Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Funkie czyli hosty. Rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny do cienia

dr Magdalena Narkiewicz
Odmiana 'Fortunei Aureo-marginata' w lipcu łączy urodę dwubarwnych liści z bujnym kwitnieniem. Dorasta do 0,5 m. - Fot. ALAMY

Liście funkii sprawiają wrażenie, jakby emanowały jasnym światłem. Rośliny te nie potrzebują słońca, by błyszczeć urodą.

Kępy funkii 'gold standard' wyglądają jak olbrzymie kwiaty. Rozjaśniają cieniste zakątki, zwłaszcza gdy żółte części ich liści latem bieleją. - Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Funkie - rośliny o ozdobnych liściach

U funkii, zwanych też od łacińskiej nazwy hostami, pociąga nas głównie elegancka forma liści. Ich długie ogonki rozszerzają się w szerokie, zwykle sercowate blaszki o równoległym unerwieniu. Liście mają piękne kolory, w odcieniach od groszkowego do turkusowego, często ze złocistymi lub białymi wzorami. Większość odmian tworzy foremne kępy o średnicy od kilkunastu centymetrów do ponad metra, niektóre zaś, dzięki rozłogom, rozrastają się w gęste kobierce. Latem funkie rozwijają kłosy liliowych lub białych kwiatów; u wielu z nich są one liczne i efektowne. Kwiaty funkii babkolistnej, (Hosta plantaginea) oraz jej odmian, np. 'Aphrodite'o kwiatach podwójnych i 'Honeybells', pięknie pachną. Jeśli przekwitłych pędów nie zetniemy, powstaną owalne zielone owocki, które po zbrązowieniu zasychają. Natomiast u funkii późnokwiatowej (H. tardiflora) owoce wraz z łodygami czerwienieją i są ozdobą jesiennych rabat.

 

Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Zdjęcie powyżej: Odmiana 'halcyon' ma niebieskawe liście, a w czerwcu i lipcu zdobią ją też bladoliliowe kwiatostany o metrowej wysokości. Nie lubi słońca.

Blomus Aguo Konewka 65209PROSPERPLAST Konewka IKON 4...Ravelo Ceramiczna konewka K...
Porównaj ceny ?Sprawdź ceny ?Sprawdź ceny ?
źródło:Okazje.info
Odmiana 'Fortunei Aureo-marginata' w lipcu łączy urodę dwubarwnych liści z bujnym kwitnieniem. Dorasta do 0,5 m. - Fot. ALAMY

Funkcje - rośliny atrakcyjne cały rok

Funkie często sprawiają niespodzianki swym wyglądem, bo potrafią się przeobrażać, np. ich młode liście bywają wydłużone, a starsze sercowate. Wiosną odmiana 'Fortunei Albopicta' ma żółtawe liście z zielonym obrzeżeniem, a później całkowicie zielenieje. Hosta tokudama 'Variegata' dopiero latem tworzy żółte desenie, a zielone liście funkii Fortune'a 'Gold Standard' stają się żółte pośrodku. Największym oryginałem jest jednak funkia 'White Feather'. Jej liście, wyłaniając się z ziemi, są kremowobiałe, dopiero w miarę dorastania pojawiają się na nich zielone prążki.

 

Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Zdjęcie powyżej: Funkia 'Sum and Substance' to gigant. Jej kępy osiągają ponad metrową szerokość. Dobrze znosi i cień, i słońce.

 

Jesienią większość funkii przebarwia się na jaskrawe złociste odcienie, które można podziwiać do pierwszych przymrozków. Potem zwarzone liście trzeba usunąć (są mocno uwodnione i łatwo gniją).

Obrzeżenie ścieżki z kęp żółtawej funkii 'Sun Power' i biało-zielonej 'Shade Fanfare' jest widoczne także po zmroku. - Fot. SHUTTERSTOCK

Funkie - Rośliny mało wymagające i odporne na choroby

Funkie łączą urodę z małymi wymaganiami. Nie chorują i nie wymarzają, same zagłuszają chwasty i jeśli podłoże jest zasobne w próchnicę, właściwie nie potrzebują opieki. Na uboższej ziemi warto zasilać je długodziałającym nawozem wieloskładnikowym. Głęboki cień nie jest dla nich korzystny, ale niektóre dość dobrze go znoszą, np. odmiana 'Francee' zachowuje w takich warunkach białe obrzeżenie, a 'Fortunei Aureomarginata' - złocisty odcień. Inne mogą jednak słabiej rosnąć lub tracą wzory. Rośliny te w większości nie lubią też mocnego światła, jednak niektóre odmiany - np. 'Sum and Substance', 'Shade Fanfare' i 'Honeybells' - radzą sobie na słonecznych rabatach.

 

Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Zdjęcie powyżej: Funkia 'Undulata Mediovariegata' jest średniej wielkości. W czerwcu tworzy nieliczne fioletowe kwiatostany. Za nią rośnie bniec czerwony (Melandium rubrum).

 

Groźne dla funkii są jedynie ślimaki lub silny wiatr i gradobicie, które uszkadzają liście. Połamane lub podziurawione trzeba wyciąć, bo nie odzyskają już urody.

'Bob Deane' - Fot. SHUTTERSTOCK

Funkie - najbardziej popularne gatunki

Funkii jest kilkadziesiąt gatunków. Występują one głównie w lasach Chin, Japonii i Korei.

Najbardziej popularne gatunki to funkie: Fortune'a (Hosta fortunei), wyniosła (H. elata) i babkolistna (H. plantaginea). Roślina ta ma tysiące odmian. Za ich małe sadzonki zapłacimy ok. 5 zł, za duże rzadkie okazy trzeba zapłacić nawet ok. 150 zł. (sprzedaż m.in: sklep.kalisiak.pl, cebule.pl, funkia.pl).

Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

 

Zdjęcie powyżej: 'Fire And Ice'

 

Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

 

Zdjęcie powyżej: 'White Feather'

 

Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

 

Zdjęcie powyżej: 'Brim cup'

 

Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Zdjęcie powyżej: 'Undulata'

Odmiana 'Snow Mouse' jest krępą miniaturką dorastającą do 20 cm. Kwiaty tworzy dość długo - od czerwca do sierpnia. Lubi cień i półcień. Świetnie prezentuje się w pojemnikach. - Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Funkie - uprawa i pielęgnacja

Funkie to rośliny o niezwykle małych potrzebach.

Stanowisko. Cieniste i chłodne, gdzie słońce dociera przez 2 godziny dziennie. Niektóre znoszą mocniejszy cień lub słońce.

Gleba. Żyzna, próchniczna i wilgotna. Wskazane jest wiosenne nawożenie kompostem i ściółkowanie ziemi, szczególnie gdy funkie rosną w słońcu.

Pielenie. Zbędne, bo funkie same zagłuszają chwasty.

Podlewanie. Konieczne tylko w czasie długotrwałej suszy lub na słonecznych rabatach.

Rozmnażanie. Przez podział kęp. Robimy to wiosną, używając ostrego szpadla.

Inne zabiegi. Usuwanie pędów i zmrożonych liści, osłanianie karp przed mrozem, np. jedliną.

 

Fot. SHUTTERSTOCK

Zdjęcie powyżej: Liście funkii rozwijają się dopiero w maju. Są smaczne, nadają się np. do sałatek.

Odmiana 'Fortunei Hyacinthina' najładniej wygląda w lipcu, gdy wśród jej niebieskawych liści ukazują się gęste, jasne kwiatostany. - Fot. SHUTTERSTOCK

Gdzie posadzić funkie?

Funkii nie należy często przesadzać (w nowym miejscu zaczynają się mocno rozrastać dopiero po 2-3 latach).

Najlepszym terminem rozsadzania jest wiosna.

Funkie stanowią idealny materiał na obrzeżenia ścieżek - nie wrastają w nie, lecz tworzą równą barierę zieleni nie do pokonania i dla rabatowych roślin, i dla chwastów.

Jasne odmiany zwykle wolniej rosną i nie lubią ostrego słońca. Warto nimi rozjaśniać cieniste zakątki.

Funkie są często przysmakiem ślimaków, lepiej więc z nich zrezygnować, jeśli w pobliżu jest jakieś "ślimakowe zagłębie".

Kępowe odmiany świetnie wyglądają w pojemnikach. Łatwiej je też ochronić przed ślimakami, np. owijając donicę miedzianą taśmą. Zimować jednak muszą zadołowane w gruncie lub solidnie osłonięte. Gdy po 2-3 latach wypełnią donicę, należy je rozsadzić.

 

Fot. ALAMY

Zdjęcie powyżej: Funkie tworzą efektowne barwne zestawienia. Tu zielona odmiana 'Invincible' rośnie z biało obrzeżoną 'Moon Shadow' i niebieską 'Blue Shadow'.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja

Skomentuj:

Funkie czyli hosty. Rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny do cienia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej