Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Pomysł na podłużny balkon

Iwona Stawecka
podłużny balon z detalem drewnianym - Fot. Iwona Stawecka

Zagospodarować podłużny balkon nie jest łatwo. Projektantce udało się stworzyć zaciszny kącik w sercu miasta.

balkon podluzny - Fot. Iwona Stawecka

Jak stworzyć zaciszny kąt

Projektantka tego długiego i wąskiego balkonu (12×1,9 m) wspomina, że rozciągający się z niego widok na dach budynku z instalacją wentylacyjną nie należał do atrakcyjnych. Balkon był też doskonale widoczny z okien po drugiej stronie dachu. Priorytetem było więc stworzenie przesłony. Balkon miał się też stać namiastką ogrodu, gdzie po pracy w ciepły wieczór można posiedzieć, poczuć powiew wiatru i... przyrządzić coś na grillu.

Na zdjęciu powyżej: Zielona ścianka sprawdziła się doskonale - dach z brzydkimi instalacjami jest zupełnie niewidoczny. Ścianka chroni też balkon przed częstymi i porywistymi na tej wysokości podmuchami wiatru

s - Fot. Iwona Dąbrowska

Stan zastany

Taras przed realizacją projektu ani trochę nie przypominał kameralnego ukwieconego ogrodu, który powstał tu w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

podłużny balon z detalem drewnianym - Fot. Iwona Stawecka

Co zrobiono

Do wzniesienia przesłony wykorzystano płotek z metalowej siatki i szeroki betonowy parapet oddzielający balkon od dachu. Ustawiono na nim rząd skrzyń (o szer. i wys. 40 cm) na tyle pojemnych, by oprócz ziemi zmieściła się w nich warstwa drenażu.Wśród roślin posadzonych w skrzyniach najważniejsze jest dzikie wino. To ono tworzy zieloną ściankę izolującą od otoczenia. Zanim jednak pędy pnącza oplotły płotek, do siatki zamocowano drewniane listwy pomalowane impregnatem w tym samym kolorze co donice. W ten sposób uzyskano spójny plastyczny efekt.

Na zdjęciu powyżej: Zarówno posadzka , jak i meble oraz skrzynie dla roślin wykonane są z drewna (posadzka i meble - z twardego drewna akcji, skrzynie - z desek sosnowych). Aby były trwalsze, raz w sezonie należy je pomalować bezbarwnym impregnatem do drewna

wionobluszcz - Fot. Shutterstock/Janno Loide

Ekspert radzi Iwona Dąbrowska

Winobluszcz pięcioklapowy (Parthenocissus quinquefolia), zwany dzikim winem, to najlepsze pnącze na balkonowe przesłony. Jego pędy od maja do września pokryte są ciemnozielonymi liśćmi, które pod koniec sezonu przebarwiają się na piękny szkarłatny kolor.Dzikie wino szybko rośnie, jest odporne na mróz, ma małe wymagania glebowe. Na zbyt długi brak wody reaguje więdnięciem liści. Można więc w porę zareagować i nie dopuścić, by pnącze obumarło. Winobluszcz pięciolistkowy wymaga konstrukcji, wokół której owija się specjalnymi wąsami. Po gładkiej ścianie wespnie się tylko jego odmiana murowa (Parthenocissus quinquefolia var. murorum) zaopatrzona w przylgi, których jednak bardzo trudno się pozbyć, gdy roślina zmarnieje. Nawet stosowanie drucianej szczotki przynosi niewielki efekt. Jeżeli dzikie wino staje się zbyt ekspansywne i jego pędy zaczynają sięgać za daleko, należy przyciąć niesforne odgałęzienia. Wystarczą do tego ostre nożyczki, a można to zrobić w dowolnym terminie.

Na zdjęciu powyżej: Winobluszcz pięcioklapowy (Parthenocissus quinquefolia), zwany dzikim winem

lawenda,szałwia - Fot. Iwona Stawecka

Ukwiecona przesłona

W skrzyniach zamieszkał też jałowiec płożący 'Plumosa' i cyprysik groszkowy 'Nana Aureovariegata'. Przestrzeń między nimi wypełniono roślinami jednorocznymi i bylinami (m.in. szałwią, lawendą, dąbrówką, surfinią, werbeną, heliotropem). Barwy kwiatów dobrano tak, by pasowały do fioletów dominujących we wnętrzu mieszkania. Ostre kanty skrzyń łagodzą przewieszające się miękko pędy kocanek.W skrzyniach ulokowanych najbliżej kącika z wygodnymi fotelami i stolikiem posadzono wonny tymianek. Domownicy mogą się cieszyć nie tylko jego zapachem, ale też smakiem listków dorzucanych do przyrządzanych na grillu potraw.Balustrada niewielkiego balkonu powinna być ażurowa. Nie przytłoczy go wówczas optycznie, a zapewni dostęp promieni słońca. Umożliwi też wspinaczkę pnączom, które przeobrażą ją w zieloną ściankę. By nie widzieć tego, czego nie chcemy oglądać, wystarczy przesłona o wys. 160 cm.

Na zdjęciu powyżej: Chłodne barwy kwiatów (lawendy, szałwii, goździków) oraz detali (m.in. fioletowych poduch na granitowym parapecie) współgrają z ciepłą barwą drewna

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Niekłopotliwe rośliny doniczkowe
Zielony taras
Porządki po zimie

Skomentuj:

Pomysł na podłużny balkon

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej