Rośliny, które ozdobią Twój wielkanocny stół. Dekoracje wielkanocne
Hortensje, wrzośce, pierwiosnki, narcyzy i hiacynty - zobacz galerię roślin, które stworzą świąteczną, wiosenną atmosferę w domu. Cebule kwiatów można kupić z wyprzedzeniem lub tuż przed Świętami
Narcyzy
Żółte i białe, pięknie pachnące cięte kwiaty narcyzów (zwanych powszechnie żonkilami) najlepiej kupować w pąkach tuż przed Świętami. W mieszkaniu ustawiamy je w chłodzie, dzięki czemu będą trwalsze. Zamiast ciętych wielkokwiatowych, możemy kupić miniaturowe narcyzy w doniczkach, które dużej będą zdobić mieszkanie, bo ich pąki rozwijają się stopniowo.
Rośliny podlewamy, dopóki utrzymują się na nich liście. Gdy zżółkną, cebulki zasuszamy, a we wrześniu sadzimy na rabacie.
Hiacynty
Kwiaciarnie oferują pojedyncze okazy w doniczkach, albo udekorowane ogródki z kilkoma kwitnącymi cebulami w koszyczkach lub misach. Hiacynty cieszą nas głębokimi kolorami: różem, fioletem i granatem, ale są też odmiany białe. Wszystkie pachną wyraziście. Ich pielęgnacja ogranicza się do podlewania. Świecowate kwiatostany wysokości kilkunastu centymetrów utrzymują się przez 10-12 dni. Potem z cebulami hiacyntów postępujemy tak, jak z narcyzami.
Wrzosiec
Wiosna, to jego naturalna pora kwitnienia. Ta niewysoka krzewinka tworzy sztywne pędy wysokości 20-25 cm, całe pokryte igiełkowatymi liśćmi i drobnymi kwiatami w kształcie dzwonków. Ich kolorystyka obejmuje intensywne odcienie różu i fioletu. Utrzymują się długo na gałązkach, nawet jeśli niechcący zasuszymy wrzosiec. Warto jednak zadbać, by nie zabrakło mu wody, bo po świętach można go posadzić w ogrodzie w kwaśnym podłożu, bogatym w torf, na lekko zacienionym stanowisku.
Fot. Lilianna Sokołowska
Pierwiosnek
Gama kolorystyczna, w jakiej występują pierwiosnki, zwane też prymulkami, jest zdumiewająca. Zwarte kule, jakie tworzą ich kwiatostany, występują w różnych odcieniach barwy żółtej, różowej, fioletowej, czerwonej, pomarańczowej i białej. Pojedyncze kwiaty najnowszych mieszańców pierwiosnka bezłodygowego osiągają 6- 8 cm średnicy i jest ich tak wiele, że zupełnie zakrywają liście tej niewielkiej rośliny.
Pierwiosnek lubi chłodne pomieszczenia i potrzebuje sporo wody. Służy mu rozproszone światło. Po prezentacji na świątecznym stole, powinien jak najszybciej przenieść się na balkon lub do ogrodu, gdzie będzie kwitł jeszcze przez kilka tygodni.
Hortensja
Kogóż nie zachwycają jej ogromne kuliste kwiatostany o średnicy kilkunastu centymetrów? Roślina sprzedawana jest w doniczkach jako krzew wysokości 30- 40 cm. Takie właśnie najlepiej nadają się na wielkanocny stół, ale kupić można także większe okazy. Chociaż hortensja w ogrodzie tworzy swoje różowe, niebieskie, białe bądź fioletowe kule dopiero latem, ogrodnicy pędzą ją, czyli zmuszają do kwitnienia wczesną wiosną. W Polsce tradycyjnie zdobi się nią Groby Pańskie w kościołach.
Fot. Flora Dania
W mieszkaniu ustawiamy hortensję w możliwe chłodnym, dobrze oświetlonym miejscu. Jej kwiaty utrzymają się przez kilka tygodni. Potem roślinę najlepiej posadzić w ogrodzie, w półcieniu.
Skomentuj:
Rośliny, które ozdobią Twój wielkanocny stół. Dekoracje wielkanocne