Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jak powiększyć przestrzeń ogrodu ? [Taras z lustrem]

Aldona Zakrzewska, projekt i zdjęcia Gerdenarium
Iluzja doskonała - w umocowanym do muru lustrze przegląda się zbiornik wodny i kącik do wypoczynku. - Fot. Gardenarium

Taras zamiast małego ogródka? To dobry pomysł, zwłaszcza jeśli zależy nam na poszerzeniu strefy mieszkalnej o dodatkowy podniebny pokój.

Iluzja doskonała - w umocowanym do muru lustrze przegląda się zbiornik wodny i kącik do wypoczynku. - Fot. Gardenarium

Iluzja doskonała

Właścicielom małego ogródka (o powierzchni ok. 100 m˛) przy domku szeregowym przestała wystarczać jego dotychczasowa, nieco niemodna już aranżacja (poletko trawnika otoczone krzewami i bylinami). Zależało im na bardziej oryginalnym rozwiązaniu, a przede wszystkim na poszerzeniu mieszkalnego wnętrza o kameralną zieloną strefę. Właścicielka (z zawodu architektka) ma spore estetyczne wymagania - gustuje w ładzie przestrzennym, preferuje projekt oszczędny, harmonizujący z wnętrzem domu. Projektantom Danucie i Witoldowi Młoźniakom z firmy Gardenarium wystarczył rzut oka, żeby wymyślić nową koncepcję zagospodarowania ogrodu.

Fot. Gardenarium

Przed realizacją projektu dom był otoczony dosyć szerokim pasem trawnika zwieńczonym szpalerem tui i kilkoma roślinnymi kompozycjami. Z okien roztaczał się nieciekawy widok na mur oporowy umacniający skarpę, która wznosi się tuż za obrębem działki.

Ogromna drewniana skrzynia pełni funkcję donicy i akcentuje podział tarasu na kącik do wypoczynku z lustrem i strefę przy domu. - Fot. Gardenarium

Ogród na tarasie

Działka jest długa i wąska, zakończona murkiem zabezpieczającym ostrą skarpę (o wysokości ok. 2 m). Murek wydawał się idealnym miejscem dla ogromnego lustra, które miało optycznie powiększyć ciasną ogrodową przestrzeń.

Aby nadać kompozycji bardziej domowy charakter, architekci zastąpili większą część trawnika posadzką z drewna bangkirai, na której ustawili donice z roślinami i komfortowe meble z technorattanu. A ponieważ nic tak nie sprzyja relaksowi jak cichy plusk wody, na tarasie pojawiło się również oczko wodne. W efekcie powstał taras w ogrodzie lub - jak kto woli - ogród na tarasie, świetnie harmonizujący nowoczesnym wystrojem z wnętrzem mieszkania.

Lustro zawieszone na murze oporowym nie tylko zasłania jego nieciekawą fakturę, ale także optycznie powiększa przestrzeń i dodaje głębi. Odbija się w nim najbliższe otoczenie, dzięki czemu taras wydaje się większy niż w rzeczywistości. Żeby wzmocnić iluzję, kostki granitowe, którym wyłożony jest zbiornik u podnóża lustra, tworzą regularny wzór o liniach biegnących prostopadle do szklanej tafli. Zbiornik (w kształcie litery L) ma oryginalną konstrukcję: tuż nad lustrem wody zbudowana jest platforma z kostek granitowych, po której można stąpać suchą stopą - woda spływa bowiem do zbiornika szczelinami pomiędzy kostkami. Napowietrzają ją dysze spieniające, wydając przy tym miły dla ucha szmer.

Fot. Gardenarium

Hortensja drzewiasta o ogromnych białych kwiatach podczas kwitnienia (w pierwszej połowie lata) jest prawdziwą królową tarasu.

Fot. Gardenarium

W roślinnych kompozycjach zaaranżowanych na tarasie przeważają gatunki o ozdobnych liściach (na zdjęciu - zielone żurawki i pstra trzmielina).

Fot. Gardenarium

Rośliny tego samego gatunku (hosty, trzmieliny) posadzone są w większych grupach, co wprowadza do kompozycji kolorystyczny ład.

Kule z polerowanego kamienia - oryginalne detale dodające szyku tarasowej kompozycji. - Fot. Gardenarium

Ogrodowa biżuteria

Urozmaiceniem całości jest ogrodowa "biżuteria": kule z polerowanego kamienia, szkliwione ceramiczne donice. I oczywiście rośliny, m.in. strzyżone w kształcie kul bukszpany, trawy ozdobne, hosty, żurawki, hortensje. Od strony sąsiadów ogród odgradza zielona ściana żywotników, a w ogromnej drewnianej skrzyni, odgrywającej też rolę podniesionej rabaty, króluje zwisła odmiana buka. Posadzone tutaj rośliny okazały się dobrym zielonym tłem kolorowych kwiatów sezonowych, co roku dosadzanych i wysiewanych przez właścicieli.

Lustro daje wrażenie dwa razy większej przestrzeni, pod warunkiem że umieścimy je w odpowiednim miejscu (np. na przedłużeniu osi kompozycyjnej), we wnęce muru sprytnie maskującej jego brzegi.

Jeśli zależy nam na ładzie kolorystycznym i przestrzennym, starajmy się nie wprowadzać do kompozycji zbyt wielu elementów. Osnowę powinny tworzyć rośliny o spokojnych barwach i ciekawych kształtach, uprawiane w większych, jednogatunkowych grupach.

Fot. Gardenarium

Domek dla owadów to dowód zaangażowania właścicieli w sprawy ekologii.

KROK 1 Żeby zapewnić korzeniom roślin jak najwięcej miejsca, zbudowano skrzynię bez dna. Ziemię wsypano bezpośrednio na warstwę hydroizolacyjną posadzki. - Fot. Gardenarium

Ekspert radzi

Witold Młoźniak, firma Gardenarium

WYGODNE LOKUM DLA TARASOWYCH DRZEW I KRZEWÓW

Jeśli na tarasie zamierzamy uprawiać drzewa i krzewy, musimy zadbać o odpowiednią przestrzeń dla korzeni. Pojemniki na rośliny powinny więc być nie tylko dopasowane do kształtu tarasu, ale i jak największe. My wybraliśmy dużą skrzynię w kształcie litery L. By korzenie miały więcej miejsca, pojemnik jest bez dna (ziemię układa się bezpośrednio na posadzce zabezpieczonej warstwą hydroizolacyjną). Jego ścianki są wyłożone od środka płytami poliuretanowymi chroniącymi przed mrozem nie gorzej niż styropian, a przy tym znacznie cieńszymi. Niestety, w ekstremalnych warunkach panujących na dachach i tarasach podczas surowych zim niektóre gatunki (zwłaszcza liściaste) przemarzają pomimo zabezpieczenia przed mrozem. Trzeba się więc liczyć z ich ewentualną wymianą co pewien czas.

Fot. Gardenarium

Żeby zapewnić korzeniom roślin jak najwięcej miejsca, zbudowano skrzynię bez dna. Ziemię wsypano bezpośrednio na warstwę hydroizolacyjną posadzki.

Fot. Gardenarium

Tak skonstruowana skrzynia to dobre wieloletnie lokum dla krzewów (tutaj strzyżonych bukszpanów) i drzew (zwisłej odmiany buka).

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Projekt tarasu: Podniebny Manhattan
Najpiękniejsze odmiany fuksji na taras i balkon
Projekt tarasu: huśtawka wśród traw

Skomentuj:

Jak powiększyć przestrzeń ogrodu ? [Taras z lustrem]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej