Wiosenne cięcie krzewów
Przycinanie drzew i krzewów to ważny zabieg pielęgnacyjny wpływający na wygląd, zdrowie i obfitość kwitnienia roślin.

























Corocznie usuwamy gałęzie chore, suche i nadłamane, a także pędy krzyżujące się albo nadmiernie zagęszczające wnętrze drzewa bądź krzewu.
Dobry termin przycinania
Odpowiednią porą na zabiegi są dni bez deszczu, z temperaturą powyżej zera. Zbyt późne przycinanie osłabia roślinę i spowalnia jej rozwój. Pamiętajmy, że pąki rozwijają się dzięki impetowi soków ruszających na wiosnę. Odpowiednio tnąc roślinę, możemy więc liczyć nie tylko na rozwój wszystkich widocznych pąków, ale również tych uśpionych.
Jeśli jednak nie przeprowadziliśmy cięcia w lutym lub w marcu, nie będzie błędem, gdy zabierzemy się do tego później, w myśl zasady, że lepiej późno niż wcale. Kilka gałęzi możemy wyciąć nawet latem.
Czym ciąć drzewa i krzewy
Cienkie pędy najlepiej ucinać zawsze około 1 cm nad dobrze wykształconym pąkiem skierowanym na zewnątrz korony.
WARTO PAMIĘTAĆ
Cięcie roślin jest czasochłonne. To w 3/4 przyglądanie się roślinie, a tylko w 1/4 usuwanie pędów czy gałęzi. Warto czasem odgiąć gałąź i popatrzeć, jak roślina będzie wyglądała bez niej. Jeśli źle - lepiej zrezygnować. Musimy mieć też czas na sprzątanie bałaganu powstałego po przycinaniu.
Generalna zasada brzmi: lepiej uciąć mniej niż za dużo. Przystępując do cięcia, powinniśmy wiedzieć, jaki efekt chcemy osiągnąć. Poprzez cięcie sekatorem można bowiem nie tylko przerzedzać, ale i zagęszczać, formować albo nadawać roślinie naturalny wygląd. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem, ale przyda się też wyobraźnia przestrzenna.
Na koniec trochę optymizmu. Bardzo trudno uśmiercić roślinę złym cięciem. Większość gatunków (zwłaszcza liściastych) dobrze znosi nawet zbyt intensywne i nieumiejętne przycinanie. Przez jakiś czas mogą oczywiście źle wyglądać, ale wkrótce nowe przyrosty zasłonią to, co popsuliśmy, a następnym razem zrobimy to już na pewno prawidłowo.
Jak ciąć gatunki kwitnące?
Przycinamy tuż po kwitnieniu: forsycja, karagana, bez lilak, jaśminowiec, pigwowiec, tawuła, wiciokrzew, wisteria, migdałek, żylistek
Przycinamy od lutego do połowy kwietnia: pięciornik, śnieguliczka, krzewuszka, róża, budleja, ketmia syryjska
Lepiej nie przycinać: magnolia, różanecznik, azalia, ostrokrzew, klon japoński i palmowy, oczar, złotokap
Przycinanie drzew iglastych
Obcinanie wierzchołków drzew iglastych
Obcinanie wierzchołków drzew iglastych pozwala kontrolować ich wysokość oraz kształt. Zabieg ten sprzyja zagęszczaniu się bocznych pędów, dzięki czemu roślina staje się pełniejsza i bardziej symetryczna. Najlepiej przeprowadzać cięcie wczesną wiosną lub późnym latem, aby uniknąć uszkodzeń mrozowych. Należy pamiętać, że jednorazowe usunięcie głównego przewodnika jest nieodwracalne i może wpłynąć na dalszy rozwój drzewa. Obcinanie wierzchołków sprawdza się szczególnie w przypadku żywopłotów i formowanych nasadzeń.
Kiedy przycinać sosny i świerki
Sosny i świerki najlepiej przycinać późną wiosną, od maja do czerwca, gdy młode przyrosty (tzw. świeczki) są już dobrze widoczne, ale jeszcze miękkie. Skracanie świeczek pozwala kontrolować wzrost drzewa i zagęszcza koronę. Unika się cięcia późną jesienią i zimą, aby nie narazić drzew na przemarzanie i infekcje.
Jak tniemy krzewy owocowe
Formowanie roślin sprawia, że kwitną i owocują obficiej. Najlepiej przyciąć je w lutym lub na początku marca. Pędy posadzonych jesienią porzeczek, malin, agrestu itp. skracamy dość mocno, aby się rozkrzewiły. Z kolei starsze okazy prześwietlamy, by zapewnić lepszy dostęp światła do dojrzewających owoców. Usuwamy też wszystkie suche, chore i cienkie gałęzie, a także te, które leżą na ziemi. Sposób cięcia poszczególnych gatunków różni się nieco, zależy bowiem od charakteru wzrostu i miejsca zawiązywania się pąków kwiatowych.
ZASADY CIĘCIA GRUBYCH GAŁĘZI
Gałęzie obcinane u nasady mogą łatwo odłamać się od pnia, nieodwracalnie uszkadzając korę i okaleczając roślinę. Lepiej więc ciąć po kawałku, ostatni fragment podtrzymując tak, aby nie odłamał się pod własnym ciężarem.
CZĘSTE BŁĘDY GDY KONAR USUNIEMY POD ZBYT DUŻYM KĄTEM, powstaje wystający, szybko obumierający kikut, którego drzewo nie jest w stanie zalać tkanką.
CIĘCIE ZBYT BLISKO GÓRNEJ NASADY KONARU spowoduje uszkodzenie pnia i brak w tym miejscu wałka tkanki przyrannej.
CIĘCIE POD ZBYT MAŁYM KĄTEM sprawia, że tkanka przyranna w kształcie podkowy nie będzie zabezpieczała miejsca po nasadzie usuniętego konaru.
Kupujemy dobry sekator
Ostrza powinny być wykonane ze stali dobrej jakości, równe i ostre, by rana na obciętym pędzie była gładka i czysta. Nie mogą się rozchodzić ani zbyt mocno do siebie przylegać. Większość sekatorów ma ostrza mocowane śrubą, która umożliwia regulację ich docisku. Narzędzie powinno lekko chodzić, a ostrza nie mogą ocierać się o siebie za mocno (szybko się tępią). Najlepsze są ostrza ze stali szlachetnej ze specjalną powłoką antyadhezyjną, która sprawia, że sok czy żywica nie przyklejają się do ich powierzchni. Najszybciej zużywają się sprężyny i ostrza. Wybierzmy zatem model, w którym te elementy są wymienne.
Kowadełkowe i nożycowe. W sekatorach kowadełkowych ostrza podczas cięcia nie zachodzą na siebie. Dolne (zwane stalnicą) jedynie dociska pęd, jest szerokie, metalowe, często z nakładką z tworzywa sztucznego albo w całości odlane z plastiku. Mają one większą siłę cięcia, więc sprawdzają się przy usuwaniu martwych twardych pędów.
Do żywych gałązek lepsze są sekatory nożycowe, zwane też dźwigniowymi. Oba ich ostrza są zaokrąglone, a stalnica cienka. Można nimi usuwać pędy u nasady. Cięcie jest precyzyjne i czyste. Funkcjonalna jest rynienka, która odprowadza soki, dzięki czemu ostrza się nie sklejają. Niektórymi sekatorami można ciąć drut (zaokrąglone wgłębienie u nasady ostrza) albo blachę (karbowane ostrza).
Ergonomia Sekator powinien być lekki i dobrze leżeć w dłoni. Warto szukać modeli z regulacją rozwarcia rękojeści i ostrza, by móc dopasować rozstaw rączek do wielkości dłoni. Rękojeści mogą być obciągnięte miękką antypoślizgową gumą lub gąbką. Niektóre modele mają bardzo lekkie uchwyty z materiałów syntetycznych z dodatkiem bardzo wytrzymałego włókna szklanego i obrotową rączkę, która chroni dłoń przed obtarciem.

- Więcej o:
Marzec w ogrodzie
Pozwolenie na cięcie żywopłotu
Cięcie żywopłotu
Kiedy i jak przycinać tuje? Praktyczny kalendarz cięć
Kiedy jest najlepszy termin na przycinanie tuj
Wiosenne cięcie krzewów
Zimowe cięcie drzew i krzewów
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) - jak wygląda? Pielęgnacja i najpopularniejsze odmiany