Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rośliny, które najpiękniej wyglądają zimą

Magdalena Narkiewicz
Cyklameny, poinsecje, azalie i grudniki razem mogą tworzyć świąteczny wystrój domu, ale pielęgnować je trzeba inaczej. - Fot. archwium prasowe

Cyklameny, poinsecje, azalie i grudniki razem mogą tworzyć piękny wystrój domu, ale pielęgnować je trzeba inaczej.

Cyklameny, poinsecje, azalie i grudniki razem mogą tworzyć świąteczny wystrój domu, ale pielęgnować je trzeba inaczej. - Fot. archwium prasowe

Zimowe rośliny

Nie tylko gwiazda betlejemska dodaje uroku zimowym dniom. Towarzyszą jej często kwitnące azalie, cyklameny i grudniki. Na okres świąt możemy udekorować nimi stoły lub inne miejsca oddalone od okna. Żeby jednak rośliny długo kwitły, jak najszybciej powinniśmy postawić je tam, gdzie będą dobrze się czuły - czyli na parapecie jasnego okna, bo zimą dotkliwie brakuje im światła. Pamiętajmy też, że torf w ich doniczkach szybko wysycha, trzeba je więc często podlewać. Ale poza tym rośliny te mają różne potrzeby.

ODMIANĘ 'SILVERADO WHITE' zdobią kwiaty i wyraźne wzory na liściach. - Fot. margaryta shutterstock

Cyklamen Perski (Cyclamen Persicum)

Popularnie nazywany fiołkiem alpejskim. Tworzy sporą bulwę, która pod koniec wiosny wchodzi w stan spoczynku, późnym latem tworzy liczne młode liście, a jesienią i zimą - wspaniałe kwiaty. Hodowcy ciągle tworzą jego coraz to nowe "kreacje". Bardziej żywotne są odmiany o średniej wysokości (15-20 cm) i pojedynczych kwiatach niż miniaturki (około 10 cm) albo olbrzymy (do 40 cm) czy okazy o wymyślnych płatkach, np. z falbankami.

'ICE PUNCH' - Fot. glenda shutterstock

Wilczomlecz Piękny, czyli Poinsecja (Euphorbia Pulcherrima)

Inaczej gwiazda betlejemska. Jej kwiatostan to rozeta barwnych przylistków tworząca się wokół drobnych żółtych kwiatków. Przylistki mogą utrzymywać się miesiącami. W tropikach jest krzewem lub małym drzewem, ale znakomicie znosi przycinanie, dobrze więc rośnie w doniczkach. Zawiera sok mleczny, który podrażnia skórę i śluzówki. Pielęgnując poinsecję, starajmy się nie pobrudzić, a tym bardziej nie zatrzeć oczu kroplami wypływającymi z jej ran. Ułamane gałązki można wstawić do wazonu po przypaleniu ich końców (by sok nie wypływał).

 

Fot. Susii shutterstock

 

'CRAZY CHRISTMAS'

 

Fot. LILIANNA SOKOLOWSKA

 

'JESTER WHITE'

 

 

'SILVER RED QUEEN'

ODMIANY Z CZERWONYMI 'GWIAZDAMI' od lat cieszą się ogromną popularnością. Na zdjęciu 'Sonora'. - Fot. materiały prasowe

Długowieczny krzew

Chrońmy poinsecję przed ujemną temperaturą w czasie transportu lub wietrzenia pokoju, bo straci liście i kwiaty (po przycięciu znów się zazieleni). Jak ją pielęgnować?

Temperatura: 15-22°C.

Podlewanie: Podłoże powinno być stale lekko wilgotne.

Wilgotność powietrza: Przeciętna lub nieco poniżej średniej (w zbyt suchym powietrzu schną brzegi liści).

Po kwitnieniu: W kwietniu mocno przycinamy gałązki i przesadzamy roślinę do świeżej ziemi, stawiamy w rozproszonym świetle, umiarkowanie podlewamy i zasilamy nawozem uniwersalnym wg zaleceń producenta. W czerwcu można powtórnie przyciąć gałązki, by poinsecja się mocniej zagęściła.

Przed kwitnieniem: Od października do połowy listopada codziennie przez 14-16 godz. zasłaniamy poinsencję przed światłem (przeszkadza jej nawet krótkotrwałe oświetlenie pokojową lampą). Tak pielęgnowana znowu zakwitnie, ale wytworzy mniejsze "gwiazdy" niż uprawiana przez specjalistów.

ODMIANY Z SERII CANTO osiągają wysokość 25-30 cm. Są zdrowe i odporne. Na zdjęciu odmiana 'Violet'. - Fot. Lilianna Sokołowska

Bulwa na kilka lat

Cyklameny mogą kwitnąć kilka miesięcy. Niekiedy jednak chorują - więdną w wilgotnym podłożu i gniją. Co im sprzyja?

Temperatura: 15-20°C.

Wilgotność powietrza: Przeciętna.

Podlewanie: Obfite, od dołu doniczki, tak by wierzchołek bulwy i liście były suche.

Nawóz: Do roślin kwitnących.

Inne zabiegi: Wykręcanie u nasady żółknących liście i łodyg opadłych kwiatów.

Po kwitnieniu: By cyklamen znów obficie zakwitł, trzeba go zasuszyć, a bulwie dać odpocząć w chłodzie. Po miesiącu zagłębiamy ją do połowy w ziemi i stawiamy w jasnym, chłodnym (ok. 12°C) miejscu. Umiarkowanie podlewamy, a gdy ukażą się liście, nawozimy.

ODMIANA 'ZARAIKA' zaczyna rozchylać płatki. Najlepiej kupować rośliny właśnie w takim stadium. - Fot. materiały prasowe

Szlumbergera, czyli Grudnik (Schlumbergera Truncata)

Ten piękny sukulent należy do kaktusów liściowych. Pochodzi z brazylijskiej dżungli, rośnie w koronach drzew i znacznie różni się od kaktusów pustynnych, zarówno wyglądem, jak i wymaganiami. Jego pędy podzielone są na płaskie człony. Na końcach jednorocznych członów jesienią tworzy się po kilka stożkowatych pąków kwiatowych, które zdobią roślinę, także zanim się w pełni rozwiną. Długość pędów schlumbergery nie przekracza 30 cm. Gdy bardziej się wydłużą, odpada im część członów. Nie trzeba więc ich przycinać, wystarczy usunąć przekwitłe kwiaty. Zbyt silne słońce albo niska temperatura powodują, że pędy czerwienieją.

'CARIBBEAN DANCER' - odmiana o nietypowych czerwonych kwiatach. - Fot. Piotr Wawrzyniuk shutterstock

Kaktus Liściowy

Grudnik marszczy pędy, gdy ma za sucho lub, co jest gorsze, za mokro. Co mu sprzyja?

Temperatura: 15-22°C. Podlewanie: Umiarkowane, gdy ziemia przesycha. Nadmiar wody powoduje marszczenie się pędów.

Wilgotność powietrza: Przeciętna, roślina znosi też suche powietrze.

Po kwitnieniu: Przesuszamy grudnik przez 2-3 tygodnie, potem, gdy rośnie, zapewniamy mu sporo światła, umiarkowanie podlewamy i zasilamy nawozem do sukulentów. Od sierpnia zaprzestajemy nawożenia i skąpo podlewamy.

Przed kwitnieniem: Jesienią grudnikowi sprzyja przechłodzenie na zewnątrz (temperatura maks. do 0°C). Gdy zawiąże pąki, nie powinno się zmieniać ustawienia rośliny do światła.

ODMIANA 'VOGEL LUNTERA' - Fot. materiały prasowe

Azalia Indyjska (Rhododendron Simsii)

To metrowy krzew pochodzący z chłodnych lasów Chin i Tajwanu. Ginie na mrozie, ale nie lubi też upałów. Azalia powinna mieć rozwijające się kwiaty, dużo dorodnych pąków i ciemnozielone, zdrowe liście. Jeśli zaczynają opadać, to znak, że była przesuszona i może stracić także pąki. W domu warto wybrać dla niej chłodne miejsce albo przynajmniej wynosić ją tam na noc.

Odmiana 'Otto' - Fot. steamroller_blues shutterstock

Miniaturka do chłodu

Żeby azalia długo kwitła, trzeba jej stworzyć warunki takie jak w wilgotnym górskim lesie. Co jest ważne?

Temperatura: 10-16°C, wówczas najdłużej kwitnie.

Podlewanie: Dość obfite - podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie zalane. By nie moczyć liści i kwiatów, najlepiej wstawiać roślinę na ok. 30 min do podstawki wypełnionej wodą z 2-3 kroplami soku z cytryny (wtedy nie odkwasimy podłoża).

Wilgotność powietrza: W zbyt niskiej liście zasychają i opadają, ale kwitnącej rośliny nie należy skrapiać. Dobrze jest natomiast zamgławiać wokół niej powietrze.

Po kwitnieniu: Azalię nieco przycinamy i umiarkowanie podlewamy. Po miesiącu przesadzamy ją do kwaśnej ziemi dla różaneczników, a po 2 tygodniach zasilamy nawozami do azalii (bez wapnia), chronimy przed bezpośrednim słońcem, często zraszamy liście. Możemy wynieść ją do ogrodu.

Przed kwitnieniem: Do czasu zawiązania pąków kwiatowych roślinę wynosimy w chłodne (5-12°C) półcieniste miejsce.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?

Skomentuj:

Rośliny, które najpiękniej wyglądają zimą

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej