Maciejka

Matthiola longipetala

MACIEJKA

Kolor kwiatów

fioletowe, różowe

Kolor liści

szaro-zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

lato

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Lewkonia dwurożna, maciejka (Matthiola longipetala, M. bicornis) Gatunek jednoroczny, wysiewany wprost do gruntu. Roślina o rozgałęzionych łodygach, które w dolnej części pokładają się, a w górnej są wzniesione. Liście małe, lancetowate, pokryte szaro popielatym kutnerem. Kwiaty drobne, liliowo-różowe, zebrane w luźne grona. W ciągu dnia kwiaty są zamknięte i otwierają się dopiero pod wieczór, wydzielając intensywny, przyjemny zapach.

Rozmiary Wysokość 30-40 cm.

Kwitnienie Od czerwca do września.

Stanowisko Słoneczne lub lekko zacienione. Ziemia piaszczysto-gliniasta, żyzna, umiarkowanie wilgotna i ciepła.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, umiarkowanie.

Pielęgnacja Mało wymagająca roślina, łatwa w uprawie. Przesadzanie Maciejka nie znosi przesadzania. Rozmnażanie Wysiew nasion pod koniec IV i w V, wprost do gruntu, skrzynek, w rozstawie 20-30 cm. Najlepiej wysiewać maciejkę kilkakrotnie co dwa tygodnie, co przedłuży okres kwitnienia.

Najczęstsze choroby i szkodniki Mszyce, pchełki. Zgnilizna podstawy łodygi i mozaika.

Zastosowanie Roślina ozdobna uprawiane głównie ze względu na zapach. Maciejki sadzi się przy ławkach, altanach, pod oknami, na balkonie i wszędzie tam, gdzie można rozkoszować się ich zapachem.

1 z 1MACIEJKA

Czytaj więcej o "Maciejka"

Projekt przygotowany przez Zespół autorski: UGO architecture (Hugon Kowalski), Adam Wierciński oraz Kooper (Magda Piotrowska, Zofia Piotrowska)
Warsaw on Air
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Maciej Zień, Zień Home
Basen w ogrodzie. Ulubione miejsce domowników w upalne dni. Wokół basenu okładzina z łupka brazylijskiego, na dachu domu baterie słoneczne podgrzewające wodę w basenie
<B>Przyciągają wzrok oryginalną fakturą, a do tego efektownie filtrują światło. Aż trudno uwierzyć, że te abażury powstały... z papierowych wytłoczek po jajkach. Jak je samodzielnie zrobić, pokazuje pomysłodawca, Maciej Szczeciński ( pracowniapanaszcze.dawanda.com)</B> <BR />Potrzebne materiały i narzędzia: wytłoczki po jajkach, woda, mąka ziemniaczana, farby, blender, nożyczki, taśma malarska.
Hala KS Orzeł w Warszawie. Proj. Maciej Nowicki
Latin American Immigrants, Miami, Projekt: Maciej Jakub Zawadzki
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
wasze projekty, polska architektura, maciej drążkiewicz