Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Sukulenty - część trzecia

Bożena Dubielecka
Fot. Wojciech Kindlarski

Gatunki sukulentów - to już ostatnia część galerii zdjęć, a w niej: opuncja z "papierowymi" cierniami, rozchodnik, który zmienia kolor liści w słońcu oraz sukulenty-kamienie...

Fot. Wojciech Kindlarski

Gatunki sukulentów - opuncja

Opuntia articulata papyracantha - opuncja. Pochodzi z Argentyny. Inna jej nazwa to Tephrocactus papyracanthus. Kaktus ten jest zbudowany z kulistych członów, na których wyrastają długie ciernie, ale zupełnie niekłujące, miękkie i delikatne jak papier, stąd nazwa tego typu cierni - "papierowe". Powinien stać w pełnym słońcu, w przeciwnym razie ciernie będą słabe i cienkie. W uprawie praktycznie nie zakwita, za to rozmnaża się świetnie przez odrosty, które łatwo odpadają.

Fot. Bożena Dubielecka.

Gatunki sukulentów - pachypodium

Pachypodium lamerei - pachypodium. Pochodzi z Madagaskaru. W naturze są to wielkie rozgałęziające się drzewa. Duże okazy, jak ten na fotografii, spotkać można jedynie w ogrodach botanicznych. W domach roślina ma tylko jeden mocno ocierniony pień zakończony pióropuszem liści. Bardzo dobrze rośnie, czasami gubi liście, ale na wiosnę odrastają. Nie lubi nadmiernego podlewania - wtedy choruje i może zgnić

Fot. Wojciech Kindlarski

Gatunki sukulentów - rozchodnik

Sedum rubrotinctum - rozchodnik. Pochodzi z Meksyku. Sukulent liściowy. Niewielka krzewinka o liściach przebarwiających się w słońcu na czerwono. Dotknięte liście łatwo odpadają. Kwiaty maleńkie, zielonkawo-czerwone; rzadko zakwita w uprawie.

Fot. Bożena Dubielecka

Gatunki sukulentów - starzec

Senecio rowleyanus - starzec. Pochodzi z południowej Afryki. Liście przekształcone są w okrągłe kulki, a łodygi cienkie. W rezultacie pędy wyglądają jak zielone koraliki. Roślina silnie się rozrasta, można ją sadzić w długich płaskich doniczkach i wieszać na słonecznych oknach - pędy będą się zwieszać jak zasłonka.

Fot. Wojciech Kindlarski

Gatunki sukulentów - friczia

Frithia pulchra - friczia. Niewielki sukulent liściowy pochodzący z południowej Afryki. Friczia rośnie prawie całkiem zagrzebana w piachu, także wystają tylko szczyty liści. Często mylona z gatunkiem Fenestraria rhopalophylla z powodu podobnego kształtu liści.

Fot. Wojciech Kindlarski

Gatunki sukulentów - gibbeum

Gibbaeum - gibbeum. Sukulent liściowy. Zbudowany podobnie jak litopsy tylko z dwóch liści, ale tworzy odrosty, więc powstają niewielkie kępy. Pochodzi z RPA i rośnie w miejscach bardzo nasłonecznionych i bardzo suchych na skalistym, kwarcowym podłożu. Bardzo trudny w domowej uprawie.

Fot. Wojciech Kindlarski

Gatunki sukulentów - haworsja

Haworthia truncata - haworsja. To jedna z najpiękniejszych haworsji, bardzo poszukiwana przez kolekcjonerów. Pochodzi z południowej Afryki. Dorasta do kilku centymetrów wysokości i z czasem rozrasta się kępiasto. Typowy sukulent liściowy. Liście wyglądają, jakby zostały równo ucięte w połowie długości. Roślina dość trudna w uprawie, wymaga dużo słońca i ostrożnego podlewania. Korzenie ma grube i wrażliwe na nadmiar wody.

Fot. Bożena Dubielecka

Gatunki sukulentów - kalanchoe

Kalanchoe daigremontiana - kalanchoe. Pochodzi z Madagaskaru. Sukulent liściowy, powszechnie uprawiany ze względu na łatwość rozmnażania. Wytwarza bowiem na brzegach liści rozmnóżki, które łatwo odpadają od rośliny macierzystej i od razu się ukorzeniają. W warunkach domowych rzadko zakwita, a jeśli już, to dopiero późną jesienią lub nawet zimą. Kwiaty są czerwonawe.

Fot. Bożena Dubielecka

Gatunki sukulentów - kalanchoe

Kalanchoe tomentosa - kalanchoe. Pochodzi z Madagaskaru. Jego ozdobą są liście, pięknie omszone delikatnymi białymi włoskami, przy czym na brzegach i szczytach liści włoski przebarwiają się na czekoladowo. Niezwykle dekoracyjny. Dość łatwy w uprawie, pod warunkiem, że będzie stał na pełnym słońcu, w przeciwnym wypadku straci swoje białe włoski.

Fot. Bożena Dubielecka

Gatunki sukulentów - litopsy

Lithops - litopsy, konofyta, gibbeum i inne gatunki zbudowane z pary liści znane są pod nazwą "żywe kamienie". Wszystkie rosną w południowej Afryce. Najbardziej popularne i najłatwiejsze w uprawie w porównaniu z innymi są właśnie litopsy. Kwitną jesienią, kwiaty mają żółte lub białe. Należy pamiętać, by nie podlewać ich wiosną. Zaczynamy podlewanie dopiero wtedy, gdy rozwinie się nowa para liści i wyłoni z zaschniętej pary starych. Nawadnianie kontynuujemy do późnej jesieni, nawet jeszcze w listopadzie, ponieważ nadal wtedy mogą kwitnąć i rosną.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?
Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać
Skalnica Arendsa (Saxifraga × arendsii) - roślina wieloletnia na skalniak

Skomentuj:

Sukulenty - część trzecia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej