Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza ogrodu. Ogród z altaną. Kamień, szkło i drewno

Piotr Porębowicz

Nowoczesne materiały wykorzystane do budowy tego ogrodu w połączeniu z subtelnymi roślinami sprawiły, że powstał elegancki zielony salon.

PRZEJRZYSTE ZASŁONY dodają altance intymności, a przy tym nie zabierają światła.
PRZEJRZYSTE ZASŁONY dodają altance intymności, a przy tym nie zabierają światła.
Fot. Paweł Ogrodzki

Przystępując do realizacji projektu, mieliśmy dokładnie sformułowany cel - naszym zadaniem było stworzenie miejsca do idealnego wypoczynku i obsadzonego mało wymagającymi roślinami. Ale chociaż powierzchnia nie była duża (niecałe 300 m2), urządzanie ogrodu zajęło blisko dwa miesiące. Wszystko za sprawą dużej liczby elementów, które powstawały na zamówienie. Jednak na efekt warto było poczekać.

W Centrum uwagi

Elementem centralnym jest altana z klejonego drewna z okuciami ze stali szlachetnej. Główne wejście do niej poprowadziliśmy przez szklaną kładkę nad płytkim basenem. Wytrzymałość szkła została obliczona tak, aby kładka mogła być podparta jedynie wzdłuż boków przylegających do tarasu. Dzięki temu uniknęliśmy konieczności stosowania pod taflą konstrukcji, co wizualnie odebrałoby lekkość całemu rozwiązaniu. Kładka jest podświetlana wodoodpornymi lampami.

Efekty Specjalne

Tak było:

Gdy rozpoczynałem pracę nad projektem ogrodu, na działce nie było ani jednej rośliny. Ogród urządzaliśmy od podstaw.

Gdy rozpoczynałem pracę nad projektem ogrodu, na działce nie było ani jednej rośliny. Ogród urządzaliśmy od podstaw.Fot. Paweł Ogrodzki

Woda spływa prostą w formie wylewką ze stali nierdzewnej. Oświetlenie iluminuje strumień, tworząc po zmierzchu wyjątkowy efekt. Osprzęt przyłączeniowy został ukryty w kamiennej ścianie. Na wypadek konieczności naprawy istnieje możliwość jego szybkiego demontażu.

Właścicielowi zależało na tym, aby stworzyć kameralną altanę. Dlatego konstrukcja jest częściowo przesłonięta. Z jednej zastosowaliśmy ażurowe panele, z drugiej przesłonę z materiału przepuszczającego światło. Ciepła i przytulności dodają miękkie poduszki oraz zadaszenie z wodoodpornej tkaniny żaglowej.

Schody stanowiące drugie wyjście z altany prowadzą na prostokątny trawnik. Na najwyższym poziomie znajduje się granitowy taras. Wzdłuż jego krótszego boku ustawiliśmy dwie donice z laminatu szklanego marki Incanti. Zamykają one przestrzeń i zabezpieczają uskok tarasu.

Zielona Oprawa

Nasadzenia są utrzymane w stylu minimalistycznym. Wybraliśmy gatunki roślin, które nie wymagają zbyt dużo zabiegów pielęgnacyjnych - wzdłuż ogrodzenia rosną szczepione na pniu wiśnie 'Umbraculifera' oraz formowane żywopłoty z grabu i irgi. Na rabatach kwitną białe hortensje, liatry, naparstnice, lawendy, tawułki i parzydła, a także żurawki, funkie, runianki oraz trawy ozdobne.

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza ogrodu. Ogród z altaną. Kamień, szkło i drewno