Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Miejsce na wypoczynek. Metamorfoza ogrodu

Małgorzata Łączyńska, Grażyna Rodziewicz
Fot. archiwum prywatne - Fot. archiwum prywatne

Zapraszając do ogrodu nowe drzewa, krzewy i byliny, tworzymy przestrzeń, w której miło się wypoczywa.

Fot. archiwum prywatne - Fot. archiwum prywatne

Stan obecny

Narożnik działki (15×15 m) ma ekspozycję południowo-zachodnią, z widokiem na dom i warzywnik sąsiada; w drugim rogu stoi drewniana wiata. Właściciele marzą o intymnym miejscu wypoczynkowym i odgrodzeniu się od sąsiada.

Rys. Grażyna Rodziewicz - Rys. Grażyna Rodziewicz

Łagodne łuki

W obu projektach przestrzeń ogrodu została podzielona na część użytkową i ozdobną widoczną z tarasu. Około połowy nasłonecznionego pasa gruntu położonego wzdłuż granicy z sąsiadem (szer. 3-4 m) proponujemy przeznaczyć na warzywnik. Dalej płot zamaskuje grupa bzów lilaków. Sąsiedni dom przesłoni też wyższa korona jabłoni ozdobnej. Obszerny łuk ścieżki połączy taras z drewnianą wiatą stojącą w rogu działki (do budowy przejścia można użyć zgromadzonych w ogrodzie polnych kamieni). Drugi łuk utworzy rabata z kwitnących krzewów i bylin, która osłoni też placyk wypoczynkowy. By ten parawan był skuteczniejszy, można zbudować rabatę na niewysokiej skarpie. W rezultacie powstanie kolorowa przestrzeń z górującą nad nią brzozą (rosnącą już na działce). Najbliższe otoczenie tarasu ozdobią posadzone w gruncie i w dużych donicach byliny oraz kwiaty sezonowe.

Rys. Grażyna Rodziewicz - Rys. Grażyna Rodziewicz

Linie proste

W tej koncepcji na część użytkową przeznaczyliśmy pas gruntu wzdłuż płotu z sąsiadami. Fragment warzywnika zostanie ukryty za drewnianym trejażem na pnącza połączonym ze stojącą w rogu wiatą. Przestrzeń dzielą dwa pasma strzyżonych żywopłotów o wysokości około metra, którym towarzyszą bylinowe rabaty. Ten zabieg pozwoli stworzyć kameralny kącik wypoczynkowy osłonięty żywopłotami, ścianą pnączy i wiatą.Trzecie, równoległe do pozostałych pasmo barwnych roślin (perowskie i trawy) wyznaczy krawędź tarasu. Ten geometryczny porządek podkreśli kamienna ścieżka prostopadła do nasadzeń, która połączy dom z wiatą gospodarczą. Wykreślona prostymi liniami przestrzeń będzie funkcjonalna i wygodna do pielęgnacji, a nowe drzewa: ciemnoczerwona śliwa wiśniowa, kwitnący głóg i zimozielona choina kanadyjska dodadzą jej głębi.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Metamorfoza tarasu. Ciekawe aranżacje z pnączami
Metamorfoza budynku gospodarczego na bazę weekendowych wypadów
Metamorfoza ogrodu. Ogród z altaną. Kamień, szkło i drewno

Skomentuj:

Miejsce na wypoczynek. Metamorfoza ogrodu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej