Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Miesiącznica roczna [Pielęgnacja i uprawa]

dr Magdalena Narkiewicz
miesiącznica - Fot. Flora Press

Miesiącznica przez większość sezonu wygląda niepozornie. Jednak jesienią i zimą stanie się ozdobą naszego ogrodu.

Miesiącznica wiosną - Fot. Wikimedia commos

Lunaria annua - miesiącznica

Rodzina kapustowatych (dawniej krzyżowych) nie może się pochwalić efektownymi kwiatami. Ich cztery ułożone na krzyż płatki wyglądają bowiem bardzo skromnie. Tylko nieliczne gatunki kapustowatych, m.in. maciejka, lak i smagliczka, dzięki obfitemu kwitnieniu i pięknemu zapachowi pojawiają się na rabatach. Natomiast miesiącznica roczna, inaczej lunaria (Lunaria annua), zwykle traktowana jest niemal jak dzikus.

Na zdjęciu powyżej: Oprócz owocostanu warto docenić urodę kwiatów lunarii

Fot. Flora Press

Na zdjęciu powyżej: Srebrzyste suche owocostany miesiącznicy zdobią rabatę, dopóki nie zniszczy ich wiatr. To one sprawiły, że nazwy rośliny związane są z księżycem (po łacinie luna, a po staropolsku - miesiąc). Potocznie zaś nazywa się ją srebrnikami Judasza

miesiącznica - Fot. Lilianna Sokołowska

Wygląd miesiącznicy

Roślina ta ma jednak wiele uroku. W maju-czerwcu na blisko metrowych pędach wydaje grona lekko pachnących 2-centymetrowych kwiatów z fioletowymi lub purpurowymi płatkami. Powstają z nich okrągławe łuszczynki (o średnicy 3-6 cm) z kilkoma płaskimi nasionami. Po dojrzeniu ich okrywy i nasiona odpadają, pozostawiając na pędach lśniące pergaminowe przegrody. Urodę zarówno kwiatów, jak i owoców miesiącznicy można w pełni docenić, gdy obok siebie rośnie przynajmniej kilka egzemplarzy, np. pomiędzy krzewami, wiosennymi cebulami lub późno rozwijającymi się bylinami. Kwitnące pędy ładnie prezentują się w wazonie. Ale jeszcze bardziej efektownie wyglądają w bukietach błyszczące srebrniki.

Na zdjęciu powyżej: Miesiącznica wiosną

Fot. Wikimedia commos

Na zdjęciu powyżej: Miesiącznica zimą

miesiącznica - Fot. Flora Press

Jak uprawiać?

Miesiącznica lubi słońce lub półcień i żyzne, wilgotne, bogate w próchnicę podłoże. Zadowala się też słabszą ziemią, byleby nie była ona sucha. Roślina uważana jest za gatunek jednoroczny. Wysiana wiosną, po dojrzeniu owoców zasycha. Jeśli jednak nasiona trafią do ziemi wczesnym latem i wykiełkują, siewki w stanie bezlistnym mogą przetrwać zimę. W następnym sezonie, jako dwulatki, osiągają wyjątkowo duże rozmiary i obficie kwitną. Miesiącznica sama łatwo się mnoży, czasami nawet nadmiernie. Dużych siewek lepiej nie przesadzać, bo w nowym miejscu trudno się przyjmują.

Na zdjęciu powyżej: Miesiącznica jesienią

Fot. Paweł Słomczyński

Na zdjęciu powyżej: Odmiana miesiącznicy 'Variegata'

odmiany miesiącznicy - Fot. Wikemedia commos

Miesiącznica - odmiany

Miesiącznica ma kilka odmian. Spośród biało kwitnących są to: 'Alba' - o typowych liściach, 'Stella' - o liściach kremowych w zielone plamki, 'Ruth' - o cytrynowych oraz 'Alba Variegata' - w białe smugi (podobne liście, ale fioletowe kwiaty, ma 'Variegata'). Na purpurowo kwitną zaś m.in. 'Purple Honesty' i 'Chedglow' - miniaturka (45 cm) o bordowym obrzeżeniu liści. Bylinowa miesiącznica trwała (L. rediviva), którą możemy spotkać w wilgotnych cienistych zakątkach Karpat i Sudetów, rozrasta się przez kłącza, a jej łuszczynki mają podłużny kształt. Osiąga nawet 2 m wysokości. W ogrodach raczej się jej nie sadzi.

Na zdjęciu powyżej: Odmiana miesiącznicy 'Alba Variegata'

Fot. Paweł Słomczyński

Na zdjęciu powyżej: Odmiana miesiącznicy 'Purple Honesty'

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Werbena [Uprawa i Pielęgnacja]
Trawy ozdobne
Dzielżan ogrodowy [Prezentacja rośliny]

Skomentuj:

Miesiącznica roczna [Pielęgnacja i uprawa]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej