Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wrzosiec krwisty "Eva" (Erica Carnea)

Wiesław Gawryś

Wrzosy i wrzośce to rośliny lubiane, lecz bardzo do siebie podobne i często mylone, dlatego pobieżnie ujmując, najłatwiej rozróżnić je po terminie kwitnienia. Wrzosy zwykle kwitną w drugiej połowie lata oraz jesienią, natomiast wrzośce najczęściej od wczesnej wiosny do początku lata.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA SLOWA KLUCZOWE: kwiat
KWIATY ODMIANY 'EVA' są miododajne i jest ich tyle, że często nie widać spod nich listków.
Fot. Marek Majewski
Wygląd

'Eva' jest piękną odmianą wrzośca krwistego zasługującą na szersze rozpowszechnienie. Krzewinka dorasta do 15 cm, ma zwarty, gęsty pokrój i obficie kwitnie. Ma zimozielone listki, drobne i igiełkowate (długości 5-8 mm) zebrane po kilka w okółkach. Są intensywnie zielone latem, a późną jesienią przybierają kolor zielonobrązowy i zachowują go przez całą zimę. 'Eva' to jedna z najwcześniejszych odmian wrzośców. Jest rośliną miododajną. Kwitnie na przełomie lutego i marca przez 3-5 tygodni (zależnie od temperatury). Kwiaty są czerwonoróżowe, niewielkie (o długości 5-9 mm), rurkowate. Przekwitłe pozostają na pędach, więc roślinę trzeba przycinać w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja. Zapewnia to utrzymanie zwartego pokroju krzewinek i tworzenie nowych pędów, na których zawiążą się latem i jesienią kolejne pąki kwiatowe.

Wymagania

Odmiana 'Eva' jest stosunkowo odporna na mróz (strefa 6a), wymaga jednak okrywania na zimę stroiszem lub włókniną. Krzewinki przemarznięte lub wyschnięte w bezśnieżne i mroźne zimy nie kwitną, a nawet zamierają. Wrzośce najlepiej rosną w podłożu przepuszczalnym, próchnicz-nym, o lekko kwaśnym odczynie. Tolerują odczyn obojętny. Źle rosną w podłożu mokrym i nieprzepuszczalnym. Potrzebują stanowisk słonecznych i umiarkowanej wilgotności - nie znoszą przesuszania. Jeśli w okresie zawiązywania pąków kwiatowych są upały, rośliny trzeba podlewać.

Wrzosiec krwisty 'Eva' najlepiej wygląda sadzony w grupach po kilka, kilkanaście sztuk. Uprawiany w ogrodach skalnych lub pojemnikach wymaga podlewania także zimą. Odmiana otrzymana w Niemczech przez D. Lohse. W uprawie od 1995 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wrzosiec krwisty "Eva" (Erica Carnea)