Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aloes żółknie i traci liście

Odpowiada: Ewa Napiórkowska

Dlaczego aloes żółknie a jego liście wiotczeją i zasychają - co robić?

Czemu aloes żółknie

Pytanie: Aloes ma sporo lat i nie było z nim jak dotąd najmniejszych problemów. Chętnie zakwitał, a przez ostatnie pół roku urósł aż 30 cm! Jesienią przesadziłam go do większej doniczki. Nie minęły dwa miesiące, jak zaczęły mu wiotczeć, a następnie żółknąć i zasychać liście, choć pielęgnuję go cały czas tak samo. Proszę o pomoc, bo do swojego aloesika jestem bardzo przywiązana.
 

Aloes żółknie przyczyny

Na roślinie są bardzo wyraźne objawy zalania korzeni. Ponieważ liście zaczęły marszczyć się u podstawy, a następnie żółknąć i zasychać niedługo po przesadzeniu rośliny do nowej doniczki, najprawdopodobniej podłoże, które Pani zastosowała, jest za bardzo ścisłe i za długo utrzymuje wilgoć. W starej doniczce głównie były same korzenie, więc nadmiar wody, którą Pani dostarczała roślinie, wyciekał przez otwór odpływowy. Teraz zaś korzenie długo są wilgotne, co powoduje, że zaczynają chorować.
 

Aloes choroby

Powinna więc Pani jeszcze raz aloes przesadzić, tym razem do przepuszczalnego piaszczystego podłoża. Na dno doniczki należy wsypać warstwę drenażu, np. keramzytu, a gnijące korzenie obciąć. Żeby nie rozwijały się choroby grzybowe, warto zastosować doglebowo preparat Previcur Energy w stężeniu 0,2 % lub Topsin M 500 SC w stężeniu 0,01%. Jeśli jednak roślina nadal będzie chorowała, nie ma innego wyjścia, jak tylko obciąć jej zdrowy wierzchołek i po obeschnięciu rany ukorzenić go w lekko wilgotnym piasku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Aloes żółknie i traci liście