Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Mały ogród zamieniono w przytulne miejsce spotkań mieszkańców

Małgorzata Łączyńska
Ogródek przed kamienicą - Ogródek przed domem

Wystarczy trochę ciekawych, barwnych roślin, by ukryty za murami zakątek stał się uroczym salonem na świeżym powietrzu, wręcz idealnym do wypoczynku.

Ogródek przed kamienicą - Ogródek przed domem

Stan obecny przed metamorfozą

Zdjęcie powyżej: Zaniedbany, pozbawiony roślin fragment działki (9×16 m, ekspozycja zachodnia) w narożniku dwupiętrowej kamienicy jest wspólną własnością kilku rodzin. Mieszkańcy chcieliby zagospodarować ten teren, by potem razem z niego korzystać.

Nasze ekspertki:

Grażyna Rodziewicz/Fot. Grażyna Rodziewicz

Grażyna Rodziewicz - architekt. Odpowiada za plany i rysunki.

Małgorzata Łączyńska/Fot. ANDRZEJ KRASOWSKI

Małgorzata Łączyńska - architekt krajobrazu. Odpowiada za projekt.

Niewielki basenik po środku ogródka

Teren należy przede wszystkim uporządkować, usuwając z miejsc przeznaczonych na zieleń wszelkie zanieczyszczenia, a w miejscach sadzenia roślin dodając urodzajnej ziemi. W tym
projekcie dominują kwitnące krzewy. Otaczają one wysypany żwirem placyk z ulokowanym pośrodku niewielkim basenem o efektownych kamiennych brzegach. Może on służyć jako fontanna albo rabata z roślin sezonowych. By osłonić ten uroczy zakątek, można rozpiąć na siatce znaczącej granicę terenu jakieś efektowne pnącze, np. powojnik, wiciokrzew lub milin. Ogrodzenie to także dobre miejsce na kamienną ławę z oparciem w formie ścianki. Kwitnące krzewy są okazałe, a przy tym niezbyt pracochłonne. Wiele z nich (rododendrony, azalie japońskie, mahonia, ognik szkarłatny, bukszpany) ma zimotrwałe lub zimozielone liście, co sprawi, że ogródek będzie ładny także zimą. Różaneczniki i magnolie posadzone w głębi ogródka dostarczą radości przede wszystkim wiosną, natomiast grupę bliżej wejścia proponujemy skomponować z gatunków kwitnących latem. Z kolei centralny fragment ściany przeznaczono dla pnącej róży.

 

Wygoda przede wszystkim

W tym projekcie, podobnie jak w poprzednim, radzimy zrezygnować z wymagającego częstej pielęgnacji trawnika i pracochłonnych rabat na rzecz efektownie kwitnących krzewów i posadzonych u ich podnóża zadarniających roślin. Tutaj jednak żwirek na placyku zastąpiła utwardzona nawierzchnia z płytek, dzięki czemu ogródek jest wygodniejszy w użytkowaniu dla osób starszych. Więcej tu również miejsc do wypoczynku, a to za sprawą kilku zamocowanych na stałe drewnianych siedzisk. Pośród krzewów nie brak roślin zimozielonych; niektóre z nich, takie jak cis i bukszpan, trzeba regularnie strzyc, żeby z czasem nie zdominowały niewielkiej przestrzeni. Rozpięte na podporach i ogrodzeniu pnącza dodatkowo wzbogacą to miejsce i odizolują je od sąsiadów. Ostateczny sznyt nada temu salonikowi pod chmurką detal architektoniczny - duża waza lub rzeźba ulokowana na podwyższeniu. Mieszkańcy mogą w każdej chwili urozmaicić swój ogródek, nie zakłócając jego kompozycji - wystarczy, że pod krzewami liściastymi posadzą na przykład swoje ulubione rośliny cebulowe, jak tulipany, narcyzy czy lilie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?

Skomentuj:

Mały ogród zamieniono w przytulne miejsce spotkań mieszkańców

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej