Metamorfoza tarasu. Ciekawe aranżacje z pnączami
Zamiast wysokich paneli, muru czy ciemnej i smutnej ściany żywotników proponujemy optymistyczny kolorowy gąszcz kwitnących krzewów i pnączy.
Właściciele chcieliby osłonić przed wzrokiem sąsiadów wyniesiony na 1,5 m taras lub znaleźć inne miejsce wypoczynkowe. Od strony ulicy rośnie żywopłot z tui. Na działce są także inne rośliny iglaste. Przydałoby się tu więcej koloru.
Otoczony strzelistymi iglakami trawnik przed domem nie zachęcał do wypoczynku, a na wysokim, zamkniętym ze wszystkich stron tarasie brak było intymności (okna sąsiadów wychodzą wprost na ogród). Wystarczy jednak kilka prostych zmian, by znacząco poprawić komfort użytkowania działki. Przede wszystkim trzeba nieco przemodelować taras. W pierwszym projekcie otwieramy go, budując schodki prowadzące na wprost do ogrodu. Od strony sąsiadów osłoni go dodatkowa konstrukcja, która posłuży także jako podpora pod silnie rosnące pnącze (tu wiciokrzew). Na granicy działki, wzdłuż płotu, można rozmieścić krzewy, które kolorami liści i kwiatów będą przyciągać wzrok użytkowników po obu stronach siatki. Dobrze będą się tu komponować przesadzone jaśminowiec i forsycja. Samo ogrodzenie stanie się oparciem dla lekkich i efektownych pnączy, w tym wypadku powojników, szczególnie ważnych, zanim krzewy się rozrosną. Na wysokości tarasu proponujemy posadzić grupę wysokich bzów lilaków, które dodatkowo zablokują widok z sąsiedzkiego okna. Całość uświetnią posadzone wokół ścieżki i rozświetlone niskimi lampkami byliny, a także pojedynczy krzew róży parkowej, która nie potrzebuje podpór.
Tym razem zejście z wysokiego tarasu otwarte zostało w stronę ogrodzenia. Schodki połączą się z ciągiem spacerowym - ułożoną z płytek betonowych ścieżką, która oddzieli otwartą połać trawnika od krainy kolorowych krzewów rozmieszczonych wzdłuż ogrodzenia. W rogu działki ścieżka rozszerza się, tworząc niewielki, otulony krzewami placyk wypoczynkowy. Od strony ulicy osłoni go rosnący już na działce żywopłot z tui. Na barierkach tarasu można rozpiąć pędy pnących róż, a wzdłuż ogrodzenia ustawić wysoką drewnianą konstrukcję pod pnącza. Wspinać się po niej będzie kwitnący latem milin amerykański. Gatunki drzew i krzewów dobieramy tak, by od wczesnej wiosny do jesieni w ogródku pojawiał się kolor. Proponowane rośliny są ponadto odporne na suszę i choroby. Gwarantuje to niezły efekt przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Oprócz gatunków drzewiastych wzdłuż ścieżki i w okolicach tarasu proponujemy posadzić duże grupy równie niekłopotliwych kwitnących bylin.
- Więcej o:
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu
Rośliny okrywowe czyli 18 roślin okrywowych zamiast trawnika