, aby opryski wykonywać w dni pochmurne i bezwietrzne, przy temperaturze powyżej 6°C. Nie wskazane jest opryskiwanie roślin w temperaturze poniżej 0°C, podczas deszczu lub w silnym słońcu.

Miedzian na pomidory

Choroby pomidora: bakteryjna cętkowatość i zaraza ziemniaka.
Preparat stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych symptomów, od początku rozwoju kwiatostanu do momentu, w której 50 % owoców uzyska typową barwę. Pryskać 2-3 razy w sezonie,  co 7-10 dni.

Miedzian na ogórki

Choroby ogórka: bakteryjna kanciasta plamistość i mączniak rzekomy dyniowatych.
Oprysk stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów. Zabiegi można wykonywać od momentu gdy na pędzie głównym otwarty jest drugi kwiat, aż do czasu gdy 8 owoc na pędzie głównym osiągnie typowy kształt i wielkość. Pryskać 2-3 razy w sezonie, co 7-10 dni.

Miedzian na borówkę amerykańską

Choroby borówki amerykańskiej: mączniak prawdziwy, szara pleśń, zgorzel pędów, antraknoza, zamieranie pędów, biała plamistość. Preparat należy zastosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby. Oprysk powtórzyć 2-3 razy w sezonie, co 7-10 dni.

Miedzian na róże

Choroby róży: czarna plamistość liści róż, mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, rdza róży, szara pleśń. W przypadku pojawienie się pierwszych objawów choroby zainfekowane części rośliny należy wyciąć i spalić, a róże opryskać. Zabieg powtórzyć 2-3 razy w sezonie, w odstępach 8-14 dni.

Miedzian na hortensje

Choroby hortensji: mączniak prawdziwy, szara pleśń, plamistość liści. Oprysk miedzianem należy zastosować natychmiast po pojawieniu się pierwszych symptomów choroby. Czynność powtórzyć 2-3 razy w sezonie, w odstępach 7-10 dni.

Preparaty miedzianowe należy stosować przemiennie ze środkami grzybobójczymi należącymi do innych grup chemicznych, o odmiennym mechanizmie działania.

Miedzian - okres karencji

Okres karencji miedzianu dla drzew i krzewów owocowych oraz roślin warzywnych wynosi 7 dni. Szczegółowa informacja w tym zakresie znajduje się na etykiecie preparatu.

Miedzian – szkodliwość

Szczegółową informację na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem miedzianów znajdziemy na etykiecie produktów. Producenci zwracają szczególną uwagę na zagrożenia dla zdrowia związane z połknięciem preparatów oraz na ryzyko uszkodzenia oczu (w przypadku bezpośredniego kontaktu). Dlatego podczas wykonywania oprysków należy stosować odzież i rękawice ochronne oraz bardzo dokładnie zabezpieczyć twarz i oczy. Jest to niezbędne nie tylko podczas wykonywania samego oprysku , ale również na etapie przygotowania cieczy roboczej. Miedzian jest również bardzo toksyczny dla pszczół i organizmów wodnych.

 

Syllit
Syllit
Fot.Allegro

Syllit czy miedzian?

Syllit to preparat stosowany zapobiegawczo i interwencyjnie do zwalczania chorób grzybowych drzew owocowych, takich jak: parch jabłoni, parch gruszy, torbiel śliwy, kędzierzawość liści brzoskwini i plamistość liści drzew pestkowych (jabłoni, brzoskwini, wiśni, śliwy, gruszy i czereśni). Preparat Syllit 65 WP występuje w sprzedaż w formie granulatu, który rozpuszcza się w wodzie. Jest dostępny w ofercie kilku producentów, m.in. firm: Agrecol, Substral, Arysta, Sumin i Agrosimex. Za 5 g Syllitu 65 WP musimy zapłacić  6 zł, za 45 g około  18-26 zł, natomiast za opakowanie 1 kg około 120-150 zł.

Jeśli chodzi o porównanie  syllitu i miedzianu, w zakresie ochrony drzew owocowych przed chorobami grzybowymi, to zdania wśród użytkowników są podzielone. Ich spektrum działania, skuteczność, sposób wykonywania oprysków, dostępność i cena są porównywalne. Miedzian wyróżnia jego działanie bakteriobójcze oraz skuteczność w zwalczaniu chorób grzybowych warzyw.

Pełną informację na temat preparatów Miedzian 50 WP oraz Miedzian 350 S.C. znajdziemy na etykietach tych środków ochrony roślin zamieszczonych na stronie www.gov.pl:

1)      Etykieta środka ochrony roślin Miedzian 50 WP -  Etykieta środka ochrony roślin Miedzian 50 WP, Załącznik nr 1 do decyzji MRiRW nr R - 2/2017d z dnia 04. 01. 2017 r., zmieniającej zezwolenia MRiRW nr R-134/2015 z dnia 03.09.2015 r.

2)      Etykieta środka ochrony roślin Miedzian Extra 350 S.C. - Etykieta środka ochrony roślin Miedzian Extra 350 S.C., Załącznik nr 1 do decyzji MRiRW nr R - 3/2017d z dnia 04.01.2017 r. zmieniającej zezwolenia MRiRW nr R - 135/2015 z dnia 03.09.2015 r.

    Więcej o:

Skomentuj:

Miedzian - preparat na choroby grzybowe roślin - czym jest? Kiedy i jak stosować?