Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dalie na balkonie [PORADA EKSPERTA]

Wiesław Gawryś

Czy w skrzynce na balkonie można uprawiać dalie? Czy nadają się do tego także duże odmiany? Tak je lubię, a niestety nie mam ogrodu. Natalia Kopacz

Dalia
Dalię kupioną w tzw. doniczce roboczej przesadzamy do odpowiednio dużego naczynia, które pomieści jej bulwy i korzenie.
Fot. Shutterstock: Andrey Donko
Na słonecznym balkonie dalie nieźle sobie radzą i ładnie kwitną. W czerwcu najlepiej kupić rośliny w pojemnikach - już podrośnięte i kwitnące lub z zawiązanymi pąkami kwiatowymi. Na balkon przeznaczone są specjalne karłowe odmiany, które dobrze rosną w skrzynkach lub doniczkach. Jeśli jednak mamy odmianę wysoką, sadzimy ją w odpowiednio dużej skrzyni lub donicy, a roślinie dajemy mocne podpórki (np. z bambusowych kijków). Lepiej ją też umieścić przy ścianie domu, gdzie jest zaciszniej, a nie przy balustradzie, gdzie silne wiatry i ulewne deszcze mogłyby połamać kruche pędy.

Dalie trzeba regularnie podlewać i nawozić odżywką do roślin balkonowych. Trzeba też sprawdzać, czy nie pojawiły się mszyce (na daliach żerują kolonie czarnych mszyc burakowych lub brzoskwiniowych) i w razie ich wystąpienia opryskać pędy preparatem ekologicznym (np. Aphisol Bio lub Mszyca Stop).

Jeżeli jedna z roślin nagle zacznie więdnąć albo kolejno zamierają jej pędy, może to świadczyć o groźnej chorobie (fuzariozie, werticiliozie lub zgniliźnie twardzikowej), która łatwo przenosi się na inne dalie rosnące w tym samym pojemniku. Dlatego porażony okaz lepiej wyrzucić.

Jesienią, gdy liście pożółkną, wyjmujemy dalię z doniczki. Znalezione w ziemi bulwy wkładamy do skrzynki i przenosimy na zimę do chłodnej piwnicy.



Skomentuj:

Dalie na balkonie [PORADA EKSPERTA]