Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rośliny o podobnych nazwach - można się pomylić

dr Magdalena Narkiewicz biolog
Fot. TOMEK CIESIELSKI

Pigwowiec to nie pigwa, a cyprysik to nie mały cyprys. Rośliny te nam się mylą - i nie tylko one.

Fot. TOMEK CIESIELSKI

Podobne nazwy roślin

Mówiąc o roślinach, lubimy stosować zdrobnienia, zwłaszcza w odniesieniu do młodych okazów lub miniaturek. Może rodzić to nieporozumienia, bo nie wiemy np., czy ktoś chwali się łanem drobnych kokoryczy, czy kępami sporej kokoryczki.

Często trudno dociec, dlaczego pewne rośliny noszą podobne nazwy, bo wyglądają inaczej i należą do innych rodzajów botanicznych. Jednak takie pary zawsze coś łączy, np. dąb i dębik - kształt liści, szczaw i szczawik - smak, krwawnik i krwawnicę - właściwości ziela.

Na zdjęciu: Pigwowiec w fazie kwitnienia

Pigwowiec - Fot. TOMEK CIESIELSKI

W ogrodach zazwyczaj gości pigwowiec pośredni (Chaenomeles superba) - niski, ciernisty, szeroko rozrastający się krzew. Wiosną rozwija mnóstwo kwiatów o średnicy ok. 3 cm w odcieniach różu i czerwieni. Jesienią złocą się na nim nieco większe, jakby przyklejone do pędów owoce. Są one twarde i kwaśne, cytrynowo pachną i mają więcej witaminy C niż cytryna. Świetnie aromatyzują przetwory.

Pigwa - Fot. Fir4ik shutterstock

Pokrojem przypominająca jabłoń pigwa (Cydonia oblonga) ma różowawe kwiaty o średnicy ok. 5 cm i duże omszone liście. Początkowo omszone są też owoce przypominające jabłka lub gruszki. Czasem osiągają one nawet wagę kilograma, pachną zaś, smakują i mają to samo zastosowanie co owoce pigwowca. Dawniej obie te rośliny zaliczano do jednego rodzaju, dlatego często są mylone i tak samo nazywane.

Śnieżyca - Fot. Andreja Donko shutterstock

Należy do najwcześniej kwitnących bylin cebulowych. Śnieżycę wiosenną (Leucojum vernum) w marcu można podziwiać w wilgotnych miejscach Sudetów i Bieszczadów (podlega ścisłej ochronie). Osiąga wysokość 30 cm, a jej białe kwiaty mają na płatkach żółte plamki. Cebulki kupione w sklepie sadzimy w próchnicznym podłożu. Jeśli wiosna jest sucha, rośliny podlewamy jeszcze przez kilka tygodni po kwitnieniu.

Fot. E. O. shutterstock

Śnieżyczka

Pełna nazwa tej krajowej rośliny cebulowej to śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis). Zakwita w tym samym czasie co śnieżyca i jest do niej podobna, choć delikatniejsza, prawie o połowę niższa i ma zielone plamki na wewnętrznych płatkach. Występuje w lasach liścias-tych (jest gatunkiem ściśle chronionym). Często zdobi naturalistyczne ogrody. Nie ma dużych wymagań, a cebulki jesienią łatwo kupić.

Fot. PAWEŁ SŁOMCZYŃSKI

Cyprysik

W ogrodach uprawia się kilka jego gatunków i liczne odmiany. Rośliny te często mylone są z żywotnikami. Cyprysiki (Chamaecyparis) poznamy po zwisającym wierzchołku i szyszkach, które przed dojrzeniem przypominają ziarna grochu. Nie są zbyt odporne na mróz, więc trzeba je sadzić w zacisznych, ciepłych miejscach. Lubią słońce lub lekki cień, szkodzi im susza.

Fot. Wikimedia

Cyprys

Potężne stożkowate kolumny często spotykane w krajach śródziemnomorskich to cyprysy wiecznie zielone (Cupressus sempervirens). Gatunków cyprysów jest jednak więcej. Ich wierzchołki lekko się przewieszają; szyszki są również podobne do szyszek cyprysików, choć sporo większe. Iglaki te giną nawet od niedużego mrozu, więc w gruncie w Polsce nie rosną. Ale znoszący uprawę doniczkową cyprys wielkoszyszkowy może zdobić pokoje.

Tawuła - Fot. mexrix shutterstock

W Polsce dziko rosną trzy gatunki tawuł (Spiraea), a sporo innych uprawianych jest w ogrodach. To niskie krzewy o drobnych pojedynczych liściach. Latem płaskie bukieciki kwiatów rozwija tawuła japońska (na zdjęciu), która ma wiele karłowych odmian różniących się barwą liści i pokrojem. O podobnej porze tawuła Douglasa tworzy stożkowate kwiatostany. Kilka innych gatunków obsypuje się wiosną białymi kwiatami.

Tawułka - Fot. Elena11 shutterstock

To około półmetrowa bylina. Tawułkę (Astilbe) reprezentują w ogrodach azjatyckie gatunki - tawułka chińska i japońska - oraz ich odmiany mieszańcowe. Rośliny mają ładne, wielokrotnie złożone liście. Latem tworzą stożkowate, mniej lub bardziej skupione kwiatostany kształtem podobne do tawuły Douglasa, a barwą do tawuły japońskiej (są w odcieniach różu, fioletu i białe). Tawułki dobrze rosną w ocienionych miejscach.

Krwawnik - Fot. kukuruxa shutterstock

Kwitnący na biało krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to mało wymagająca bylina, której wystarcza słońce i nieco wilgoci. Bardzo często rośnie dziko wzdłuż dróg i na łąkach. W ogrodach sadzi się jego odmianę ?Cerise Queen? (o różnym nasyceniu barwy wiśniowej) lub pochodzące od tego gatunku mieszańce. Dawniej bardzo ceniono go za właściwości przeciwkrwotoczne.

Krwawnica - Fot. ArjaKo's shutterstock

W naturze zdobi wilgotne zarośla, brzegi jezior i strumieni. Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) od lipca tworzy purpurowoczerwone kwiatostany o długości do 30 cm. Jeśli nie brakuje jej wody, może dorastać do metra. Kwitnącą roślinę odwiedzają licznie motyle. Coraz częściej trafia do ogrodów, ale na suchych glebach nie jest zbyt dorodna. Należy do ziół przeciwkrwotocznych.

Jaśmin - Fot. Tomek Ciesielski

Ceniony jest za piękny, trwały zapach kwiatów. Jednak nie każdy gatunek pachnie. Bo np. jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) - wiotki krzew, który w ciepłych rejonach rośnie u nas w ogrodach i w łagodne zimy kwitnie na żółto - nie wydziela aromatu. Piękną woń mają jaśminy o białych kwiatach: J. sambac używany do aromatyzowania herbat i perfum oraz jaśmin lekarski - pnącze uprawiane w doniczkach.

Jaśminowiec - Fot. Maria Komar shutterstock

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) to krzew często nazywany błędnie jaśminem. Ma bowiem podobne kwiaty, białe i równie pięknie, choć nieco bardziej wyraziście pachnące. Jednak ich woń jest nietrwała, więc gatunek ten nie ma zastosowania ani w kosmetyce, ani w perfumerii. Urodą i aromatem umila nam czerwcowe dni i wieczory. Jest mrozoodporny.

Szczaw - Fot. EQRoy shutterstock

Zazwyczaj występuje jako chwast wskazujący, że ziemia ma bardzo kwaśny odczyn. Szczaw zwyczajny (Rumex acetosa) jest też popularnym warzywem, które swój smak zawdzięcza kwasowi szczawiowemu. Jego konkurentem staje się szczaw gajowy (R. sanguineus) o bardziej ozdobnych liściach (na zdjęciu).

Szczawik - Fot. Lilianna Sokołowska

Liście szczawików (Oxalis) zwykle wyrastają z bulwy i przypominają czterolistną koniczynkę, która składa się na całą noc. Delikatne kwiatki, zależnie od gatunku, mają barwę różową, białą lub żółtą. Rośliny smakują podobnie jak szczaw, bo też zawierają kwas szczawiowy. Na zdjęciu - ciepłolubny O. melanosticta.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?
Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać
Skalnica Arendsa (Saxifraga × arendsii) - roślina wieloletnia na skalniak

Skomentuj:

Rośliny o podobnych nazwach - można się pomylić

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej