Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Pomysły na optyczne powiększenie ogrodu

Aldona Zakrzewska
d - Fot. Danuta Młoźniak/Gardenarium

Nie trzeba zmieniać działki, aby mieć większy ogród. Prościej i taniej będzie... oszukać oko

d - Fot. Danuta Młoźniak/Gardenarium

Kratki złudzeń

Właściciele małych ogrodów nierzadko zastanawiają się, jak je zagospodarować, by uniknąć wrażenia ciasnoty. Podsuwamy im kilka sprawdzonych sposobów na uporanie się z tym problemem: od wprowadzenia powiększających detali (jak choćby luster, okien widokowych i tak zwanych kratek złudzeń) po zastosowanie odpowiednich materiałów, a także trafny wybór kolorystyki.

Jeśli jest nam w ogrodowym zakątku zbyt ciasno, sięgnijmy po "kratkę złudzeń", czyli ażurową, przeważnie drewnianą konstrukcję oszukującą oko rytmem kolejnych zwężających się i zmniejszających listewek. Gdy na nią patrzymy, wydaje nam się, że wzrok sięga dalej, niż pozwala mur ogrodzenia czy ściana żywopłotu. Efekt ten można wzmocnić, mocując do kratki lustro.

s - Fot. Lilianna Sokołowska

Okna widokowe

Na małej przestrzeni lity płot robi przytłaczające wrażenie. Gdy obserwator nie jest pewien, gdzie kończy się jedna działka, a zaczyna druga, obie wydają się większe. W masywnym ogrodzeniu warto zatem pozostawić choć jedno okno widokowe, np. z przejrzystego pleksi.

Fot. Lilianna Sokołowska

Magiczne lustra

Lustro imituje przejście w murze do nieistnie- jącej części ogrodu. Na zewnątrz stosujmy zwierciadła z grubego szkła z tylną stroną zabezpieczoną farbą chlorokauczukową (można je zamówić w zakładzie szklarskim). Pomiędzy lustrem a podporą stale powinno krążyć powietrze. Nie należy go więc przyklejać do muru, lecz zawiesić na kotwach.

Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Sztuczna perspektywa

Betonowe, pomalowane na czerwono płyty ułożono od największej do najmniejszej - to dobry sposób na pozorne wydłużenie perspektywy. Podobny efekt da stopniowe zwężanie ścieżek, prostokątnych zbiorników wodnych oraz innych długich i wąskich ogrodowych elementów.

Fot. Katarzyna Bellingham

Barwy Kwiatów

Tapeta w delikatny chłodny deseń optycznie powiększa wnętrze. Podobnie dzieje się w ogrodzie - kwiaty o delikatnym pokroju i niebieskiej lub fioletowej kolorystyce zdają się od nas oddalać, dodając kompozycji przestrzenności.

Fot. Lilianna Sokołowska

Połyskliwe przejrzystości

W małym ogrodzie bardzo ważny jest dobór materiałów. Sprawdzi się tu szkło, metal, pleksi - lekkie i połyskliwe, rozświetlające przestrzeń. Meble z przejrzystego tworzywa (poniżej) są prawie niewidoczne, niczego nie przesłaniają. To samo można powiedzieć o szklanych ekranach chroniących przed wiatrem, ale niezamykających widoku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Projektowanie ogrodu - poradnik dla początkujących cz.3 - ogród łatwy w obsłudze
Schody w ogrodzie [Pomysły]
7 Najpopularniejszych błędów w projektowaniu - nie popełniaj ich!

Skomentuj:

Pomysły na optyczne powiększenie ogrodu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej