Pelargonie wracają do łask
Chcesz mieć na balkonie ładne i niezawodne rośliny? Posadź w skrzynkach pelargonie rabatowe. Są bardzo łatwe w uprawie, dobrze znoszą upały i potrafią przetrwać suszę. A najnowsze odmiany zachwycają urodą.
Propozycje hodowców
Hodowcy - czyli naukowcy pracujący nad otrzymaniem nowych odmian, "wypuszczają" w świat takie nowe pelargonie, które są odporne na choroby, suszę i złe warunki atmosferyczne. Poza tym "podbijają" w nich takie cechy, jak wielkość kwiatów i obfitość kwitnienia. Miejmy więc świadomość, że kupujemy pelargonie klasy LUX, zwłaszcza, jeśli na metce istnieje oznaczenie, że to odmiana F1.
Naprawdę niekłopotliwa
- Pelargonie sadzimy w zwykłej ziemi balkonowej lub uniwersalnej.
- Podlewamy w taki sposób, by ziemia była stale lekko wilgotna.
- Dopiero dobrze zakorzenione rośliny można pozostawić bez podlewania kilka dni.
- Po 2 tygodniach od posadzenia zaczynamy dokarmiać pelargonie nawozem przeznaczonym specjalnie dla nich (najlepiej takim właśnie, bo ma skład dobrany do potrzeb pelargonii) lub nawozem dla kwiatów balkonowych. Zabieg powtarzamy co 10-14 dni. To konieczne, jeśli chcemy, by obficie kwitły!
- Jeśli ziemia była zmieszana z nawozem długo działającym (taka informacja byłą na opakowaniu lub sami to zrobiliśmy), to pelargonie zaczynamy dokarmiać dodatkowo tylko wtedy, gdy zauważymy, że straciły animusz do kwitnienia.
- Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany, bo szpecą rośliny.
- W razie wystąpienia szarej pleśni (brązowe palmy na liściach i kwiatach), opryskujemy rośliny np. Timorexem (ekologiczny) lub preparatami chemicznymi: Bravo 500 S.C. lub Kaptan 50 WP lub Dithane Neo Tec 75 WG lub Miedzian 50 WP lub Amistar 250 SC.
Przed opryskiem środkami chemicznymi trzeba uzyskać zgodę ewentualnych sąsiadów, a zwierzęta domowe uchronić przed kontaktem z nimi.
-
BIOPON Nawóz DO PELARGONII | FLOROVIT Nawóz DO PELARGONI | Nawóz DO PELARGONII COMPO |
Sprawdź ceny » | Sprawdź ceny » | Sprawdź ceny » |
- Więcej o: