Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Dalia - królowa jesiennej rabaty

Alicja Gawryś
Dekoracyjna odmiana dalii 'Jocondo'. - Fot. Tomek Ciesielski

Przybyła do Europy w XVIII wieku. W naturze spotkać ją można w Meksyku i Gwatemali.

Dekoracyjna odmiana dalii 'Jocondo'. - Fot. Tomek Ciesielski

Dalia - królowa jesiennej rabaty

Dalie(Dahlia) w Polsce znane są też pod wdzięczną nazwą georginie (wywodzącą się od nazwiska rosyjskiego botanika). Należą do rodziny astrowatych. Niegdyś zdobiły głównie wiejskie przydomowe ogródki. W ostatnich latach stają się jednak coraz modniejsze i inspirują do tworzenia efektownych kompozycji nawet w całkiem nowoczesnych ogrodach.

Przez lata uprawy powstało około 20 tysięcy odmian dalii różniących się od siebie wysokością (od 35 do 200 cm), kolorem i kształtem kwiatów oraz kształtem i liczbą płatków kwiatowych. Ze względu na swą różnorodność odmiany podzielone zostały na grupy: anemonowe, półkaktusowe, kaktusowe, kryzowe, dekoracyjne, kuliste i pomponowe.

Na zdjęciu powyżej: Dekoracyjna odmiana dalii 'Jocondo'.

 

Fot. Lilianna Sokołowska

 

Kaktusowa odmiana 'Torward Lock'.

Na rabacie dalie powinny rosnąć w dużych grupach. Warto łączyć ze sobą odmiany o różnej barwie płatków i kształcie kwiatostanu. - Fot. shutterstock/JNB Photography

Dalia - królowa jesiennej rabaty.

Wysokie dalie dobrze prezentują się obok rudbekii, trytomy, nawłoci i astrów. Z odmian niskich można tworzyć obwódki lub sadzić je obok rozchodników, krwawnika, pysznogłówki, penstemonu lub dzielżanu. Ciekawie wyglądają też w połączeniu z wysokimi trawami ozdobnymi.

Dalia ogrodowa to roślina uniwersalna. Świetnie nadaje się do tworzenia pięknych rabat i do uprawy w pojemnikach, a z kwiatów ciętych można układać urokliwe wielobarwne bukiety.

Na zdjęciu powyżej: Na rabacie dalie powinny rosnąć w dużych grupach. Warto łączyć ze sobą odmiany o różnej barwie płatków i kształcie kwiatostanu.

Ogrodowa 'Gloriosa' - Fot. Lilianna Sokołowska

Rozmnażamy dalie

Najlepszą metodą rozmnażania dalii jest podział karp. Takiego zabiegu można dokonać tuż przed sadzeniem dalii do gruntu w maju. Zwróćmy uwagę na to, by każda część miała choć jeden dobrze wykształcony pąk. Bardziej wprawnym ogrodnikom polecamy sadzonkowanie. Sadzonki pobieramy z bulw dalii posadzonych w lutym pod osłoną. Każda musi mieć kilkanaście centymetrów długości i posiadać tzw. piętkę. Sadzonkę zanurzamy w ukorzeniaczu, po czym umieszczamy w perlicie bądź piasku. Po 2-4 tygodniach sadzonki powiny znaleźć się w miejscu o temperaturze 14-18°C.

Dekoracyjna 'Duet' - Fot. Tomek Ciesielski

Uprawa

Pochodzące z Meksyku i Gwatemali dalie w naszym klimacie nie zimują w gruncie. Karpy roślin sadzimy na rabatach po 15 maja, gdy minie już ryzyko porannych przymrozków. Kwitną najlepiej na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Lubią żyzne i przepuszczalne podłoże.

Pamiętajmy, że wymagają obfitego podlewania, szczególniew okresie kwitnienia. Te okazałe rośliny należy też zasilać nawozami. Większość odmian kwitnie od lipca do października. Odmiany niskie sadzimy co 25 cm, natomiast wysokie co 50-60 cm. Te ostatnie należy palikować, gdyż mogą się wyłamywać.

Jesienią po pierwszym przymrozku karpy dalii należy wykopać (wraz z grudkami ziemi). Przez jeden dzień powinny suszyć się na słońcu. Potem przenosimy je do przewiewnego pomieszczenia. Mniej więcej po 10 dniach rośliny otrząsamy delikatnie z ziemi. Stare pędy przycinamy. Przed schowaniem zanurzamy karpy w środku grzybobójczym. Do wiosny powinny leżeć w pojemniku z piaskiem, torfem lub trocinami w temperaturze 5-9°C.

Fot. Lilianna Sokołowska

 

Odmiana 'Michael Rösch'

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Dalia - Dahlia
Dalie na balkonie [PORADA EKSPERTA]
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne

Skomentuj:

Dalia - królowa jesiennej rabaty

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej