Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Niesamowite ogrody - na wiaduktach, dachach, ścianach, barkach.

Anna Grunwald
Park miejski na wiadukcie kolejki. High Line Park na Manhattanie - Fot. David Barkowitz / flicr.com

We współczesnych zatłoczonych miastach każde miejsce jest dobre, by odzyskać trochę zieleni. Zobaczcie niesamowite ogrody.

Park miejski na wiadukcie kolejki. High Line Park na Manhattanie - Fot. David Barkowitz / flicr.com

Park miejski High Line Park ciągnie się od Gansevoort Street  od 30th Street gdzie kolejka skręca na zachód wzdłuż rzeki Hudsona. Park długości 2,3 km powstał na nieczynnym, zaniedbanym wiadukcie kolei przemysłowej. Otwarcie południowej części ( od Gansevoort Street do 20th Street) miało miejsca 8 czerwca 2009, a kolejnego odcinka od  20th do 30th Street nastąpiło 7 czerwca 2011.

Projekt powstał dzięki lokalnej społeczności - grupie zapaleńców, którym udało się przekonać władze miasta i bogatych sponsorów do wykorzystania tej opuszczonej i zaniedbanej kolei. Inspiracją do założenia parku stała się przyroda, która sama opanowała ten teren. Wykorzystano więc dzikie trawy i drzewa samosiejki i wkomponowano je w industrialną konstrukcję wiaduktu.

 

Fot. David Barkowitz / flicr.com

Promenada na wysokości trzeciego piętra  stała się miejscem wytchnienia i relaksu. Umożliwia podziwianie miasta i odcięcie się od zgiełku ulicy. Są tu ławki, alejki dla pieszych, powstają kawiarenki i miejsca spotkań, gdzie latem organizowane są różnego rodzaju warsztaty, pokazy i programy edukacyjne.

Fot. David Barkowitz / flicr.com

W Europie podobny park powstał nieco wcześniej w Paryżu.

Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego - Fot. Wojciech Surdziel / AG

Fantastyczny ogród na dachu nowej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego otworzono w 2002 roku. Składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2 tys. m kw.) i dolnej (o powierzchni 15 tys. m kw.), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Całość zajmuje w sumie ponad 1 ha powierzchni.

Ogród górny jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Podzielono go na kilka części różniących się kolorem (części: złota, srebrna, karminowo-różowa i zielona), formą i nastrojem. Wszystkie połączone są ścieżkami, mostkami i pergolami, które tworzą na dachu budynku pełen przytulnych zakamarków, fantastyczny labirynt.

 

Fot. Alina Gajdamowicz / AG

W ogrodzie dolnym znajduje się między innymi sztuczny kamień z kaskadą, zarybiony staw, nad którym zamieszkały kaczki, krzewy i drzewa.

Ogród na dachu można zwiedzać od 1 kwietnia do 31 października.

Muzeum Quai Branly w Paryżu - Fot. Materiały udostępnione przez autora

Ogrody na ścianach - ogrody wertykalne.

Jednym z najważniejszych ogrodów wertykalnych jest ten, który zdobi mury Muzeum Quai Branly w Paryżu. Jego projektantem jest Patric Blanc, prekursor zakładania ogrodów pionowych.

Żywe rośliny zasadzono w skrzynkach przytwierdzonych do elewacji. Dzięki takiej konstrukcji metr kwadratowy waży aż 30 kg, ale rośliny doskonale izolują przed działaniem czynników atmosferycznych.

Zobacz inne ogrody wertykalne

Ogrody na barkach nad Tamizą. Londyn - Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Kilkanaście starych barek przycumowanych do nabrzeża Tamizy w pobliżu Muzeum Wzornictwa (Design Museum) tworzy osobliwe osiedle mieszkalne z pięknym widokiem na Towerr Bridge. Jest to jednocześnie oaza zieleni pełna bujnych krzewów, wysokich drzew i kwitnących róż. Rośliny rosną w stalowych pojemnikach o głębokości około 40 cm, umiejscowionych wzdłuż ścieżek przebiegających przez środek każdej barki.

Zieleń na poszczególnych barkach różni się charakterem. Na jednej rosną rośliny sucholubne (rozchodniki, śródziemnomorskie zioła, czosnki ozdobne i trawy ozdobne), na innej starannie przycinane bukszpany i rozpięte na podpórkach wiciokrzewy i róże. Jest też barka z paprociami, geraniami, irysami i bergeniami.

O każdej porze roku barki mienią się innymi kolorami kwiatów i liści.

 

Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Najpiękniejsze ogrody w Polsce
Rośliny na słońce i suszę. Co posadzić przy płocie lub na rabacie w pełnym słońcu?
Ogrody Ulricha przywrócone mieszkańcom Warszawy. Zabytkowe szklarnie znów będą tętnić życiem!

Skomentuj:

Niesamowite ogrody - na wiaduktach, dachach, ścianach, barkach.

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej