Jak zrobić karmnik?
Zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie - wszędzie spotykamy skrzydlatych przyjaciół. Warto zaprosić ich na obiad. Ale wcześniej zróbmy karmnik!
Karmnik
Ładny, odpowiednio dobrany karmnik to nie tylko ptasia stołówka, ale też ozdoba ogrodu lub balkonu. Może mieć dowolną formę i kształt - wszystko zależy od naszej wyobraźni i materiałów, jakimi dysponujemy. Zawsze jednak należy przestrzegać kilku zasad, by nie zaszkodzić ptakom (patrz ramka). Karmnik powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim łatwy do utrzymania w czystości. Ważne, by umieścić go w ustronnym miejscu, oddalonym od ruchliwej ulicy, okien i przeszklonych ścian (ptaki mogą się rozbić o szybę), trudno dostępnym dla drapieżników (np. kotów, psów). Ptaki nie tolerują bliskości człowieka. Nie umieszczajmy więc karmników na parapetach, raczej na gałęziach drzew lub na słupkach w pobliżu krzewów, które w razie potrzeby będą dobrą kryjówką. Ptasia stołówka nie może być też pomalowana na jaskrawe kolory, które odstraszają ptaki. Lepsze są spokojne, neutralne barwy, zbliżone do naturalnych. W trosce o zdrowie naszych skrzydlatych przyjaciół farby najlepiej stosować tylko na zewnątrz konstrukcji, a po malowaniu dokładnie wywietrzyć karmnik.
Na zdjęciu powyżej: Aby karmnik łatwo było sprzątać, wyposażyliśmy go w opuszczaną podłogę na zawiasach.
Jak zrobić karmnik - krok po kroku
Na zdjęciu powyżej : Materiały:.
- Deska sosnowa (szer. 20 cm, dł. 60 cm)
- Dwie kantówki (2×2 cm)
- Dwa kątowniki
- Osiem śrub do drewna (o dł. 2,5 cm i 0,7 cm)
- Dwa zawiasy
- Dwa haczyki
- Impregnat do drewna narzędzia (pędzel, śrubokręt)
Domek dla ptaków zrób to sam?
- Kantówki tniemy na 12 słupków o dł. 16 cm - będą stelażem karmnika. W czterech słupkach odcinamy końcówki pod kątem 45°; dzięki temu będzie można osadzić na nich daszek.
- Montujemy karmnik: słupki skręcamy dłuższymi śrubami, tak by konstrukcja była stabilna - będzie musiała utrzymać daszek i ruchomą podłogę karmnika.
- Z deski wycinamy dwie części o dł. 20 cm (na podłogę i dłuższą połać daszku) oraz trzecią - o dł. 18 cm (na krótszą połać). Daszek skręcamy za pomocą kątowników i wkrętów
- Daszek mocujemy do stelaża dłuższymi śrubami. Wkręcamy je od środka tak, by nie wystawały na zewnątrz; nie będą wówczas rdzewieć (i zagrażać ptakom).
- Podłogę karmnika mocujemy zawiasami do dolnego słupka stelaża. Drewniane elementy szlifujemy papierem ściernym i malujemy impregnatem.6. Do dwóch słupków karmnika mocujemy haczyki umożliwiające opuszczanie i podnoszenie podłogi w celu usuwania resztek pokarmu i wszelkich nieczystości.
Fachowym okiem - Agnieszka Żelazko projektantka i autorka karmnika
Aby karmnik był komfortową stołówką dla ptaków, jego wielkość należy dostosować do rozmiarów odwiedzających go gości. Należy przy tym pamiętać, że ze zbyt obszernej konstrukcji będą korzystać tylko większe ptaki, małe zaś okażą się przy nich bez szans. Jeśli jednak nie orientujemy się, jakie ptaki zamieszkują naszą okolicę, lepiej zdecydujmy się na niewielki karmnik dla małych ptaków. Większym gościom serwujmy wówczas jedzenie w innym, odpowiednio przygotowanym miejscu. Konstruując karmnik, pamiętajmy, że jego ważnym elementem jest daszek osłaniający pożywienie przed opadami i silnym słońcem.
Można też wyposażyć konstrukcję w ścianki boczne, dzięki którym w stołówce będzie cieplej. Jej podstawa powinna mieć podwyższony brzeg, aby jedzenie nie wypadało na zewnątrz. Pamiętajmy też, że karmnik musi być przede wszystkim bezpieczny dla ptaków. Wszystkie ostre krawędzie należy więc oszlifować lub zabezpieczyć, np. taśmą klejącą. Uważajmy ponadto na zwisające sznurki - ptaki mogą się w nie zaplątać. Warto zdecydować się na karmnik z odczepianym spodem lub wysuwaną szufladą, co ułatwi usuwanie odchodów i popsutych resztek pokarmu. Częste sprzątanie uchroni ptaki przed chorobami i pasożytami.
Karmniki z recyklingu
Jeżeli brak nam czasu na wykonanie solidnej ptasiej stołówki w formie domku z drewna, poprzestańmy na wersji minimum. Skromny karmnik można zrobić np. z drucianej siatki i listewek albo patyczków i kartonu po mleku (naciętego w kilku miejscach), pustej butelki plastikowej lub wykorzystanego znicza z tworzywa sztucznego (ustawionego na podstawce), z otworem wyciętym przy dnie. Za ptasią stołówkę może też służyć drut lub sznurek, na który nawleczemy np. wydrążony orzech kokosowy. Wcześniej jednak trzeba go przeciąć, a w ściance zrobić otwory dla ptasich dziobków (patrz zdjęcie po prawej).
Na zdjęciu powyżej:
1. Przewiewny karmnik z metalowej siatki, na większe cząstki pokarmu (np. kawałki chleba, jabłek). Idealny na lato.
2. Karmnik w papierowym opakowaniu po mleku
3. Karmnik ze starego lampionu na podstawce, z otworkiem wyciętym na ziarna.
Zrób przyjazną stołówkę
Do jego wykonania potrzebujemy:
- Sosnowej deski o szerokości 25 cm i długości 120 cm, którą tniemy na trzy odcinki: podłoga o długości 35 cm, pierwsza połać daszku ? 42,5 cm długości oraz 25 cm szerokości i druga połać daszku - 42,5 cm długości i 23 cm szerokość.
- Kantówki o szerokości 2 cm i długości 120 cm, tniemy je na cztery odcinki po 18 cm długości oraz dwa odcinki po 21 cm długości.
- Cztery krótsze kantówki zacinamy dodatkowo na końcach pod kątem 45°.
- Przygotujmy również wkręty do drewna, małe gwoździe, papier ścierny, wkrętarkę, młotek, metrówkę oraz odpowiedni impregnat do drewna wraz z pędzlem.
Jak zrobić karmnik własnoręcznie?
- Krawędzie kantówek oraz daszka wygładzamy papierem ściernym w celu usunięcia ewentualnych nierówności.
- Następnie obie części daszka skręcamy ze sobą za pomocą kątownika.
- Przymocuj kantówki do podłogi. Gdy mamy już przygotowane elementy konstrukcji, możemy przystąpić do jej montowania.
- Zaczynamy od złączenia kantówek za pomocą kantówki o długości 21 cm skręcamy ze sobą wkrętami dwie zacięte kantówki o długości 18 cm. Powtarzając tę czynność jeszcze raz, uzyskujemy konstrukcję pod daszek, którą trzeba zamocować do podłogi.
- W każdym z narożników podłogi wykonujemy wiertarką jeden otwór. Następnie, przy pomocy wkrętów do drewna przykręcamy w te miejsca połączone ze sobą kantówki.
- Zamontuj daszek karmnika i listewki boczne
- Kolejny etap pracy to montaż daszku. Zanim się nim jednak zajmiemy, zadbajmy o rozwiązanie, które ułatwi wymianę resztek pożywienia. Boczne listewki sprawią, że wsypany pokarm nie wypadnie z karmnika.
- Listewki należy jednak zaprojektować w odpowiedni sposób. W tym celu przycinamy je tak, aby uzyskać dwie sztuki o długości 35 cm oraz dwie sztuki o długości 26 cm.
- Trzy listewki przybijamy gwoździami do zbudowanej wcześniej konstrukcji. Czwartą z nich z jednej strony nawiercamy wiertłem, a z drugiej robimy nacięcie do połowy listewki.
- W nawiercony otwór wkręcamy wkręt, podobny zabieg wykonujemy również z drugiej strony. Dzięki temu, otrzymamy podnoszoną do góry listewkę, która ułatwi utrzymanie karmnika w czystości. Następnie za pomocą wkrętów przytwierdzamy do konstrukcji daszek.
- Pomaluj karmnik
Gotową konstrukcję karmnika zabezpieczamy przed działaniem warunków atmosferycznych. Najlepiej zastosować przy tym naturalne środki, które nie zaszkodzą ptakom.
Przygotowany przez nas karmnik możemy pomalować np. bezbarwnym Pokostem Lnianym VIDARON. Jest to naturalny, tradycyjny podkład przeznaczony do impregnacji drewna. Został opracowany na bazie zagęszczonego oleju lnianego, dzięki czemu głęboko wnika w podłoże, zabezpieczając drewno przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci oraz wpływem czynników atmosferycznych ? radzi ekspert. Karmik zabezpieczamy pokostem lnianym tylko z zewnątrz ? w środku pozostawiając naturalne surowe drewno.Wybierz miejsce
Po zakończeniu prac, zostało nam już tylko wybranie odpowiedniego miejsca do zawieszania karmnika. Najlepiej jeśli będzie to ustronne miejsce w zaciszu ogrodu, trudno dostępne dla drapieżników, a zwłaszcza kotów. Ptasią stołówkę dobrze jest umieścić blisko zarośli i krzaków, gdzie ptaki będą mogły schronić się w razie niebezpieczeństwa. Do karmnika możemy też przymocować kilka haczyków, które ułatwią nam zawieszenie np. słoniny ? ulubionego przysmaku sikorek. Jeśli dokarmiając sikorki zimą, przyzwyczaimy je, że na naszym terenie znajdą pożywienie, to z pewnością odwdzięczą nam się w sezonie wiosenno-letnim wyjadając szkodniki żyjące w ogrodzie. Jedna rodzina tych ptaków w ciągu lata zjada bowiem ok. 75 kg owadów.
Skomentuj:
Jak zrobić karmnik?