Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jakie rośliny trzeba trzymać w chłodzie zimą?

Wiesław Gawryś
OLIWKA, także prowadzona jako drzewko bonsai, potrzebuje zimą chłodu i sporo światła. Niekiedy w tym czasie zrzuca liście. - Fot. Eric Isselee shutterstock

Najwięcej kłopotów zimą sprawiają nam gatunki, które w tym czasie potrzebują chłodu.

FUKSJA, MIRT, OSTEOSPERMUM, BUGENWILLA I PELARGONIE dobrze zimują w lekko ogrzewanych pomieszczeniach, w temp. 8-12°C. - Fot. Friedrich Strauss

Nie budźmy za wcześnie roślin śpiących w chłodzie

Gdy w mieszkaniu grzeją kaloryfery, wielu doniczkowym roślinom jest stanowczo za ciepło. Z tego powodu zaczynają rosnąć, chociaż powinny odpoczywać, tak jak to się dzieje w ich naturalnym środowisku. Powstałe w tym czasie pędy są wyciągnięte, a liście blade, bo przecież zimą dociera do nich bardzo mało światła słonecznego.

Lubiące chłód gatunki już jesienią powinniśmy przenieść do takiego pomieszczenia, w którym jest zimno, ale temperatura nie spada poniżej zera. Po przebytym tam okresie spoczynku odrodzą się wiosną z nową energią.

LAUR ORAZ INNE ROŚLINY odpoczywające zimą w chłodzie podlewamy sporadycznie i małą ilością wody, aby ziemia zupełnie nie wyschła. - Fot. Friedrich Strauss

Opieka w czasie zimowego snu roślin

Zanim rośliny przeniesiemy na wczasy pod dachem, usuwamy z nich dolne liście będące siedliskiem grzybów chorobotwórczych, np. szarej pleśni.

Światło: Wszystkie "zimowe śpiochy" potrzebują w tym czasie dużo rozproszonego światła. Tylko kaktusy mogą przebywać w ciemności.

Podlewanie: Znacznie ograniczamy podlewanie gatunków będących w głębokim śnie. Ich podłoże słabo nawadniamy raz na 2-3 tygodnie, byle tylko zupełnie nie wyschło. Śpiących kaktusów nie podlewamy wcale.

Choroby: Co pewien czas sprawdzamy, czy na roślinach nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników. Liście z plamami od razu usuwamy.

NA OSZKLONEJ WERANDZIE temperatura oscyluje w granicach 1-5°C. Na zimę "zamieszkały" tu m.in. formium, oliwka, palma i bugenwille. - Fot. Friedrich Strauss

Chłodne lokum dla roślin

Zakres temperatur, jaki odpowiada poszczególnym gatunkom wymagającym zimą chłodu (patrz ramka), zależy od ich indywidualnych potrzeb i zwykle waha się od 0° do 12°C (gdy jest za ciepło, rośliny przerywają spoczynek). W mieszkaniu w bloku trudno o takie pomieszczenie, dlatego roślinne "śpiochy" najlepiej wynieść na obudowany balkon, chłodną klatkę schodową lub oświetlony strych. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mają zwykle do dyspozycji lekko ogrzewane werandy, przedsionki, garaże z oknami bądź jasne piwnice. Najlepszym miejscem byłaby jednak przydomowa oranżeria z możliwością regulacji temperatury.

GRANATOWIEC powinien zimować w jasnym miejscu, w temp. 5-10°C. Uprawiany w domu kwitnie, ale nie owocuje. - Fot. Gordus shutterstock

Rośliny, które wymagają zimnego pomieszczenia

Warunkiem prawidłowego rozwoju sporej grupy roślin doniczkowych jest zimowy okres spoczynku, podczas którego nie rosną ani nie kwitną. Powinny wtedy stać w chłodnym, jasnym pomieszczeniu, przy znacznie ograniczonym podlewaniu, bo w takich warunkach spędzają zimę w naturze. Dotyczy to zarówno gatunków cenionych za piękne kwiaty (np. oleandra, ołownika i leptospermum) czy owoce (np. granatowca, skimii czy cytrusów - o nich piszemy więcej na s. 48), jak i tych o bardziej dekoracyjnych liściach (np. aukuby, agaw, eszewerii, trzmieliny japońskiej i waszyngtonii).

Do tej grupy zaliczamy też gatunki typowe dla południa Europy, jak choćby mirt, oliwka i cyprys, które w naturze znoszą niewielkie przymrozki. Okazy w donicy najlepiej wystawiać latem na taras czy balkon, gdzie powinny świetnie się rozwijać, natomiast jesienią, przed nadejściem przymrozków, trzeba zabrać je do domu, skrócić im pędy i stopniowo ograniczyć podlewanie. Całą zimę powinny spędzić w chłodnym, widnym pomieszczeniu.

Szczególną grupę stanowią rośliny, dla których chłód jest niezbędny dla zawiązania pąków kwiatowych. Należą do nich: kliwia, kamelia, gardenia, chamelaucjum, a także wiele tzw. kaktusów pędowych, takich jak cereus, echinopsis, ferokatus czy opuncja. Uwaga: inne sukulenty (grubosze, aloesy) muszą mieć cieplej (18°C).

FUKSJĘ MOŻNA przechować zimą np. na werandzie, w temp. ok. 10°C. - Fot. Boris15 shutterstock

W jakich temperaturach zimują rośliny

agawa 5-10°C

akacja 10-12°C

aukuba ok. 5°C

chamelaucjum 10-12°C

chryzantema 5-10°C

cyprys 5-15°C

cytrusy 5-15°C

dipladenia 12-15°C

eszeweria 5-10°C

fuksja ok. 10°C

gardenia ok. 10°C

granatowiec ok. 4°C

kaktusy 5-10°C

kliwia 7-10°C

laur ok. 4°C

mirt 4-6°C

oleander 5-15°C

oliwka ok. 4°C

pelargonia 5-15°C

skalnica rozłogowa 7-15°C

szlumbergera 10-12°C

zielistka 5-15°C

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?

Skomentuj:

Jakie rośliny trzeba trzymać w chłodzie zimą?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej