Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Trawy ozdobne w różnych rozmiarach

MAŁGORZATA WÓJCIK
POSADZONE W DUŻEJ GRUPIE MISKANTY ładnie prezentują się w ogrodach naturalistycznych. Latem tworzą zielony parawan, jesienią mają słomkowe liście i srebrzyste owocostany. - Fot. Tomek Ciesielski

Bez przycinania, w postaci naturalnych kęp możemy posadzić trawy właściwie w każdym ogrodzie. W towarzystwie bylin lub krzewów, na tle żwiru, blisko wody, a nawet jako rośliny zadarniające.

POSADZONE W DUŻEJ GRUPIE MISKANTY ładnie prezentują się w ogrodach naturalistycznych. Latem tworzą zielony parawan, jesienią mają słomkowe liście i srebrzyste owocostany. - Fot. Tomek Ciesielski

Trawy w rozmiarze XL

Wielkie parawany z traw lub ogromne pojedyncze kępy to piękna dekoracja ogrodu. Wiosną powoli wyrastają z ziemi, by późnym latem osiągnąć nawet 2 m wysokości.

Do sadzenia pojedynczo nadaje się przede wszystkim trawa pampasowa (Cortaderia selloana). Osiąga nawet 2,5 m wysokości i ma piękne, puszyste wiechy. Jest jednak bardzo wrażliwa na mróz. Najlepiej radzi sobie w ciepłych regionach Polski. Wymaga okrycia na zimę. W zimnych regionach często przemarza.

Do mniejszych ogrodów warto wybrać rozplenicę japońską wysokości ok. 1 m. Ma ciekawy pokrój i delikatne, puszyste kłosy osadzone na łukowato wygiętych łodygach.

Do 1,5-2 m rozrasta się większość odmian miskantów (Miscanthus). Rośliny te świetnie wyglądają w grupach, można z nich tworzyć sezonowe żywopłoty.

Fot. Tomek Ciesielski

Fot. Lilianna Sokołowska

KĘPY MISKANTÓW doskonale nadają się do sadzenia przy tarasie; osłaniają przed wzrokiem ciekawskic

Fot. Tomek Ciesielski

W sprzyjających warunkach trawy pampasowe osiągają nawet 2 m wysokości.

Fot. www.hyzop.pl

TRAWA PAMPASOWA (Cortaderia selloana) 'ROSEA' o różowych wiechach jest bardzo wrażliwa. Na zimę jej korzenie należy zabezpieczyć przed wodą i mrozem.

Fot. Tomek Ciesielski

ŹDŹBŁA ROZPLENICY (P. sataceum) 'RUBRUM' na początku lata ciemnieją, stają się burgundowoczerwone. Odmiana ta w naszych warunkach nie zimuje w gruncie.

Fot. Lilianna Sokołowska

ROZPLENICA JAPOŃSKA (Pennisetum alopecuroides) rozrasta się w drugiej połowie lata i tworzy szerokie, gęste kępy w kształcie rozet. Ma cienkie, łukowato wygięte źdźbła i charakterystyczne puszyste kwiatostany.

TRAWIASTA KOMPOZYCJA Pokładające się kępy spartyny, niziutka kostrzewa Gautiera i kwitnąca liliowo liatra o trawiastych liściach. - Fot. Tomek Ciesielski Tomek Ciesielski/bankfoto.net

Trawy tworzące łany

Efektowne kompozycje założymy z traw, które rozrastają się szeroko. Taki charakter ma nadająca się do półcienia kosmatka śnieżna (Luzula nivea) o białych kwiatostanach, metrowej wysokości miłka (Eragrostis trichodes) o czerwonawych wiechach, miłka okazała (E. spectabilis) i ostnica włosowata (S. capillata) o kłoskach z długimi sztywnymi wyrostkami. Na rabatach gatunki te sadzimy szerokimi pasami jako tło wyższych bylin lub mieszamy je z bylinami, np. z makami, krwawnikiem, rudbekiami, mikołajkiem i czosnkami ozdobnymi.

KOSTRZEWA SINA (Festuca glauca) o popielatych liściach zestawiona z bordowymi berberysami. - Fot. www.dobrepole.pl

Najniższe trawy

W roli roślin okrywowych mogą wystąpić kępkowe kostrzewy posadzone w pasach na żwirze czy żywozielona turzyca wiosenna (Carex caryophyllea) 'The Beatles' o pokładających się pędach.

 

Fot. www.dobrepole.pl

Ciekawą kompozycję stworzymy także, łącząc ze sobą zwiewne trawy z bukszpanami strzyżonymi do wysokości 20 cm. Jasny żwir jest też dobrym tłem do wyeksponowania traw o brunatnoczerwonych źdźbłach, np. turzycy Buchanana (C. buchananii) osiągającej 50 cm wysokości lub nieco jaśniejszej turzycy włosistej 'Bronze Form'.

W miejscach zacienionych sprawdzi się bardzo niska kostrzewa miotlasta (Festuca scoparia) 'Teddybar', która tworzy zwarte, kuliste zielone kępki. Trawa ta najciekawiej prezentuje się jako roślina okrywowa na tle kamieni lub żwiru.

Gigantyczne trawy pochodzą z daleka. Ojczyzną trawy pampasowej jest Argentyna. Miskant cukrowy w naturze spotkać można w Japonii i w rejonie jeziora Bajkał, zaś miskant chiński - w Chinach i Japonii.

Kępkowe kostrzewy posadzone w dużym zagęszczeniu spełnią funkcję roślin okrywowych. Nie wymagają przycinania i znoszą silne nasłonecznienie oraz długotrwałe niedobory wody.

PURPUROWE ROZPLENICE (Pennisetum) na tle żwiru kontrastują z rosnącymi z tyłu szarymi kostrzewami. - Fot. Tomek Ciesielski Tomek Ciesielski / bankfoto.net

Czego potrzebują trawy

Kostrzewy Większość gatunków preferuje miejsca słoneczne, ciepłe i suche. Najlepiej rosną na lekkim, przepuszczalnym podłożu. W cieniu odmiany o szarych liściach zielenieją. Do cienia i półcienia nadaje się jedynie kostrzewa miotlasta (Festuca scoparia) o żywozielonej barwie.

Miskanty Powinny rosnąć na stanowiskach słonecznych, w miejscach osłoniętych, np. w sąsiedztwie wysokich murów, w niewielkiej odległości od drzew, w narożnikach domów. Można je również sadzić na brzegach zbiorników wodnych. Miskant chiński (Miscanthus sinensis) i olbrzymi (M. giganteus) lubią żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Natomiast miskant cukrowy (M. sacchariflorus) może rosnąć na suchej glebie lub na podłożu umiarkowanie wilgotnym.

Trawy pampasowe Najlepiej się czują w miejscach słonecznych, na umiarkowanie wilgotnym i przepuszczalnym podłożu. Są wrażliwe na mrozy i nie znoszą mokrej gleby zimą. Dlatego jesienią trawy pampasowe związujemy tak, by można było je okryć i stworzyć stożek, po którym woda będzie spływała, nie zalewając korzeni roślin. Korzenie w zasięgu rozety  przykrywamy liśćmi, torfem lub trocinami (warstwą o grubości 15-20 cm).

Rozplenice Należy je sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych. Lubią gleby wilgotne, próchniczne i zasobne w wapń, ale radzą sobie z glebami nawet lekko kwaśnymi. Są to rośliny wrażliwe na mrozy, dlatego na zimę wymagają okrycia. W sezonie nie można zapominać o obfitym podlewaniu i nawożeniu.

IMPERATA (Imperata cylindrica) 'RED BARON' ma wyprostowane, czerwone liście. Lubi wilgoć i słońce. - Fot. dobrepole.pl

Trawy dla kolekcjonerów

Coraz więcej ciekawych odmian znajdziemy w ofercie centrów ogrodniczych i w sklepach internetowych.

Kupując oryginalne odmiany o intensywnych kolorach liści i wyjątkowo ozdobnych kwiatostanach, sprawdzajmy ich odporność na mrozy i wymagania.

Niektóre nie zimują w gruncie w polskich warunkach. Można je wtedy uprawiać w pojemnikach na zimę umieszczanych w przechowalni.

Fot. www.dobrepole.pl

PALCZATKA MIOTLASTA (Andropogon scoparius) 'Prairie blues' wiosną i latem jest srebrnozielona, jesienią zaś przebarwia się na czerwono.

HAKONECHLOA WYSMUKŁA (Hakonechloa macra) 'ALL GOLD' dobrze rośnie na wilgotnej glebie. Dorasta do 50 cm wysokości.

 

Fot. hyzop.pl

ROZPLENICA 'AUTUMN MAGIC' o beżowych kłosach z białym końcem. Jest odporna na mrozy. Osiąga 1 m wysokości.

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?
Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać
Skalnica Arendsa (Saxifraga × arendsii) - roślina wieloletnia na skalniak

Skomentuj:

Trawy ozdobne w różnych rozmiarach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej