Rośliny Bożego Narodzenia
Choinka bardzo wrosła w naszą tradycję, wydaje się nawet, że była w naszych domach od zawsze. Tymczasem w Polsce świąteczne drzewka ubiera się dopiero od XIX wieku. Coraz częściej wybieramy też inne rośliny do dekoracji domu w okresie świąt - hipeastrum, ciemiernik, poinsecję. One także wprowadzają magiczny nastrój.
Nie tylko Gwiazda Betlejemska
Nie każdy wie, że przez stulecia na Gody (tak nazywano Boże Narodzenie) ustawiano w kątach domów wiązki zboża. Jednak uroda przystrojonej ?choinki? podbiły serca ludzi na całym świecie, u nas także, o czym wie każde dziecko. Powieszone na niej światełka i ozdoby symbolizują liczne dary Dziecięcia Bożego. U nas jako choinka służy najczęściej świerk pospolity, rzadziej jodła. Ale domową choinką może być nawet araukaria, jeśli zawiesimy na niej świecidełka.
Tradycja wieszania w domu jemioły, jako rośliny pod która bez grzechu można się całować, sięga wieków, bo wiadomo: bez jemioły roczek goły. Poza tym miała przynosić szczęście i dostatek. w domu jej listki szybko podsychają, póki są więc świeże, warto je opryskać nabłyszczaczem do roślin lub lakierem do włosów.
Dziwna jest to roślina. Przede wszystkim - pasożyt, który zasiedla gałęzie drzew i z nich czerpie wodę. Jemioła ma własne liście, sama więc fotosyntetyzuje dla siebie składniki pokarmowe. Gdy jednak na jednym drzewie jest dużo jemioły - to ono zasycha. Z drzewa na drzewo przenoszą jemiołę ptaki, które połykają jej nasiona.
Poinsecja czyli Gwiazda Betlejemska
Jeszcze 30 lat temu była rarytasem na świątecznych stołach, dziś jej czerwone (a u różnych odmian białe, różowe lub pomarańczowe) kwiatostany zdobią większość naszych domów. Dlaczego? Jej ojczyzną jest Meksyk, gdzie kwitnie właśnie w porze Bożego Narodzenia, stąd jej popularna nazwa: gwiazda betlejemska. Jej barwną ozdobę stanowią przekształcone liście zwane przykwiatkami, same kwiaty są bardzo małe. Roślinę ustawiamy w jasno oświetlonym miejscu. Podlewamy tak, by podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne. Uwaga: Wszystkie części poinsecji są trujące.
Czerwień owoców (ta niska krzewinka utrzymuje je zimą na gałązkach) i zieleń liści (u golterii zimotrwałych) stanowią wspaniały kontrast, w wielu też krajach zachodnich ten zestaw barwny symbolizuje Boże Narodzenie.
Golteria dorasta do wysokości ok. 20 cm i u nas można ją uprawiać w ogrodzie, gdzie najlepiej rozrasta się w kwaśnym podłożu. Przed świętami, przystrojona w bombeczki i kokardki, sprzedawana jest w doniczkach. Ustawiamy ja w chłodnym miejscu, a wiosna przesadzamy na cienista rabatę.
Hipeastrum zwany amarylisem
Ogromne kwiaty tej cebulowej rośliny pojawiają się w kwiaciarniach - cięte oraz w doniczkach. Również w domu, jeśli już jesienią posadzimy cebulę, która przeszła okres spoczynku, może nam zakwitnąć na Gody. Na jednym pędzie, długości40-60 cm wyrastają 3-4 ogromne kielichowate kwiaty w kolorze czerwonym, różowym białym, pomarańczowym bądź w paski. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu rośliny, a nawet zasilaniu jej nawozem zimowym.
Roślina ta nosi miano róży Bożego Narodzenia, bo - jeśli nie ma mrozu i dużego śniegu - kwitnie właśnie w tym kresie w ogrodzie. Kwiaty są prawie płaskie, okrągłe, o średnicy 8-12 cm. Zależnie od gatunku i odmiany przybierają barwę białą, zielonkawą brązową, purpurową. Wiele odmian ma kwiaty (a właściwie kwiatostany, bo najładniejszą ich część stanowią podkwiatki) w różne drobne wzorki. Zdobią one rośliny aż do wiosny. Ich urodę podkreślają zimozielone, dłoniaste liście. Ciemierniki osiągają wysokość 40-50 cm i można je uprawiać w doniczkach. Jeśli przystroimy je świątecznie, mogą stanowić ozdobę np. ganku, bo na nim jest odpowiednio chłodno.
Ostatnio zamiast świerka, wiele osób kupuje jodłę kaukaską, bo jest idealna na choinkę. Ma piękny stożkowaty kształt, miękkie, długie igły, które w domu nie szarzeją, jak to się dzieje w przypadku jodły pospolitej. Jest gęsta i cudnie pachnie, a jej jedyna wadą jest wysoka cena, bo sprowadza się ją z zagranicznych plantacji. Jeśli kupimy mały żywy okaz w doniczce, to możemy go wiosna posadzić w ogrodzie.
Świerk kłujący czyli srebrny
Ostatnio zyskuje popularność jako domowa choinka. Jest naszym ulubionym drzewem ogrodowym i dobrze znosi suche miejskie powietrze oraz zanieczyszczenia. . Gdy kupujemy cięty okaz, sprawdźmy, czy już w tym momencie nie gubi igieł- taka długo w domu nie postoi, nawet jeśli jej ?nogę? wstawimy do wody. I tu też polecam młody świerczek z korzeniami w doniczce. Zaraz po świętach najlepiej postawić go na balkonie, bo w ciepłym mieszkaniu może przedwcześnie wypuścić młode pędy. Jego wadą jest to, że ma bardzo kłujące igły.
Przed świętami w sprzedaży pojawia się jego odmiana 'Aurea' rosnąca w doniczkach. Można z niego zrobić niewielką choinkę. Ma mile miękkie igły, ale nie pachnie. Ten gatunek nie nadaje się do uprawy w ogrodzie. W domu trzymamy go w chłodnym jasnym pomieszczeniu.
Skomentuj:
Rośliny Bożego Narodzenia