Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metalowe ogrodzenia. Od czego zależy ich cena?

ALDONA ZAKRZEWSKA

Zapewne wielu amatorów metalowych przęseł ogrodzeniowych zauważyło duże różnice w ich cenie mimo podobnego wyglądu. Od czego to zależy?

Przęsło Tola produkowane maszynowo z gotowych stalowych elementów malowanych proszkowo, wys. 130 cm, szer. 200 cm, 190 zł, Castorama
Przęsło Tola produkowane maszynowo z gotowych stalowych elementów malowanych proszkowo, wys. 130 cm, szer. 200 cm, 190 zł, Castorama
Fot. Castorama

Metalowe ogrodzenia cieszą się dużym powodzeniem. Są coraz ciekawsze wzorniczo, z reguły trwałe i niezbyt drogie. Najtańszym materiałem jest stal, droższym (ale niewymagającym konserwacji) - aluminium. Zdarzają się też przęsła z PCV do złudzenia imitującego metal - to jeszcze tańsza wersja (do 150 zł/m2).

Najmniej zapłacimy za przęsło ze stalowej siatki lub z drutu (do 200 zł/m.b.), najwięcej (nawet 1500 zł/m.b.) za kute przez kowala na zamówienie lub według projektu z katalogu. Poszczególne elementy są łączone przez nitowanie na gorąco lub przez spawanie. Konieczne jest ich zabezpieczenie antykorozyjne (specjalną farbą lub przez ocynkowanie ogniowe).

W podobnej cenie można kupić (lub zamówić) przęsło żeliwne odlewane w formie.

Metalowe przęsła produkują też zakłady ślusarskie, wykorzystując gotowe elementy (np. pręty, płaskowniki). Są lżejsze od przęseł kutych i żeliwnych, a przy tym tańsze (do 800 zł/m.b.). Podobne (ale wytwarzane maszynowo) kupimy znacznie taniej (do 300 zł/m.b.) w firmach zajmujących się produkcją ogrodzeń i w marketach budowlanych. Co roku pojawiają się nowe modele.

Często przęsła, nawet te pochodzące od jednego producenta, mają inne ceny, choć wyglądają podobnie. Tak naprawdę jednak przeważnie różnią się od siebie jakością materiału i wykonania (patrz ramka). Warto na to zwrócić uwagę przy zakupie.

OKIEM FACHOWCA

TOMASZ KARCZMARZYK, ekspert firmy STALPLAST z Warszawy TOMASZ KARCZMARZYK, ekspert firmy STALPLAST z Warszawy (stalplast@stalplast.pl)

Coraz więcej przęseł jest wykonywanych na bazie elementów produkowanych maszynowo na skalę masową (głównie w Chinach). Stopniowo znikają te robione ręcznie przez ślusarzy i kowali, droższe, ale bez porównania lepszej jakości i ciekawsze wzorniczo. Większość klientów kieruje się bowiem głównie ceną, nie myśląc o trwałości i bardziej wyrafinowanej estetyce. Przeważnie płacimy za m.b. ogrodzenia, ale koszt zależy też od jego wysokości. Warto wiedzieć, że im grubszy materiał, tym wyższa cena, ale i trwałość. Tańsze przęsła wykonane są z profili pustych w środku, ze ściankami o gr. 1-2 mm, droższe zaś z prętów pełnych (niekiedy kutych). Ważny jest też sposób połączenia elementów. Ponieważ stal pracuje (kurczy się i rozciąga przy zmianach temp.), przęsła przyspawane do słupków mogą powodować wyginanie ogrodzenia. Lepszy jest montaż na śruby, ale wymusza produkcję słupków z otworami montażowymi (a to ma wpływ na koszty). Podstawowym i najtańszym sposobem zabezpieczenia stali jest malowanie antykorozyjną farbą podkładową. O wiele skuteczniejsze jest ocynkowanie ogniowe. Choć wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, wystarcza nawet na kilkadziesiąt lat!

Czy wiesz, że...

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem antykorozyjnym stalowych paneli jest ocynkowanie ogniowe.

    Więcej o:

Skomentuj:

Metalowe ogrodzenia. Od czego zależy ich cena?