Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Przygotuj narzędzia na wiosnę

Anna Grunwald
Kosiarka wymaga przed sezonem oczyszczenia i naostrzenia. W spalinowych trzeba dodatkowo wymienić olej i świece - Fot. Materiały producentów / Husqvarna

Wiosna to czas intensywnych prac ogrodowych: cięcia, kopania, koszenia trawy. Żeby narzędzia długo nam służyły i były bezpieczne dla ludzi i roślin trzeba o nie odpowiednio dbać. Sprawdźcie, jak je przygotować do sezonu.

Narzędzia do cięcia Trzeba umyć, wysuszyć i zabezpieczyć przed korozją. Jeżeli nie zadbaliśmy o nie przed zimą, koniecznie trzeba to zrobić przed pierwszymi cięciami. Powierzchnie tnące narzędzi dokładnie oczyszczamy z resztek roślin i soków. Do czyszczenia rdzy stosujemy drobne papiery ścierne. Wypolerowany metal jest bardziej odporny na rdzewienie i trudniej przylegają do niego zanieczyszczenia. Miejsca połączeń ruchomych części narzędzi warto posmarować preparatem do konserwacji. Podczas skręcania ostrzy pamiętajmy, aby nie ściskać ich zbyt mocno, nie zostawiajmy też dużego luzu, a tym bardziej prześwitu pomiędzy częściami tnącymi. Warto wyposażyć się w narzędzia, których konserwacja nie wymaga dużo pracy. Godne polecenia są sekatory ogrodowe, z ostrzami pokrytymi powłoką antyadhezyjną - wystarczy je przetrzeć zwilżoną szmatką.

Narzędzia do kopania. Grabie, łopaty, motyki, widły oczyszczamy z resztek roślin i ziemi. Brud można łatwo usunąć przy użyciu drucianej szczotki. Narzędzia możemy umyć wodą, ale w celu pozbycia się bakterii, czy zarodników grzybów warto je na chwilę zanurzyć we wrzątku lub przetrzeć spirytusem. Bardzo ważne jest, aby szpadle ogrodowe były ostre. Zadziory niwelujemy pilnikami o drobnych zębach. Naprawiamy też trzonki i uchwyty do narzędzi. Złamane lub spękane wymieniamy na nowe, gdyż w przypadku niespodziewanego złamania trzonka w czasie pracy może być on niebezpieczny dla użytkownika. Jeśli metalowe trzonki są poobijane, malujemy je farbą. Wszystkie te czynności mogą nas ominąć, jeżeli wybierzemy narzędzia odporne na tego typu uszkodzenia. Dostępne są szpadle z hartowanym ostrzem pokrytym powłoką. Narzędzia Mogą mieć też wbudowany amortyzator, który zapobiega odbiciu urządzenia podczas pracy i chroni, np. w przypadku uderzenia w kamień. Ważna jest też wyprofilowana listwa zmniejszająca ryzyko ześlizgnięcia nogi ze szpadla oraz wyprofilowany trzonek pokryty tworzywem sztucznym który zapewnia wygodną pracę.

Kosiarki i podkaszarki przed kolejnym sezonem mogą wymagać ostrzenia lub naprawy. W kosiarce najważniejsza jest konserwacja podwozia. Korpus należy oczyścić z trawy, błota i kurzu, a metalowe części zabezpieczyć przed korozją. Noże trzeba oczyścić i naostrzyć, a następnie pokryć środkiem konserwującym. W kosiarkach spalinowych trzeba dodatkowo wymienić olej i sprawdzić świecę

Źródło: Gardena

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Wiosenne cięcie krzewów
Marzec w ogrodzie
Balkon, taras i rośliny doniczkowe w marcu. Kalendarz prac ogrodniczych

Skomentuj:

Przygotuj narzędzia na wiosnę

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej