Co można zrobić z siatki ogrodzeniowej - ciekawe pomysły
Siatka ze stalowego drutu z wolna staje się w rękach projektantów ogrodów narzędziem kreowania przestrzeni - niebanalnym i nowoczesnym. Pojawia się nie tylko w ogrodzeniach...
Stalowa siatka. Klasyczne zastosowanie - ogrodzenie ogrodu
Siatka ogrodzeniowa umożliwia szybkie i łatwe ogrodzenie posesji. Jest mało widoczna, więc nie zasłania widoków na okolicę. Jeśli jednak są one nieatrakcyjne, można ją obsadzić roślinami, którym nie utrudni wzrostu, gdyż nie rzuca cienia. Siatki ogrodzeniowe wykonuje się z drutu ocynkowanego (drut pokryty dodatkowo warstwą tworzywa sztucznego jest trwalszy). Kupuje się je w rolkach razem ze wszystkimi elementami potrzebnymi do zmontowania (słupkami, drutami i linkami stalowymi do usztywnienia siatki, napinaczami, zaciskami).
Można się też zdecydować się na gotowe panele, montowane z siatki zgrzewanej z drutu, rozciągniętej na stalowych lub aluminiowych ramach, a następnie malowanej proszkowo. Ogrodzenie z takich paneli jest ładniejsze i sztywniejsze niż z siatki, choć nieco droższe. Żeby nie było zbyt monotonnie, poszczególne przęsła można zastępować panelami gabionowymi (czyli koszami ze stalowej siatki wypełnionymi dowolnym materiałem, przeważnie kamieniami). One też są uplecione ze stalowego drutu. A więc - siatka jest na (ogrodzeniowym) topie!
Siatka stalowa - meble
Na tarasach i w kącikach do relaksu coraz częściej stawiamy gabionowe stoły, ławy, siedziska... Gabion (czyli stalowy kosz ze stalowej siatki), świetnie spisuje się w tej roli. Nie zawsze trzeba go czymś wypełniać - czasem bardzo efektownie wygląda pusta druciana konstrukcja z rzuconymi na nią poduchami.
Dużą zaletą mebli ze zgrzewanej siatki jest nie tylko ich ciekawy design, lecz również stabilność (zwłaszcza tych wypełnionych kamieniami lub innym ciężkim materiałem). W czasie porywistego wiatru mocno będą się trzymać podłoża. Ich wadą jest jednak spory ciężar. Gabiony wypełnione kamiennym kruszywem raczej nie nadają się więc na balkon.
Fot. Betafence
Stalowa siatka - murki, ekrany, elewacje
Stalowy kosz z siatki zgrzewanej świetnie spisze się w roli niebanalnego murka umacniającego skarpę czy osłony miejsca do wypoczynku. Ekran z kosza pełnego kamieni będzie barierą nie tylko dla spojrzeń, lecz również dla hałasu (zwłaszcza jeśli wypełnimy je kamieniami bazaltowymi, świetnie pochłaniającymi dźwięki). Gabiony są także dobrym sposobem na ciekawą elewację domu. Wystarczy obłożyć jego ściany płaskimi koszami (o gr. ok. 30 cm), oczywiście mocując je solidnie do muru, tak by nie wywróciły ich podmuchy wiatru. Powstała w ten sposób chropowata elewacja może być podporą dla posadzonych obok pnączy.
fot. Betafence
fot. Redhen
Fot. Redhen
Stalowa siatka - kompostownik, kurnik
Stalową siatkę można wykorzystać jako obudowę kompostownika. Wystarczą cztery słupki i zwój umocowanej do nich - za pomocą specjalnych uchwytów - siatki metalowej powleczonej PCV. Taki kompostownik zapewnia stały idopływ powietrza do zgromadzonych w nim odpadów, dzięki czemu kompost szybciej się tworzy i rzadziej trzeba go przerzucać. Podobną konstrukcję można też wykorzystać w inny sposób, na przykład jako ogrodzenie... kurnika.
fot. JULA
Stalowa siatka - lampa ogrodowa
Gabiony to bardzo plastyczny materiał. Wszystko zależy od naszej wyobraźni; na przykład niewielkie sześciany uplecione z siatki i wypełnione kamieniami mogą posłużyć za podstawę solarnej lampy. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli kosze wypełnimy innym materiałem, na przykład szklanymi lub metalowymi kulkami - po zmierzchu będą malowniczo połyskiwać w blasku światła.
Stalowa siatka - ogrodowy schowek, warzywnik
Stalowa siatka w roli osłony ogrodowego warzywnika? Czemu nie! Dzięki ażurowej pokrywie - przepuszczającej powietrze i światło - sadzonki będą miały świetne warunki do rozwoju, a jednocześnie będą chronione przed ptakami, kotami, psami i innymi domowymi czy ogrodowymi zwierzakami. Podobny patent można zastosować wznosząc ogrodowy schowek na narzędzia. Ramę drzwiczek można przecież wypełnić siatką - najlepiej z drutu ocynkowanego dodatkowo powleczonego PVC. Taka konstrukcja długo będzie cieszyć nasze oczy.
Fot. Betafence
Fot. Betafence
Stalowa siatka - płotek rabatowy
Ze stalowej siatki można też wznieść płotek do ochrony grządek i rabatek. Nie tylko porządkują one przestrzeń, ale też dają nam pewność, że przez nieuwagę nie zdepczemy ulubionych roślin. Płotek ochroni też nasze rabaty przed niszczycielską działanością psa oraz innych domowych i dzikich czworonogów.
fot. JULA
Stalowa siatka
Nieważne czy masz dom z ogrodem czy mieszkanie w centrum miasta. Gdziekolwiek mieszkasz, masz w swoim otoczeniu skrzydlatych sąsiadów, których warto zaprosić na pyszny posiłek podany we własnoręcznie wykonanym karmniku. Odwdzięczą Ci się donośnym śpiewem i miłym ptasim towarzystwem.
Prosty karmnik można zrobić ze stalowej siatki odpornej na korozję (np. Casanet firmy Betafence). Oprócz siatki potrzebna będzie cienka sklejka, drucik, mocny sznurek i... odrobina manualnych zdolności.
Fot. Betafence
Stalowa siatka - stelaż do formowania roślin
Bardzo praktycznym "pomocnikiem" każdego ogrodnika jest stelaż z ocynkowanej siatki, ułatwiający formowanie i przycinanie domowych i ogrodowych roślin, którym chcemy nadać kształt kuli. Stelaże dostępne w sklepach przeważnie składają się z półkul o różnych średnicach (zależnie od wielkości formowanej rośliny). Do postrzyżyn niezbędne są też oczywiście ostre nożyczki lub sekator...
Stalowa siatka - lokum dla roślin
Oto jeszcze jeden ciekawy pomysł na wykorzystanie stalowej siatki w ogrodzie. Pusty gabionowy kosz może posłużyć za... skalny ogródek. Wystarczy wypełnić go mchem i obsadzić roślinami lub po prostu ustawić na nim doniczki z gatunkami skalnymi. Do kosza często też wrzuca się szkło, gruz czy ziemię, a potem sadzi w niej rośliny.
Można też pokusić się o osłonkę z gabionu - wystarczy zastosować druciany kosz "z dziurą" w środku, do której wstawiamy donicę z rośliną.
Fot. Lilianna Sokołowska
Fot. Lilianna Sokołowska
Skomentuj:
Co można zrobić z siatki ogrodzeniowej - ciekawe pomysły