Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pelargonie wracają do łask

Alicja Gawryś

Chcesz mieć na balkonie ładne i niezawodne rośliny? Posadź w skrzynkach pelargonie rabatowe. Są bardzo łatwe w uprawie, dobrze znoszą upały i potrafią przetrwać suszę. A najnowsze odmiany zachwycają urodą.

Pelargonia rabatowa
Pelargonia rabatowa
Fot. Flora Dania
Jeśli ktoś mówi, że są nudne i opatrzone, gorąco protestuję! Pelargonie rabatowe o wzniesionych sztywnych łodyżkach, kulistych kwiatostanach i ładnych okrągłych liściach są teraz dostępne w niezliczonej ilości kolorów. Owszem, są też klasyczne czerwone, ale w ilu odcieniach! Są oczywiście różowe, ale w różnych tonach - zimnych "fuksjowych" i ciepłych "łososiowych", jaśniejsze i ciemniejsze. Znajdziemy też białe i fioletowe, nawet dwubarwne i z pełnymi kwiatami. Co roku przybywa nowych ciekawych odmian. Wszystkie kwitną od chwili posadzenia w pojemnikach na balkonie czy tarasie, aż do mrozów! Tak, do pierwszych mrozów! Nie jesiennych lekkich przymrozków, ale właśnie do mrozów - czyli czasem do grudnia.

Propozycje hodowców

Hodowcy - czyli naukowcy pracujący nad otrzymaniem nowych odmian, "wypuszczają" w świat takie nowe pelargonie, które są odporne na choroby, suszę i złe warunki atmosferyczne. Poza tym "podbijają" w nich takie cechy, jak wielkość kwiatów i obfitość kwitnienia. Miejmy więc świadomość, że kupujemy pelargonie klasy LUX, zwłaszcza, jeśli na metce istnieje oznaczenie, że to odmiana F1.

Naprawdę niekłopotliwa

- Pelargonie sadzimy w zwykłej ziemi balkonowej lub uniwersalnej.

- Podlewamy w taki sposób, by ziemia była stale lekko wilgotna.

- Dopiero dobrze zakorzenione rośliny można pozostawić bez podlewania kilka dni.

- Po 2 tygodniach od posadzenia zaczynamy dokarmiać pelargonie nawozem przeznaczonym specjalnie dla nich (najlepiej takim właśnie, bo ma skład dobrany do potrzeb pelargonii) lub nawozem dla kwiatów balkonowych. Zabieg powtarzamy co 10-14 dni. To konieczne, jeśli chcemy, by obficie kwitły!

- Jeśli ziemia była zmieszana z nawozem długo działającym (taka informacja byłą na opakowaniu lub sami to zrobiliśmy), to pelargonie zaczynamy dokarmiać dodatkowo tylko wtedy, gdy zauważymy, że straciły animusz do kwitnienia.

- Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany, bo szpecą rośliny.

- W razie wystąpienia szarej pleśni (brązowe palmy na liściach i kwiatach), opryskujemy rośliny np. Timorexem (ekologiczny) lub preparatami chemicznymi: Bravo 500 S.C. lub Kaptan 50 WP lub Dithane Neo Tec 75 WG lub Miedzian 50 WP lub Amistar 250 SC.

Przed opryskiem środkami chemicznymi trzeba uzyskać zgodę ewentualnych sąsiadów, a zwierzęta domowe uchronić przed kontaktem z nimi.

-

Zdjęcie BIOPON Nawóz DO PELARGONII 43072043Zdjęcie FLOROVIT Nawóz DO PELARGONII 42671685Zdjęcie Nawóz DO PELARGONII COMPO 44623691
BIOPON Nawóz DO PELARGONII FLOROVIT Nawóz DO PELARGONI Nawóz DO PELARGONII COMPO
Sprawdź ceny »Sprawdź ceny »Sprawdź ceny »
źródło:Okazje.info


    Więcej o:

Skomentuj:

Pelargonie wracają do łask