Ogrody wertykalne. Ściany zieleni
Ogrody wertykalne to nie tylko oszczędność przestrzeni. Są ekologiczne, zdrowe, piękne i praktyczne. Zobaczcie najpiękniejsze pionowe ogrody w Polsce i na świecie.
Ogród wertykalny konstrukcja: muzeum Quai Branly w Paryżu
Jednym z najważniejszych ogrodów wertykalnych jest ten, który zdobi mury Muzeum Quai Branly w Paryżu. Jego projektantem jest Patric Blanc, prekursor zakładania ogrodów pionowych.
Żywe rośliny zasadzono w skrzynkach przytwierdzonych do elewacji. Dzięki takiej konstrukcji metr kwadratowy waży aż 30 kg, ale rośliny doskonale izolują przed działaniem czynników atmosferycznych.
Ogrody wertykalne zewnętrzne: tunel w Aix-en-Provence
Betonowy wiadukt w Prowansji stał się ozdoba miasta Aix-en-Provence. To dzieło francuskiego botanika, pracownika Centre National de la Recherche Scientifique, (Krajowego Centrum Badań Naukowych), specjalizującego się w roślinach tropikalnych, Patricka Blanca. Jest on uważany za twórcę współczesnych ogrodów wertykalnych.
Ogrody pionowe są niezwykle przydatne dla środowiska miejskiego. Pozytywnie wpływają na jakość powietrza, są idealnym rozwiązaniem do upiększania nieatrakcyjnych miejsc i betonowych ścian.
Ogrody wertykalne w domu: ogród Longwood w Pensylwanii.
Ściany zieleni doskonale sprawdzają się także w zamkniętych pomieszczeniach. Ogrody Longwood w Pensylwanii rozciągają się na długości aż 4 kilometrów. Projekt i wykonanie to dzieło Kim Wilkie. Na ścianach zasadzono 47.000 żywych roślin. W ściany wbudowano w pełni zautomatyzowany system nawadniania.
Ogrody wertykalne konstrukcja. Europa w rozkwicie, Kopenhaga
Ekspozycja "Europa w rozkwicie: fasada życia" pokazuje różnorodność gatunków roślin kwiatowych w Europie. Do realizacji wykorzystano 20 gatunków roślin jednorocznych w różnych kolorach. Na metalowej kratce zawieszono schematyczny kształt Europy. W kieszeniach z agrowłókniny, wypełnionych ziemią, zasadzono 5000 kwiatów. Pomysłodawcą i realizatorem jest Peter Lund Christensen z grupy Ramboll. To idealne rozwiązanie, by uatrakcyjnić szare polskie blokowiska i centra miast.
Ogród wertykalny na zewnątrz :centrum Sztuki i Kultury - Caixa Forum, Madryt
Centrum Sztuki i Kultury w Madrycie - Caixa Forum może poszczycić się spektakularnym pionowym ogrodem. Twórcą tego dzieła jest Patrick Blanc. 15 000 roślin z 250 gatunków, zasadzono bez ziemi, wegetują one jedynie dzięki wodzie i dostarczanym im składnikom odżywczym.
Ogród wertykalny wnętrze: hotel "Rica Talk" w Sztokholmie
Hotel "Rica Talk" w Sztokholmie wykończony bujną roślinnością przypomina wiszące ogrody Babilonu. Nieregularne powierzchnie w holu i restauracji skrzętnie pokryto roślinami, co zmieniło wnętrza w dżunglę.
Zasadzono bardzo zróżnicowane rośliny kilka gatunków paproci, a także bromelie i begonie. Dzięki zastosowanym gatunkom i dużym rozmiarom roślin efekt pracy wygląda bardzo okazale. Ogród zaprojektowała szwedzka grupa Vertical Garden Design.
Ogród wertykalny w łazience : Sztokholm
Ogrody wertykalne, sprawdzają się także w małych zamkniętych pomieszczeniach, takich jak łazienka. Lustra zamieszczone z bokach, po przeciwnych stronach, powiększają optycznie przestrzeń i potęgują efekt dżungli. Ściany zdobią kolorowe begonie, różne gatunki paproci i peperomi. Rośliny zasadzono w małych, rozproszonych grupach, co daje wrażenie przypadkowości. Dekoracja łazienki została zaprezentowana podczas Międzynarodowej wystawy w Sztokholmie, jest dziełem szwedzkiej firmy Vertical Garden Design.
Ogród wertykalny na tarasie : hotel Icon, Hong Kong
Ogrody wertykalne w każdym wydaniu są bardzo efektowne. Hotel "Icon" w Hong Kongu ma 26 nowoczesnych i wyrafinowanych apartamentów i każdy z nich nawiązuje do natury. Do budowy wykorzystano naturalne materiały, a na ścianie w hotelowej restauracji rozciąga się unikalny pionowy ogród.
Ogrody wertykalne. Prywatny ogród, Seul
Miękkie zielone ściany i białe kory brzózek optycznie powiększają wnętrze. Ogród znajduje się w Seulu w Korei Południowej, został zrealizowany przez Patricka Blanca, na prywatne zamówienie.
Ogród wertykalny doniczki: Biblioteka Publiczna w Vancouver
Biblioteka Publiczna w Vancouver w Kanadzie, to efekt prac grupy projektowej "GreenOver Gray. Ścianypokrywaponad 10.000 roślin z ponad 120gatunków w tym: byliny, krzewy,a nawet małedrzewa. Dodatkowo ogród stanowi schronienie dla niewielkich zwierząt, kolibrów, pszczół imotyli.
Ogrody wertykalne rośliny. Dom jednorodzinny "Lost in Paris"
Ogród jest dziełem francuskiej grupy projektowej R&Sie. Dom zdaje się ginąć w gąszczu zieleni, jego fasadę pokrywa skomplikowana konstrukcja 300 szklanych pojemników i 1200 paproci. Realizując "Lost in Paris" House architekci wykorzystali technikę uprawy bez gleby - hydroponikę. Rośliny odżywiają się woda deszczową, a ze szklanych butelek pobierają płynną mieszanką bakterii i pożywek.
Ogrody wertykalne elewacja. Biblioteka w San Vicente
Ogród wspina się na wysokość sześciu pięter, jest dziełem architekta Jose Marii Chofrego. To elewacja biblioteki dla dzieci w San Vicente na południu Hiszpanii. Segmenty ogrodu składają się z metalowej ramy, na której rozwieszono agrowłókninę, a w kieszonkach z ziemią zasadzono kwiaty. Konstrukcja z roślinami nie znajduje się bezpośrednio przy budynku, od ściany oddzielają go zewnętrzne korytarze. Dzięki którym, kwiaty mogą one być bez trudu usuwane lub wymieniane. Bliski kontakt z roślinami to doskonały sposób by pielęgnować w dzieciach zamiłowanie do przyrody.
Ogród wertykalny warzywny
Gotowanie na świeżym powietrzu to wielka przyjemność. Zwłaszcza w tak pomysłowo urządzonej kuchni. Tuż nad blatem ustawiono ściany, gdzie z małych otworów wyrastają m.in.: truskawki, cebula, sałata, cykoria, rukola i rzodkiewka. Dzięki takiej zielonej ścianie podczas gotowania wszystkie zioła są zawsze świeże i pod ręką. Dekoracja zdobyła srebrny medal na Chelsea Flover Show 2009.
Ogród wertykalny zrób to sam
Zachwycający wertykalny ogród z sukulentów. Niewielkie rozmiary zachęcają by zrobić sobie taki w domu. Kompozycję z rojników i rozchodników można zasadzić w specjalnych doniczkach.
Skomentuj:
Ogrody wertykalne. Ściany zieleni