Podpory w ogrodzie
Podpory dla roślin, chociaż często same w sobie efektowne, najpiękniej wyglądają oplecione pnączami, skryte pod masą pędów, liści lub kwiatów.
Porośnięte zielenią pergole
Porośnięte zielenią pergole, trejaże i kratki pozwalają urozmaicić przestrzeń wokół domu, wydzielić kameralne wnętrza, przesłonić mniej atrakcyjne widoki i zakątki. Dzięki nim nawet młode, kilkuletnie ogrody nabierają charakteru dojrzałych zakątków otoczonych bujną zielenią.
Na zdjęciu powyżej: Cienisty pasaż pod dachem z pnączy prowadzi w stronę ławeczki. To świetne rozwiązanie tam, gdzie brakuje miejsca na solidne drzewa
Na zdjęciu powyżej: Sprytne rozwiązanie - metalowa konstrukcja altanki czeka, aż pokryje ją pnąca róża. Na razie cień daje ogromny parasol
Użyteczny detal ogrodowy
Podpora nie tylko powinna pasować do otoczenia, ale przede wszystkim spełniać wymagania posadzonych przy niej roślin. A zatem musi być na tyle mocna, by je utrzymać, i to niezależnie od warunków atmosferycznych: opadów deszczu, śniegu, podmuchów wiatru. Dla pnączy o delikatnych pędach i drobnych liściach (np. powojników, róż) wystarczą pergole, kratki i bramki z prętów metalowych, drewnianych, bambusowych czy plastikowych. Ale już bujniej rosnące pnącza (np. wisteria, winorośl, aktinidia) potrzebują solidniejszego wsparcia. Odpowiednie będą dla nich konstrukcje z belek, łat lub słupków o przekroju zamkniętym. Połączenia wszystkich elementów muszą być bardzo solidne. Zdarza się bowiem, że pod naporem roślin zbyt słaba konstrukcja łamie się lub przewraca. Bywa też, że pnącza sadzone przy ścianach domów zrywają rynny lub odpadają razem z gzymsami. Drewniana konstrukcja pozwala wspaniale wyeksponować bujne pnące róże, a przy okazji zacienia alejkę
Na zdjęciu powyżej: Naciągi z linek w duecie z powojnikiem wkrótce stworzą ukwieconą ściankę
Na zdjęciu powyżej: Podpora wykonana z grubej liny żeglarskiej
Gotowe pergole
Gotowe podpórki można kupić w centrach ogrodniczych, zamówić w specjalistycznym zakładzie lub wykonać samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że powinny one pasować do charakteru ogrodu. Bogato zdobiona konstrukcja nie będzie wyglądała dobrze w minimalistycznej aranżacji, podobnie jak prosty stalowy słup w romantycznych zakątkach.
Na zdjęciu powyżej: Trejaż z betonowych słupów połączonych belką to dobre wsparcie dla bujnej wisterii
Na zdjęciu powyżej: Zielony łuk z roślin rozpiętych na ścianie domu podkreśla urodę stylowych drzwi wejściowych
Podpora
Oplecione roślinami łuki, pergole i trejaże można zobaczyć w wielu ogrodach. W większych tworzą całe aleje i pasaże, w mniejszych bywają wolno stojącymi konstrukcjami. W ogrodach zaprojektowanych regularnie umieszcza się je często wzdłuż głównych alejek, by wyznaczały osie widokowe. Podpory miewają rozmaite formy - od drewnianych kratek okrytych upojnie pachnącymi różami po stylizowane instalacje z drewna lub kutego żelaza. Nierzadko też przybierają postać bramek czy łuków z metalowych prętów. Ale uwaga: tego typu konstrukcje potrafią zmienić proporcje ogrodu, a nawet go zdominować. Aby tego uniknąć, w niewielkim ogródku poprzestańmy na skromnej pergoli zbudowanej na planie kwadratu i ocieniającej np. skrzyżowanie alejek. Tylko na naprawdę dużej działce można się pokusić o instalacje złożone z kilku łuków rozpiętych nad ogrodową ścieżką.
Pamiętajmy o zaimpregnowaniu materiału, z którego robimy podporę (z wyjątkiem aluminium, stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego), a będzie nam (i roślinom) służyć przez lata. Na zdjęciu powyżej:
Na zdjęciu powyżej: Drewniana konstrukcja pozwala wspaniale wyeksponować bujne pnące róże, a przy okazji zacienia alejkę
Fot. Shutterstock/SusaZoom
Na zdjęciu powyżej: Bramka różana akcentuje przejście z jednej części ogrodu do drugiej
Nowoczesne pergole
Podpory dla roślin stosuje się również w ogrodach utrzymanych w stylu nowoczesnym, tyle że przybierają one tutaj zupełnie inną postać. Już nie kute bramki i ornamentalne łuki, lecz oszczędne, proste formy, co najwyżej zwracające uwagę mocnym kolorem. Pergole i trejaże są tu przeważnie elementami konstrukcyjnymi miejsc wypoczynku (ściankami działowymi, zadaszeniami). Tradycyjne materiały coraz częściej zastępują bardzo modne ostatnimi czasy naciągi z linek rozpięte w mocnej ramie albo obeliski ze szkła czy z luster. Te nowoczesne konstrukcje świetnie współpracują z żywą zieloną materią, nie przytłaczając jej, a jedynie dając potrzebne wsparcie. W nowoczesne klimaty dobrze wpisują się też zwykłe kraty oraz proste metalowe słupy - bez ornamentów, wykonane z ocynkowanych prętów i co najwyżej pomalowane na jaskrawy, przyciągający wzrok kolor.
Na zdjęciu powyżej: Prosta pergola przyciąga wzrok intensywną barwą zsynchronizowaną z odcieniem kwiatów na rabatach
Fot. Lilianna Sokołowska
Na zdjęciu powyżej: Ażurowa konstrukcja sama w sobie jest awangardową ozdobą
Tyczki
Zrobienie podpórki dla słabiej rosnących pnączy nie jest trudne. Wystarczy sznurek lub kilka kijków czy tyczek. Dla młodych roślin i wysokich bylin można - wzorem angielskich ogrodników - przygotować kopułki z długich leszczynowych witek, naginając i wiążąc ich wierzchołki. Można też wykorzystać niepotrzebne słupki ogrodzeniowe pomalowane na intensywny kolor, grubą linę żeglarską, rzeźbę czy inną ogrodową instalację, a nawet... stary materac sprężynowy. Naturalnym wsparciem dla niektórych roślin (np. bluszczu, hortensji pnącej) może być również pień drzewa pokryty szorstką korą.
Na zdjęciu powyżej: Ogrodowa instalacja po której wspinają się rośliny
Na zdjęciu powyżej: Ogrodowy recykling - drugie życie sprężyn z materaca
Skomentuj:
Podpory w ogrodzie