Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak nie szkodzić pszczołom i ptakom podczas oprysków

Hanna Gradkowska

Kiedy i jak wykonywać konieczne opryski w ogrodzie, by nie zaszkodzić owadom zapylającym kwiaty i ptakom, które zjadają szkodniki? Zofia Wojtas

birds
Ptaki to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami - warto zadbać, aby ogród był im przyjazny.
Fot. Shutterstock: Vishnevskiy Vasily
Ogród przydomowy jest miejscem, gdzie chcielibyśmy zdrowo spędzać czas. Na co dzień, obracamy się w mniej lub bardziej zanieczyszczonym środowisku. Starajmy się więc, aby nasz ogród był miejscem maksymalnie przyjaznym - dla nas i dla naszych braci mniejszych. Z tego też względu powinniśmy bardzo rozsądnie planować opryski środkami chemicznymi, a także stosować wyłącznie produkty atestowane przeznaczone do użytku przez amatorów. Polecałabym preparaty wytwarzane z naturalnych surowców (np. różnego rodzaju preparaty roślinne i środki oparte na olejach, takie jak Polyversum, Treol, Agrocolle). Zawsze należy przestrzegać zasad i terminów umieszczonych przez producenta na opakowaniu. Coraz więcej osób przekonuje się do wprowadzenia do ogrodu pożytecznych organizmów, takich jak dobroczynki, które żywią się szkodnikami ogrodowymi. Opaski z tymi roztoczami naklejamy wiosną na gałęzie.

Należy też cały czas pamiętać, że każdy środek zastosowany w ogrodzie ma jakiś wpływ na otoczenie, a pośrednio na nas samych. Jeżeli musimy użyć preparatów chemicznych, to oprysk wykonujemy o zmierzchu, kiedy najmniej zaszkodzimy zwierzętom.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak nie szkodzić pszczołom i ptakom podczas oprysków