Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt tarasu: huśtawka wśród traw

Aldona Zakrzewska

Taras zawieszony w miejskiej przestrzeni jest pełen zieleni i szumiących traw. Huśtawka, parasol i miękkie poduchy tworzą atmosferę do relaksu.

WIDOK TARASU Z KĄCIKA KAWOWEGO. Na pierwszym planie drewniana huśtawka, w głębi podniebna "plaża".
WIDOK TARASU Z KĄCIKA KAWOWEGO. Na pierwszym planie drewniana huśtawka, w głębi podniebna "plaża".
Fot. Karolina Szablowska
Projektantka tego podniebnego og-ródka o powierzchni około 80 m2 wspomina, że już w czasie pierw-szego spotkania z właścicielami udało się ustalić priorytety: ogród miał się okazale prezentować zarówno latem, jak i zimą, a poza tym być zacisznym miejscem idealnym do podejmowania gości. Zależało im, by zaaranżowana tu zieleń (oczywiście łatwa w uprawie) tworzyła monochromatyczny dywan z kolorowymi akcentami kwiatów jednorocznych. Na tarasie koniecznie miała się pojawić huśtawka i... dużo ozdobnych wysokich traw.

Czy wiesz, że... Wysokie trawy, drzewka, krzewy wymagają dużych donic, częstego dokarmiania i podlewania. Podłoże w donicy musi bowiem zaspokoić ich potrzeby.

WIETRZNY ZAKĄTEK

Ze względu na często hulający wiatr i nieciekawe otoczenie wysokich budynków ważne było stworzenie osłony dodającej tarasowi kameralności. Projektantka odgrodziła jego wnętrze pomalowanymi na biało (podobnie jak elewacja domu) drewnianymi płotkami. Dzięki ażurowej konstrukcji i jasnej barwie ładnie wtapiają się one w otoczenie i są atrakcyjnym tłem posadzonych u ich stóp pnączy. Dodatkową przesłonę stanowią duże białe skrzynie z drewna ustawione na szerokim, otaczającym taras murku.

KĄCIK KAWOWY I PLAŻA

Realizacja jest dziełem architektki krajobrazu Karoliny Szablowskiej. Projektantka wyodrębniła dwie strefy: pierwsza - zadaszona i komfortowo umeblowana - znajduje się tuż przy drzwiach prowadzących do domowego salonu. To tutaj pije się poranną kawę, przegląda gazetę, spożywa posiłki. Druga - bardziej rozległa część z leżakami i miejscem na basenik - pełni funkcję tarasowej plaży.

Na granicy tych 2 stref znajduje się kącik do relaksu z huśtawką i ogromnym parasolem. Podział tarasu na funkcjonalne strefy podkreślony jest zróżnicowaniem nawierzchni. W kąciku kawowym stąpa się po posadzce z jasnej terakoty, huśtawka ustawiona jest na posadzce z płytek z egzotycznego drewna. Natomiast strefę do plażowania na razie wyłożono betonową kostką, ale w przyszłości zastąpi ją jasny żwir, który optycznie rozjaśni kompozycję.

Czy wiesz, że... Decydując się na zieloną monochromatyczną kompozycję roślinną, warto zagrać barwami elementów małej architektury ogrodowej i detali. Spokojną aranżację tego tarasu urozmaicają kolorystycznie drewniane donice. Na rynku jest wiele preparatów impregnujących drewno, a zarazem barwiących je na dowolny wybrany kolor.

RELAKS NA HUŚTAWCE

Sercem tarasu i ulubionym miejscem gospodarzy jest drewniana huśtawka dla co najmniej czterech osób. Ważną rolę odgrywa też ogromny parasol osłaniający nie tylko przed słońcem, ale też przed spojrzeniami mieszkańców wyższych pięter.

Na obrzeżach tarasu stanęły kolorowe skrzynie z drewna sosnowego pomalowanego farbą kryjącą w kolorze fuksji, fioletu i różu. Barwy te ładnie kontrastują z zielenią liści roślin posadzonych w donicach i jasną elewacją domu. Powtórzona w dodatkach (poduchach rzuconych na huśtawkę, doniczkach, świecznikach) i kolorach kwiatów (zwłaszcza hortensji i lobelii) spina kompozycję w całość i dodaje jej uroku. W skrzyniach rosną trawy ozdobne (głównie miskanty i spartyny), małe drzewa (brzozy, wierzby) i odporne krzewy liściaste (pęcherznica, rokitnik) oraz iglaste (jałowce, kosodrzewiny). Wysokie rośliny osłaniają taras od wiatru i niechcianych widoków.

EKSPERT RADZI

Karolina Szablowska, architekt krajobrazu (Giardinio.pl):

Trawy ozdobne sprawdzają się na balkonach i tarasach jako alternatywa dla krzewów. Posadzone w odpowiednim miejscu i dobrze dobrane są piękne przez cały rok, także zimą. Do najniższych polecanych gatunków należy niebieskozielona kostrzewa popielata i Imperata cylindrica o czerwonych liściach. W dużych donicach można uprawiać wyższe rozplenice i miskanty (np. 'Gracillimus' o przewieszających się liściach i 'Zebrinus' o liściach pasiastych). Mają małe wymagania, ale trzeba je okrywać na zimę. Po 2-3 latach trzeba je podzielić. Szybki efekt uzyskamy, sadząc trawy rozłogowe, np. spartynę grzebieniastą i jej odmianę 'Aureomarginata' o liściach z żółtym obrzeżem. Niestety, jest ekspansywna, dlatego po 2 latach wymaga podziału i rozsadzenia.

Skomentuj:

Projekt tarasu: huśtawka wśród traw