Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rośliny, które kwitną zimą w domu

Alicja Gawryś
Hipeastrum Baby Star - Hipeastrum

Gdy na dworze jeszcze zima, w mieszkaniu możemy stworzyć namiastkę kolorowej wiosny. W kwiaciarniach i marketach budowlano - ogrodniczych mamy do wyboru sporo roślin kwitnących o tej porze roku.

Hipeastrum Baby Star - Hipeastrum

Hipeastrum

Niektóre gatunki kwitną teraz zgodnie ze swoją naturalną porą, swoistym zegarem biologicznym. W lutym kwiaty azalii, hipeastrum (zwanym też amarylisem), kalanchoe i cyklamena to sprawa oczywista. Inne gatunki, takie jak róże (w doniczkach uprawiane są odmiany miniaturowe), storczyki, czy fiołki afrykańskie są specjalnie ?prowadzone? przez ogrodników, by mogły kwitnąć zimą.

Zakupiwszy je np. w kwiaciarni, poprośmy o staranne zapakowanie naszego okazu w papier, by jego kwiaty nie ucierpiały od chłodu. Starajmy się długo nie przetrzymać ich na mrozie, bo mimo ochrony, mogą podmarznąć.

W mieszkaniu papier zdejmujemy dopiero po około pół godzinie, by nagła zmiana temperatury nie był dla rośliny szokiem (u niektórych gatunków może to spowodować utratę pąków kwiatowych.

Pamiętajmy, że kwitnące gatunki (może z wyjątkiem anturium) musza mieć zimą bezpośredni dostęp do światła. Gdy słońce zacznie mocniej przygrzewać wiosną, rośliny takie jak begonia zimowa, cyklamen i azalia odsuwamy od szyby, by mocne promienie nie przypaliły ich kwiatków.

Częstotliwość podlewania uzależniamy od tego, jak szybko przesycha podłoże. W słoneczne ciepłe dni okazy z dużą ilości kwiatów dość szybko wykorzystują wodę i wymagają podlewania co 1-2 dni. W pochmurne dni w mieszkaniu jest chłodniej i podłoże dłużej pozostaje dostatecznie wilgotne.

Pamiętajmy, by po podlaniu rośliny, woda nie pozostawała zbyt długo na podstawce (mogą wtedy gnić korzenie). A także o tym, że kwitnące egzemplarze mają spore potrzeby pokarmowe. Zimą zasilamy je nawozem ?zimowym?. Od wiosny ? nawozem dla roślin kwitnących raz na 2 tygodnie.

Falenopsis - Fot. Shutterstock/freya-photographer

To obecnie najpopularniejszy storczyk, występujący w niezliczonych odmianach o najróżniejszych barwach i wzorach na płatkach. Jego kwiaty sa duze i płaskie, przypominają ćmy (stąd druga nazwa - ćmówka). Rozwijają się na długich, wygiętych na końcach pędach - na jednym pędzie może ich być kilkanaście. Słyną z trwałości. Gdy przekwitną skracamy pęd, a roślina po czasie spoczynku (mniej ją wtedy polewamy przez kilka tygodni) wypuszcza nowy pęd kwiatowy (często na starym).

Falenopsis jest łątwy w uprawie: lubi rozproszone światło,a podlewamy go zradko (np. co tydzień, za to obficie. Gdy nadmiar wody wycieknie z doniczki, wylewamy ją z osłonki, by korzenie w niej nie zgniły (wystarczy, że całe podłoże jest wilgotne).

Kalanchoe - Fot. Shutterstock/t50

Ta roślina jest sukulentem - ma grube liście, w których zatrzymuje wodę na wypadek suszy. Do tego jest roślina krótkiego dnia, co znaczy, że zawiązuje paki kwiatowe, gdy dzień jesienią staje się coraz krótszy. W sposób naturalny zakwita zimą, ale ogrodnicy sprawiają różnymi zabiegami, że kwitnące okazy są w handlu przez cały rok. Najwięcej jest teraz odmian o pełnych kwiatach, które wyglądają jak maleńkie różyczki i tworzą gęste kopułkowate kwiatostany. Gama barw jest całkiem spor: podstawowe, to czerwień i róż w różnych odcieniach, ale bywają też odmiany łososiowe, białe, ciemno lila. Kwiaty zdobią roślinę przez wiele tygodni. Gdy zmarnieją, wycinamy łodygi kwiatowe u podstawy, a roślina powinna niebawem zakwitnąć ponownie. Wymagania: dużo słońca, mało wody, raczej ciepło.

Anturium - Fot. Shutterstock/Shebeko

W domu można uprawiać Anthurium andreanum o dużych kwiatostanach koloru czerwonego, różowego, a u niektórych odmian z dodatkiem zielonego. Ale łatwiejsze w uprawie jest Anthurium scherzerianum o drobniejszych,najczęściej czerwonych kwitach, których zawiązuje sporo. S one bardzo trwałe. Roślin może stać 1,5-2 m od okna, lubi temperaturę pokojową.

Hipeastrum (Amarylis) - Fot. Shutterstock/Shelli Jensen

Hipeastrum, amarylis

To roślina cebulowa, która właśnie pod koniec zimy wypuszcza z uśpionej dużej cebuli okazały pąk na długiej łodydze. Ten pąk kryje kilka ogromnych kwiatów w barwie czerwonej (także biało-czerwonej), różowej (czasem w białe wzory), albo białej. Niektóre z wielu odmian obecnych na rynku są pełne. Można je kupić w doniczce z cebulą szykującą się do kwitnienia, albo same cebule. Latem hipeastrum kończy wegetację, a jego liście zasychają. Wtedy kończymy nawożenie i podlewanie rośliny, cebuli pozwalamy zapaść w stan spoczynku aż do stycznie, kiedy sadzimy ją w nowej ziemi

Begonia zimowa - Fot. Shutterstock/homydesign

Jak wskazuje nazwa roślina kwitnie zimą, nawet przez kilka miesięcy. Dorasta do 30-40 cm wysokości i tworzy kulistą formę obsypana gęsto kwiatami. Przypominają one pełnokwiatowe różyczki. Jest wiele odmian tej rośliny w różnych odcieniach czerwieni, różu, barwy żółtej, pomarańczowej, łososiowej i białej. Niektóre odmiany mają powcinane płatki.

Begonia zimowa nie lubi chłodu oraz zarówno przesuszenia, jak i zalania podłoża.

Cyklameny - Fot. Shutterstock/Ivonne Wierink

Cyklamen

Znany od lat klasyczny kwiat zimowych parapetów, z charakterystycznymi bardzo licznymi kwiatami, które tworzą nad rośliną barwna kopułkę wysokości 20-25 cm. Są też odmiany miniaturowe cyklamena o mniejszych, ale pachnących kwiatach.

Cyklamen, dzięki prowadzonej na szeroką skalę hodowli, doczekał się niezliczonej ilości odmian w szerokiej gamie barwnej: od bieli, poprzez róż i czerwień , aż do fioletu. Kwitnie przez wiele tygodni, lubi chłód (18-20 st. C), nie znosi zalania (gnije), ani przesuszenia (więdnie).

Azalia - Fot. Shutterstock/markiss

Najdłużej kwietnie na parapetach w chłodnych pomieszczeniach. Tam kwitnienie trwa nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Azalia tworzy małe krzewy wysokości 20-40 cm. Kwiaty tworzą się tak gęsto, że zakrywają liście. Do wyboru są odmiany o kwiatach pojedynczych, dzwonkowatych, z ładnie widocznymi długimi pręcikami oraz odmiany pełne, których kwiatu przypominają róże. Kolorystyka obejmuje, róż, czerwień, karmin, biel i barwę łososiową.

Azalia lubi kwaśne podłoże, podlewamy ją miękką wodą (np. przegotowaną), trzymamy w chłodzie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) - uprawa, pielęgnacja, wymagania
Świerk pospolity
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?

Skomentuj:

Rośliny, które kwitną zimą w domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej