Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najpiękniejsze odmiany fuksji na taras i balkon

Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa, KJ

Fuksja ciągle pozostaje niedoceniona jako roślina balkonowa. Tymczasem co roku pojawia się wiele jej niezwykłych odmian.

Fuksja kwiat

U starych odmian fuksji (Fuchsia) dominował kolor amarantowy, taki sam jak na proporczykach polskich ułanów. Stąd wzięła się dawna nazwa tej rośliny - ułanka. Dostępne dziś mieszańce otrzymano w wyniku wielokrotnego krzyżowania różnych gatunków i odmian. Barwy ich kwiatów obejmują wszelkie odcienie różu, fioletu, czerwieni, pomarańczowego oraz bieli, a wszystko to w różnych zestawieniach.
 

Fuksja do doniczki 

Fuksje na zewnątrz sadzimy w maju, ale można je także uprawiać w mieszkaniu. Mogą rosnąć zarówno pojedynczo, jak i w kompozycjach z sezonowymi roślinami. Niskie, osiągające około 20 cm, o wzniesionym pokroju nadają się do doniczek i skrzynek. Odmiany wysokie dorastające nawet do 1 m (po kilku latach i w dobrych warunkach) wymagają dużych pojemników. Natomiast odmiany o wiotkich łodygach są idealne do wiszących pojemników, które umieszcza się pod sufitem loggii czy balkonu. Można je także sadzić w skrzynkach na szczycie balustrady.
 

Fuksja na balkon 

Gdy miną przymrozki, fuksje można wynieść na zewnątrz. Jednak rośliny trzeba do tego stopniowo przyzwyczaić. Początkowo wynosimy je tylko na 1-2 godziny, ustawiając w lekkim cieniu i osłaniając od wiatru. Stopniowo czas hartowania wydłużamy, a osłonę zdejmujemy. Fuksje kwitną przez całe lato i wczesną jesienią, często również jeszcze w październiku.

Różnorodność form kwiatów fuksji jest ogromna: niektóre przypominają dziewczęce kolczyki, inne - tańczące baletnice, jeszcze inne - drobne dzwoneczki zawieszone na gałązkach lub miniaturowe filiżanki. Nic dziwnego, że fuksje mają swoich fanów, którzy zbierają różne ich odmiany.

Czy wiesz że.. Owoce fuksji są jadalne! Są ciemnoczerwone lub niemal czarne, o długości około 1,5 cm. Mają słodkawy, lekko mączysty miąższ i drobne pestki. Nadają się do deserów.

Fuksja odmiany

Uwaga, podobne odmiany u różnych hodowców mogą mieć inne nazwy.

Fuksja 'IMPROVED ROSELLA' ma biało-różowe drobne kwiaty, krzaczasty, zwarty pokrój i małe liście.

Fuksja 'LA PERLE' wyróżnia się długimi wąskimi kwiatami (2,5-3 cm). Pędy są wzniesione, lekko przewieszające się.

Fuksja 'SWINGTIME' tworzy pełne kwiaty o średnicy 4-5 cm i zwisające pędy o długości 35-40 cm. Odmiana silnie rosnąca.

Fuksja 'SOUTH GATE' ma bladoróżowe, pełne kwiaty o średnicy około 3 cm. Jest ich tak wiele, że zwisające pędy aż uginają się pod ich ciężarem. Rośnie silnie.

Fuksja 'ELECTRIC LIGHT' jest gęsto pokryta drobnymi kwiatami o średnicy 3-3,5 cm. Ma wzniesiony, zwarty pokrój.

Fuksja 'RICCARTONII' (Fuchsia magellanica) tworzy nieduże, wąskie, silnie wydłużone kwiaty (2-2,5 cm). Rośnie niezbyt silnie.

Fuksja 'DIANA PRINCESS OF WALES' charak- teryzuje się dwubarwnymi kwiatami - bladoróżowymi na zewnątrz i liliowymi w środku (o średnicy 6-7 cm). Pędy są sztywne i wzniesione.


Kliknij, by obejrzeć galerię

Czy wiesz, że... Fuksja należy do rodziny wiesiołkowatych. Botanicy opisali około 100 gatunków tego rodzaju roślin pochodzących głównie z Ameryki Środkowej i Południowej.

Fuksja uprawa 

Światło. Fuksje na zewnątrz najlepiej czują się w półcieniu, ale przy znacznym braku światła słabo kwitną. W domu powinny stać w pobliżu okna, ale nie przy nagrzanej szybie.

Temperatura. Po wyniesieniu na dwór chronimy rośliny przed przymrozkami. Umiarkowane ciepło sprzyja ich rozwojowi. Letnie upały hamują kwitnienie, za to nie szkodzą im jesienne chłody, jeśli tylko temperatura nie spada poniżej zera.

Podłoże i nawożenie. Stosujemy ziemię do kwiatów balkonowych zmieszaną z kompostem lub wolno działającym nawozem. W sezonie co tydzień zasilamy fuksje tradycyjnie.

Woda. Rośliny podlewamy regularnie, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża. Nie wolno zalewać korzeni.

Przycinanie. Fuksje tniemy w styczniu (późniejsze cięcie ogranicza kwitnienie), żeby wytworzyły dużo nowych pędów. U form drzewkowatych usuwamy odrosty na pieńku.

Rozmnażanie. Od wiosny do późnego lata odcinamy końcówki jednorocznych pędów o długości 5-6 cm i ukorzeniamy je w skrzynce lub doniczce z mieszaniną piasku z torfem. Zimowanie. Jesienią fuksje przenosimy do widnego, chłodnego (5-10°C) pomieszczenia. Zbyt długie gałązki skracamy o 1/3. Podlewamy tylko tak, aby podłoże nie zaschło.
 

Fuksja sadzonki - cena

W doniczce o średnicy 7 cm - ok. 10 zł.

W wiszącym pojemniku, duży okaz - ok. 30 zł. Drzewko o wysokości 90 cm - ok. 50 zł.

Skomentuj:

Najpiękniejsze odmiany fuksji na taras i balkon