Schody w ogrodzie [Pomysły]
Odpowiednio wykonane schody gwarantują spacer bez potknięcia, nawet z zamkniętymi oczami. A przy okazji są efektownym, urozmaicającym ogród detalem.
Sposób na schody
Żeby schody rzeczywiście ułatwiały poruszanie się po ogrodzie i były jego ozdobą, należy wybrać odpowiednią konstrukcję i materiały - najlepiej takie same jak te już użyte, na przykład na ścieżkach i murkach. Wtedy wtopią się w otoczenie. Najczęściej wznosimy je z betonu, kamienia i cegły, często łączonych ze sobą (np. drewno na stopniach, beton na innych częściach). Można je też zrobić samemu. Wcześniej trzeba jednak wyliczyć wszystkie parametry (patrz ramka), pamiętając o zachowaniu lekkiego spadku (około 2%) dla odpływu wody.
Na zdjęciu powyżej: Schody można budować z łączonych materiałów, najlepiej tych samych co ścieżki w ogrodzie
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
Na zdjęciu powyżej: Stopnie schodów coraz częściej same w sobie są ciekawym elementem - jak te z dużych płyt piaskowca
Schody klinkierowe
Decydując się na kamień, wybierajmy ten najtwardszy: granit i bazalt - efektowny, trwały i nie- nasiąkający wodą. Można też wykorzystać kamienie polne (umiejętnie rozłupane i położone płaską stroną do góry), piaskowiec i wapień (ze względu na mniejszą trwałość trzeba je wcześniej zaimpregnować).
Cegłę klinkierową łatwo dopasować do innych elementów (np. do murków, nawierzchni, podmurówki) - jest odporna na mróz, wilgoć, kwaśne deszcze i glony. Łatwo utrzymać ją w czystości. Wykonane z niej schody wymagają jednak wylewki betonowej. Można ewentualnie zastosować zwykłą cegłę - znacznie mniej trwałą od klinkierowej, ale za to tańszą. Ceglane schody dobrze wyglądają w zestawieniu z kamieniem, drewnem i betonem.
Na zdjęciu powyżej: Rzadko używane schody (te służą głównie do ekspozycji roślin w donicach) można zbudować z mniej trwałych materiałów, np. z cegły
Fot. shutterstock/Anna Bogush
Na zdjęciu powyżej: Podstopnice Schodów wykonane z ceramicznej mozaiki przywołują klimat Orientu
Nowoczesne schody
Stopnie z płyt betonowych to propozycja nie tylko do nowoczesnych ogrodów. Wykonuje się je poprzez wylewanie poszczególnych elementów bezpośrednio na ziemi. Jeśli chcemy, by schody były trwalsze, beton powinien być zbrojony siatką o oczkach 15-20 cm z prętów zbrojeniowych o śr. 8-10 cm. Najlepiej jednak zlecić to fachowcowi. Solidnym budulcem jest też kostka brukowa. Ma rozmaite kolory i kształty, jest trwała i odporna na duże obciążenia.
Do budowy drewnianych schodów najlepiej wykorzystać twarde i trwałe drewno egzotyczne lub dębowe, o jak najgrubszym przekroju (ma to wpływ na trwałość) i ryflowane (ze żłobieniami), co zmniejsza ryzyko poślizgu po deszczu. Dobrym pomysłem są stopnie z bruku drewnianego o okrągłym przekroju, umocnione drewnianymi kantówkami.
Do nowoczesnych ogrodów pasują schody metalowe - ze stopniami z ocynkowanych kratownic, trwałych, odpornych na wilgoć i bardzo wygodnych w użytkowaniu (taką kratkę rzadziej odśnieżamy).
Na zdjęciu powyżej: Drewniane schody będą pasować do ogrodu
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
Na zdjęciu powyżej: Na ażurowych stopniach nie zalega woda po deszczu ani ziemia czy pył wnoszone na butach, łatwo więc utrzymać je w czystości
- Więcej o:
Ogród przy ścianie lasu [Metamorfoza]
Projekt ogrodu dla rodziny z dziećmi [Metamorfoza]
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni