Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Pieris piękny cały rok

dr Magdalena Narkiewicz
Fot. Flora Press/MAP/Fot. Ewa Narkiewicz/Fot. Agnieszka Stachurska

Liście pierisów wiosną są intensywnie czerwone, jesienią zaś... nieskazitelnie zielone! Można by pomyśleć, że mylą im się pory roku.

'Flaming silver' również jest niskim rozłożystym krzewem. Tworzy jasnoróżowe przyrosty, których liście, zanim zzielenieją, stają się kremowe i żółte - Fot. Flora Press/Royal Horticultural Society

Młode przyrosty

Barwy młodych przyrostów niektórych odmian pierisów są tak żywe, że krzewy te wyglądają, jakby kwitły. Ale w tym samym czasie obok czerwonych pędów rozwijają się kiście białych lub różowych dzwoneczków. Stopniowo efektowna purpura zanika i zastępuje ją intensywna zieleń.

Na zdjęciu powyżej: 'Flaming silver' również jest niskim rozłożystym krzewem. Tworzy jasnoróżowe przyrosty, których liście, zanim zzielenieją, stają się kremowe i żółte

pieris - Fot. Flora Press/MAP

Zielony od wiosny jesieni

Wygląd starszych liści już się nie zmienia. Są podobne jak u różaneczników (oba rodzaje łączy bliskie pokrewieństwo) i zimotrwałe. Mają długość do 10 cm, lekko karbowane brzegi i błyszczącą skórkę. W naszym klimacie najlepiej rośnie wschodnioazjatycki pieris japoński (Pieris japonica). Osiąga wysokość około 2 m, ale pochodzące od niego mieszańce międzygatunkowe mają sporo znacznie niższych odmian. Intensywnie kolorowe przyrosty tworzy m.in. 'Red Mill' .

liście pierisa - Fot. Agnieszka Stachurska

Owoce pierisa

Pod koniec września na krzewach zaczynają brązowieć owoce - kuliste torebki z drobnymi nasionami. Czasem, gdy przymrozki nadejdą za wcześnie, zdarza się, że nie dojrzewają. Jesienią zawiązują się też nowe kwiatostany.

pieris zimą - Fot. Flora Press/The Garden Collection

Pieris lubi kwaśne podłoże

Pierisy, tak jak i inne rośliny wrzosowate, lubią kwaśne (pH 4-5), próchniczne podłoże. Suszę znoszą lepiej od różaneczników, ale trzeba dbać, by ziemia była stale lekko wilgotna. Można je sadzić i w słońcu, i w cieniu. Są dosyć wytrzymałe na mróz (do strefy 6b).

pieris - Fot. Flora Press/Visions

Stanowisko dla pierisa

Ostre zimy stanowią zagrożenie, zwłaszcza dla najbardziej kolorowych odmian mieszańcowych. Trzeba więc przeznaczać dla nich zaciszne stanowiska i w czasie silnych mrozów solidnie okrywać krzewy. Cięcie nie jest wskazane, warto tylko usuwać przekwitłe kwiatostany.

Na zdjęciu powyżej: 'Forest flame' to wyjątkowo ozdobna odmiana mieszańcowa. Kwitnie obficie, a grona jej kwiatów mają długość kilkunastu centymetrów. Czerwone przyrosty są otoczone jasnymi liśćmi.

pieris - Fot. Ewa Narkiewicz

Przebarwienia pierisa

Kolory u pierisów czasami pojawiają się ponownie późnym latem, jeśli rośliny po raz drugi wytworzą młode pędy, np. po przycięciu. Jednak nie wszystkie okazy potrafią efektownie się przebarwiać.

'Carnaval' wyróżnia się tym, że jesienią i zimą też ma nieco koloru, bo jasne obrzeżenia liści różowieją od mrozu. Krzewy dorastają do metra - Fot. Flora Press/Visions

Kolory u pierisów

Na typowych dla gatunku krzewach purpura jest mało jaskrawa, szybko ciemnieje i zanika, a na niektórych odmianach, np. 'Debutante', wcale nie występuje i całoroczną zieleń zdobią tylko bardzo liczne kwiaty. Z kolei są odmiany (np. 'Variegata') o białym obrzeżeniu na starszych liściach. Obwódka ta od chłodu różowieje i  dzięki temu u krzewów uwidacznia się sezonowa zmienność.

Na zdjęciu powyżej: 'Carnaval' wyróżnia się tym, że jesienią i zimą też ma nieco koloru, bo jasne obrzeżenia liści różowieją od mrozu. Krzewy dorastają do metra

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Byliny czerwca
Pelargonie wracają do łask
Hormony w uprawie roślin [Porada eksperta]

Skomentuj:

Pieris piękny cały rok

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej