Bukszpan wiecznie zielony (<i>Buxus sempervirens</i>) to klasyczny gatunek do strzyżonych obwódek. Pasuje do założeń formalnych.
Jeśli chcemy uporządkować przestrzeń w ogrodzie, nie wystarczy tylko podzielić go na strefę rabat, trawnika i ścieżek. Warto jeszcze podkreślić granice między nimi obwódkami z krzewów lub bylin.
1 z 2Bukszpan wiecznie zielony (<i>Buxus sempervirens</i>) to klasyczny gatunek do strzyżonych obwódek. Pasuje do założeń formalnych.
2 z 2Berberys Thunberga (<i>Berberis thunbergii</i>) 'Golden Ring' znosi strzyżenie podobnie jak bukszpan, a daje interesujący efekt kolorystyczny. Pasuje do ogródków bylinowych, warzywnych i ziołowych.
Lawenda wąskolistna (<i>Lawenda angustifolia</i>), królowa prowansalskich obwódek, nie ma sobie równej, jeśli chodzi o obwódki wokół rabat ziołowych.
Trzmieliny (<i>Euonymus</i>) o pstrych liściach nadają się na obwódki kontrastujące z purpurowymi berberysami.
Bodziszek czerwony (<i>Geranium sanguineum </i>)nadaje się na obwódki do założeń naturalistycznych.
Tawuła japońska (<i>Spiraea japonica</i>) 'Anthony Waterer' to idealny, odporny na suszę krzew na obwódki wzdłuż ścieżek.
Bukszpan wiecznie zielony (<i>Buxus sempervirens</i>) to klasyczny gatunek do strzyżonych obwódek. Pasuje do założeń formalnych.
Ligustr okołolistny (<i>Ligustrum ovalifolium</i>) o biało nakrapianych liściach może być obwódką dla purpurowego buka.
Szałwia lekarska (<i>Salvia officinalis</i>) 'Purpurascens' jest znakomitą obwódką na słoneczne stanowiska.
Berberys Thunberga (<i>Berberis thunbergii</i>) 'Golden Ring' znosi strzyżenie podobnie jak bukszpan, a daje interesujący efekt kolorystyczny. Pasuje do ogródków bylinowych, warzywnych i ziołowych.
Ligustr (<i>Ligustrum</i>) 'Vicaryi' doskonale znosi silne cięcie i ma małe wymagania. Sprawdza się jako formowana obwódka w ciepłych rejonach kraju, bo nie lubi mrozów. - Fot. Lucjan Kurowski
Skomentuj:
W kwitnących ramach - galeria