Żywe ściany z roślin. Pomysły na domowe ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne - to wcale nie jest trudne. Do wykorzystania jest wiele gotowych kieszonek i specjalnie zaprojektowanych pojemników. Jeżeli macie żyłkę do majsterkowania, sami zróbcie pojemniki w których zasadzicie ulubione rośliny.
Makieta do domowych ogrodów wertykalnych Makieta do domowych ogrodów wertykalnych www.myurbio.com

Ogrody wertykalne na magnes

Gdy kwiaty nie mieszczą się już na parapecie, można je powiesić na ścianie. Urbio - magnetyczny, pionowy ogród, to pomysł trójki obiecujących projektantów Beau Oylera, Jareda Allera i Tima Cui.

Doniczki mają wbudowane magnesy, dzięki którym przyczepiają się do metalowych elementów. W doniczkach można uprawiać zioła i kwiaty. Jest to idealne rozwiązanie do niewielkich mieszkań. Urbio wygląda bardzo estetyczne i efektownie w każdym pomieszczeniu.  Myurbio.com, 174 $ (6 magnetycznych paneli i 5 doniczek). Doniczki można dokupić oddzielnie w cenie ok. 15 $

www.myurbio.com

Kolorowe kieszonki na kwiaty Kolorowe kieszonki na kwiaty Fot. www.thegreenpockets.com

Kolorowe kieszonki na kwiaty

Bardzo dekoracyjne kolorowe moduły w których możemy bezpośrednio posadzić rośliny nie tylko umożliwiają nam uprawę roślin w pionie, ale stanowią niezwykle dekoracyjny element. Samodzielnie możemy komponować wiele modułów dopasowujące je do potrzeb przestrzeni, którą dysponujemy. www.thegreenpockets.com, 22 $ (moduł)


Fot. www.thegreenpockets.com

Pixel Garden - moduły ogrodu wertykalnego Pixel Garden - moduły ogrodu wertykalnego Fot. http://dream-wall.pl/

Pixel Garden - moduły ogrodu wertykalnego

System pixel garden pozwala na zabudowanie dowolnej pionowej powierzchni ogrodem wertykalnym. Każdy moduł składa się z miejsca na dwie doniczki o średnicy 90 mm lub 140 mm w zależności od wyboru pixela. Unikatowy system przelewowego podlewania pozwala na podlanie kilkudziesięciu roślin, aplikując wodę tylko w jedno miejsce w kolumnie kwiatów. Łatwo demontowalne doniczki pozwalają na monitoring ilości wody w systemie oraz pozwalają na dowolną zmianę wyglądy Twojej zielonej ściany. dream-wall.pl, ok. 700 zł (80 doniczek)


Fot.Fot. dream-wall.pl

Mini ogrody wertykalne z Wooly Pocket doskonale sprawdzają się w domu jak i na zewnątrz. Mini ogrody wertykalne z Wooly Pocket doskonale sprawdzają się w domu jak i na zewnątrz. www.woollypocket.com

Wooly Pocket

Materiał z którego wykonano kieszenie Wooly Pocket jest w pełni ekologiczny. Powstał z przetworzenia zużytych butelek po napojach. Struktura tworzywa pozwala na parowanie wody i swobodny dostęp tlenu do korzeni. Dodatkowo kieszonki mają wszytą warstwę wodoodporną, dzięki niej ściana, na której zawieszono Wooly Pocket, pozostaje czysta i sucha. Dostępne w różnych kolorach i rozmiarach na stronie producenta www.woollypocket.com. Na zdjęciu poniżej: kieszonki 3 komorowe - 100 $.


Fot. wallygro.com

www.woollypocket.com

Pojedyncze rośliny zasadzone w jednakowych doniczkach wyglądają uroczo. Pojedyncze rośliny zasadzone w jednakowych doniczkach wyglądają uroczo. www.insituwallplanters.com.au

Ogrody wertykalne w doniczkach

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Jednokolorowe kwiaty, zasadzone w identycznych doniczkach, wyglądają uroczo. Dla niestrudzonych majsterkowiczów polecamy wykonanie ich własnoręcznie. Po inspirację i gotowe stelaże zapraszamy na stronę www.insituwallplanters.com.au. Komplet na pięć doniczek kosztuje 245 $, na 8 już 305$ ,a na osiemnaście to wydatek 505 $.

ogrody wertykalne, ogrody pionowe
www.insituwallplanters.com.au

Ogródek wertykalny FLORAFELT Ogródek wertykalny FLORAFELT www.plantsonwalls.com

Ogrody wertykalne w kieszonkach z agrowłókniny

Rośliny wprost z doniczek można zasadzić w wyprofilowane, filcowe kieszenie, FLORAFELT. To gotowe konstrukcje do zawieszenia na ścianie. Są lekkie i nadają się do wszechstronnego zastosowania. Nie niszczą się pod wpływem działania światła i wody, a dodatkowo są odporne na pleśń. Usztywniony tył zabezpiecza ścianę przed zabrudzeniem. Woda z górnych rzędów spływa do niższych kieszonek, a gruby filc magazynuje nadmiar wilgoci.


Fot. Florafelt

Dostępne w wielu rozmiarach, na stronie www.plantsonwalls.com. Kieszonki na zdjęciu można kupić za 159 $.

Niewielki ogród wertykalny rozwieszony na metalowej kratce Niewielki ogród wertykalny rozwieszony na metalowej kratce www.cb2.com

Kratka do ogrodów pionowych

Wykonanie takiego ogrodu jest bardzo proste i szybkie. Bryłę korzeniową roślin zawinięto w materiał, a powstałą w ten sposób paczkę przywiązano do metalowej kratki. Taki ogród nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny można podlewać tak jak na zdjęciu powyżej.

ogrody wertykalne, ogrody pionowe
www.cb2.com

ogrody wertykalne, ogrody pionowe
www.cb2.com

Niewielkie ogrody wertykalne z rozchodników. Niewielkie ogrody wertykalne z rozchodników. www.floragrubb.com

Ogrody wertyklane z rozchodników i rojników

Powyżej kompozycja z sukulentów: rozchodników i rojników. W specjalnie wyprofilowanej palecie zasadzono małe rośliny. Każda z nich ma swoje osobne miejsce. Otwory w palecie są skośne, co zapobiega wypadaniu roślin, a woda z podlewania swobodnie spływa do kolejnych przegródek.

ogrody pionowe, ogrody wertyklane
www.hgtv.comOgródek wertykalny Ogródek wertykalny "Miroir en Herbe" powstał z połączenia ziół z lustrem. www.h2oarchitectes.com

Ogród wertykalny z lustrem

Coś dla narcyzów, zakochanych w swoim odbiciu. W błyszczącej powierzchni doniczek można się przeglądać. Pomysłodawcą połączenia lustra z doniczkami jest francuska grupa H2O Architects. To doskonałe rozwiązanie dla osób które pragną uprawiać swój ogródek, ale nie mają wystarczająco miejsca.

Green Pockets - kafelki z zagłębieniami na rośliny Green Pockets - kafelki z zagłębieniami na rośliny Maruja Fuentes

Ogrody wertykalne z kafli

Green Pockets to wyjątkowe kafle zaprojektowane przez Maruję Fuentes. Dzięki specjalnym wgłębieniom, w ceramicznych płytkach można zasadzić niewielkie kwiaty czy zioła. Sam kształt płytek jest bardzo interesujący i pozwala ułożyć z nich oryginalną kompozycje. Idealnie sprawdzą się w patio, ogrodzie i na balkonie.

Ceramiczne doniczki w kształcie skorupiaków Ceramiczne doniczki w kształcie skorupiaków design-milk.com

Ceramiczne doniczki - skorupiaki

Wall barnacles - czyli ścienne skorupiaki. Ceramiczne doniczki kształtem przypominają morskie stworzenia, a wyrastające z nich epifity podkreślają podwodny charakter.Live Within Skin 
Live Within Skin greenmeme.com

Ogrody wertykalne "Live Within Skin"

W metalowej płycie wycięto kształt krzyża. Wygięte brzegi otworów tworzą miejsce do zasadzenia roślin. Panel jest bardzo estetyczny, do wykorzystania zarówno w domu jak i w biurze. Ogród zaprojektowała firma HydroJet z Kaliforni.

Więcej o:
Komentarze (7)
Żywe ściany z roślin. Pomysły na domowe ogrody wertykalne
Zaloguj się
 • Helga Baum

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystkie projekty sa wspaniale, na pewno kazdy milosnik przyrody znajdzie cos dla siebie.

 • delein

  Oceniono 1 raz 1

  Najbardziej podobają mi się magnesy, kafelki, kieszonki z agrowłókniny i te skorupiaki :) marzy mi się tak przystrojone mieszkanie.

 • Katarzyna Pływacz

  0

  Ogrody wertykalne to coś niesamowitego. Do wykonania zielonej ściany u siebie wykorzystałam panele Vertical Planter, który kupiłam na stronie zywesciany.pl, są bardzo podobne do paneli Florafelt, i trochę tańsze ;) Inspirację znalazłam na stronie ogrodwertykalny.pl

 • Ada Borek

  0

  Ogrody wertykalne są bardzo stylowe - sama skusiłam się na taki w salonie. Ja akurat zamówiłam taką zieloną, sztuczną ścianę ze strony green-designers bo mają tam bardzo fajne projekty. Oczywiście, że lepsza byłaby żywa ale niestety nie mam tyle czasu żeby ją pielęgnować, więc padło na sztuczną - która mimo wszystko wygląda świetnie!

 • Gość: ali mc bean

  0

  chyba na magneS

 • Gość: babcia Hilda

  Oceniono 1 raz -1

  To już analfabeci są zatrudniani w tym wortalu?

 • salenna

  Oceniono 1 raz -1

  Niestety moje warunki mieszkaniowe nie pozwalają na takie cudeńka. poza tym nie wyobrażam sobie podlewania ściany doniczek, z tymi górnymi poziomami miałabym niemały problem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX