Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Warzywnik lub rabata w skrzyni - krok po kroku

Aldona Zakrzewska
warzywnik lub rabata w ramie - Fot. Dremel

Warzywnik lub rabata w drewnianej ramie? Czemu nie! A jeśli dołączymy do niej podpórkę, uzyskamy świetne lokum dla wysokich bylin czy niewielkich pnączy, np. groszku pachnącego, wilca, fasoli. Jak to zrobić?

warzywnik lub rabata w ramie - Fot. Dremel

Pomysł na warzywnik lub rabatę

Zaczynamy od skonstruowania drewnianej ramy z przegródkami, które będą pełnić funkcję minikwater dla kwiatów czy ziół. Każdą z nich można będzie wypełnić innym podłożem, co umożliwi sąsiedztwo roślin o innych wymaganiach glebowych.   Kiedy rama będzie już gotowa, osadzamy w niej uprzednio przygotowaną podpórkę. Na koniec sadzimy rośliny starając się, by miały podobne wymagania co do światła, a przy tym tworzyły kompozycję pełną barw, kształtów i zapachów.

Pamiętajmy przy tym, że tajemnica pięknego efektu leży nie tylko w doborze roślin, które zaprosimy na naszą rabatę, ale też w formie, jaką nadamy podpórce. Warto więc wykazać się wyobraźnią.

Pracę ułatwi piła tarczowa, taśma szlifierska, ołówek, klej do drewna, pistolet do klejenia Glue Gun 930 i odpowiednie wielofunkcyjne narzędzia (np. Dremel 3000, Dremel Versatip z końcówką do wypalania w drewnie, Dremel Trio z frezem).

Warzywnik lub rabata w skrzyni. Krok 1 - konstruujemy ramę - Fot. Dremel

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 1 - konstruujemy drewnianą ramę

Konstruujemy drewnianą ramę (o wymiarach 120 cm x 120 cm x 14 cm) w której urządzimy rabatę. Skręcamy ją z czterech uprzednio zaimpregnowanych desek, z krawędziami wyszlifowanymi taśmą szlifierską.

Fot. Dremel

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 2 - szykujemy przegródki - Fot. Dremel

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 2 - szykujemy przegródki

Ze sklejki (do użytku zewnętrznego) lub z tworzywa wycinamy 6 pasów (o wymiarach 120 x 120 x 14 cm) tak, by pasowały do drewnianej ramy. Stworzymy z nich w jej wnętrzu przegródki (o rozmiarach 25 cm x 25 cm). W tym celu na krawędzi każdego pasa zaznaczamy odcinki o dł. 25 cm. W zaznaczonych miejscach robimy wyżłobienia (do połowy szerokości pasa).

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 3 - robimy podpórkę - Fot. Dremel

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 3 - robimy podpórkę dla roślin

Robimy podpórkę - najlepiej z drewnianego drążka. Aby nadać jej bardziej ozdobny charakter, wykonujemy na niej podłużny frez. W tym celu owijamy drążek pasem kalki kreślarskiej (o szer. 7 cm) i szkicujemy na drewnie zarysy "wstążki" wzłuż całego drążka (można to zrobić ołówkiem lub końcówką wypalającą w drewnie narzędzia Versatip).

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 3 - robimy podpórkę - Fot. Dremel

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 4 - wykonujemy na podpórce frez.

Wykonujemy na podpórce frez. Pracę ułatwi nam narzędzie Dremel 3000 wyposażone w końcówkę do frezowania, którą można odpowiednio dostosować do grubości tyczki.

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 5 - wypalamy na tyczce wzory - Fot. Dremel

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 5 - wypalamy wzory

Ciekawe ozdoby mogą stanowić również wypalone lub wygrawerowane na tyczce rustykalne wzory. Do wypalania w drewnie najlepiej użyć palnika Dremel VersaTip wyposażonego w 6 wymiennych końcówek, dzięki czemu stworzony wzór będzie jeszcze bardziej finezyjny. Natomiast grawerunek najłatwiej wykonać narzędziem Dremel Engraver, które w zestawie posiada szablony pomocne dla mniej zaawansowanych majsterkowiczów.

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 6 wykończenie podpórki - Fot. Dremel

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 6 wykończenie podpórki

Na czubek podpórki nasadzamy ozdobną gałkę na karnisz (o odpowiednich rozmiarach) i mocujemy ją klejem. Wcześniej wsuwamy pod nią kolorowe wstążki (najlepiej z tworzywa sztucznego) lub kawałki sznurka - będą dodatkową ozdobą kompozycji, a przy okazji dodatkową podpórką dla roślin.

warzywnik lub rabata w ramie - Fot. Dremel

Pomysł na warzywnik lub rabatę. Efekt końcowy

W samym środku konstrukcji drewnianej ramy wywiercamy otwór i umieszczamy w nim podpórkę, mocując ją klejem.  Przegródki rabaty wypełniamy podłożem (odpowiednim dla planowanych gatunków) i sadzimy wybrane rośliny.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Wiązanki na cmentarz. 40 kolorowych dekoracji na Wszystkich Świętych
Jak zrobić mini dynię z cukierkami na Halloween
Jak stworzyć trwały wazon z dyni – 4 proste kroki

Skomentuj:

Warzywnik lub rabata w skrzyni - krok po kroku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej