Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Największe polskie sukcesy przyrodnicze 2011

Małgorzata Łączyńska
Malownicze jeziorka w geoparku "Łuk Mużakowa" - Fot. www.obiezyswiat.org / dispar

W 2011 roku mieliśmy kilka spektakularnych, międzynarodowych sukcesów przyrodniczych. Zobaczmy, z czego możemy być dumni

Malownicze jeziorka w geoparku "Łuk Mużakowa" - Fot. www.obiezyswiat.org / dispar

Geopark "Łuk Mużakowa" wpisany na listę dziedzictwa UNESCO

Najpiękniej ukształtowana morena czołowa na świecie, widoczna jest nawet z kosmosu. Jedyny w Polsce GEOPARK. Najciekawsze w Polsce pojezierze antropogeniczne. Około 110 jezior - szmaragdowych, granatowych, brązowo-czerwonych. Zrobione tam zdjęcia wyglądają jak z innej planety!

Fot. www.obiezyswiat.org / dispar


Fasola Piękny Jaś - Fot. Sądeczanin.info

Fasola Piękny Jaś z unijnym certyfikatem produktów regionalnych

Ta nowina ucieszy nie tylko dla wegetarian. W roku 2011 fasola 'Piękny Jaś' z Doliny Dunajca otrzymała unijny certyfikat produktu regionalnego. 'Jaś' dołączył do grupy 31 polskich produktów, których nazwa i pochodzenie są chronione w Unii Europejskiej.

'Piękny Jaś' to fasola niezwykle smaczna i zdrowa. Jej wyjątkowo duże, gładkie, błyszczące i dobrze wypełnione   nasiona (nie kurczą się po wysuszeniu), mają charakterystyczny, delikatny, nieco słodkawy smak i bardzo krótko się gotują. Mają też cenne wartości odżywcze - przede wszystkim wysoką zawartość magnezu (naturalnego leku na stres) oraz witamin B1 i B2, kwasu foliowego, wapna, potasu i żelaza .

Tradycyjnie, co roku koło 10 września  w Zakliczynie  obchodzone jest Święto Fasoli. http://www.pogorza.pl/ To wielki jarmark produktów regionalnych  nie tylko dla wegetarian

Klematis 'Beautiful Bride'. Pnącza - Fot. www.clematis.com.pl

Powojniki i żywotnik - zdobywcy medali w Holandii

Nie tak łatwo błysnąć czymś w Holandii , krainie wytrawnych ogrodników. Tym bardziej cieszy, że na międzynarodowych targach szkółkarskich Plantarium 2011 w kategorii roślinnych nowości  stanęliśmy na podium.

Złoty  medal przyznano powojnikowi 'Beautiful Bride' autorstwa znakomitego polskiego hodowcy Szczepana Marczyńskiego (firma CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j.)

Piękna panna młoda (tak należy tłumaczyć nazwę odmiany ) która podbiła serca jurorów  z holenderskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego ma wyjątkowo duże (do 28 cm średnicy), czysto białe kwiaty, które pokrywają roślinę od samego dołu. Kwitnie bardzo obficie V-VII, latem powtarza kwitnienie. Dorasta do 2-3 m wysokości, wymaga słabego cięcia. Nie lubi miejsc wietrznych i bardzo nasłonecznionych. W pełni mrozoodporna. Można ją hodować w dużym pojemniku.

Srebrny medal zdobyła odmiana powojnika 'Krakowiak' z Grupy Viticella o intensywnie różowych, licznych kwiatach pojawiających się od połowy VI do IX. Szybko osiąga 3 m wysokości, może rosnąć na każdym stanowisku i w każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Roślina łatwa w uprawie, całkowicie mrozoodporna. Doskonała do ogrodów  i na balkony.

Powojnik 'Krakowiak' zdobył też złoty medal na międzynarodowej wystawie Zieleń To Życie 2011 w kategorii nowości roślinne.

 

Fot. www.clematis.com.pl

Brązowy medal przyznano odmianie 'Sweet Summer Love' z Grupy Flammula o bardzo licznych, purpurowych, słodko pachnących kwiatach. Kwitnienie rozpoczyna w VII-VIII i kontynuuje aż do początku X. Liście drobne, ciemnozielone, ładne do jesieni. Dorasta do 3,5 m wysoskości, lubi stanowiska słoneczne. Może być także uprawiana w dużych pojemnikach.

 

Fot. www.clematis.com.pl

Brązowy medal w kategorii roślinnych nowości  jury przyznało również innej polskiej odmianie - żywotnikowi zachodniemu (Thuja occidentalis) 'Janed Gold' GOLDEN SMARAGD.

 

Fot. Związek Szkółkarzy Polskich

Wiciokrzew (Lonicera periclymenum) 'Chojnów' PBR FRAGRANT CLOUD. Brązowy medal w kategorii pnącza na wystawie HTA National Plant Show 2011 - Fot. www.clematis.com.pl

Wiciokrzew 'Chojnów' PBR FRAGRANT CLOUD - brązowy medal w Wielkiej Brytanii

Podczas wystawy HTA National Plant Show w Stoneleigh Park (Coventry) w Wielkiej Brytanii, odmiana wiciokrzewuLonicera periclymenum 'Chojnów' PBR FRAGRANT CLOUDzdobyła brązowy medal w kategorii "Pnącza". Organizatorem wystawy jest brytyjski związek The Horticultural Trades Association.

Roślina kwitnie od IV do IX. Jej kwiaty - czerwonopurpurowe na zewnątrz, beżowe wewnątrz - pięknie pachną. Ozdobę stanowią również czerwone owoce (VIII-X). Liście ma nieduże. Młode są purpurowozielone, starsze - zielone. Pędy owijają się wokół podpór. Roślina zadowala się glebami średnio żyznymi, jeśli nie są zbyt suche lub kwaśne.

Nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniach, kratkach i innych podporach oraz wśród innych roślin.
Szczególnie polecana do małych ogrodów, w pobliże okien, drzwi lub ławek.

Klematis 'Krakowiak'. Pnącza - Fot. www.clematis.com.pl

Topola amerykańska 'Purple Tower' - brązowy medal na międzynarodowej wystawie Zieleń To Życie

Złoty medal w kategorii nowości roślinne zdobył Powojnik 'Krakowiak' z

Topola amerykańska (Populus deltoides) 'Purple Tower' PBR
z Gospodarstwa Szkółkarskiego WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska

Nagrodzona topola to duże drzewo dorastające do 15 m, nisko rozgałęzione o luźnej, kopulastej koronie. Młode pędy są purpurowobrązowe. Liście wiosną po rozwinięciu mają barwę intensywnie purpurową, później zielenieją i stają się zielonobrązowe z czerwonym ogonkiem i nerwem głównym.
Odmiana w pełni mrozoodporna (strefa 4), tolerancyjna co do rodzaju podłożą i jego odczynu. Najlepiej czuje się w niewielkim półcieniu lub na słońcu. Odporna na warunki miejskie i zanieczyszczenie powietrza. Polecana do nasadzeń w parkach i w zieleni miejskiej. Bardzo ciekawa odmiana o niespotykanym zabarwieniu liści.


Magnolia pośrednia 'Winelight'ze Szkółki Krzewów Ozdobnych Zymon. Drzewa i krzewy. Złoty medal Gardenia 2011 - Fot. www.zymon.pl

Złote medale na międzynarodowych targach Gardenia

Na Targach Ogrodniczych i Architektury Krajobrazu Gardenia 2011 przyznano 13 złotych medali. Roślinnymi zwycięzcami były:

Magnolia pośrednia (magnolia soulangeana) 'Winelight' ze Szkółki Krzewów Ozdobnych Zymon. Drzewo to kwitnie obficie wiosną i w końcu lata. Jesienią liście przebarwiają się na żółty kolor. Wtedy też wyraźnie widać piękne owocostany w odcieniu purpurowym.

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Maria' ze Szkółki Kurowscy.

Przez cały okres wegetacji krzew ma bardzo intensywny złoty odcień liści, które przebarwiają się jesienią na pomarańczowo-czerwony kolor. Młode pędy koralowo-czerwone, atrakcyjnie kontrastują z ulistnieniem. Berberys 'Maria' to odporna na poparzenia słoneczne - najbardziej pod tym względem wytrzymała żółta odmiana. Mrozoodporna, nawet do -30 st. C

Fot. www.kurowski.pl

Powojnik (clematis) 'Jerzy Popiełuszko', wyhodowany przez Szczepana Marczyńskiego (firma CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j.).

Odmiana ma jedwabistobiałe kwiaty z kawowymi pylnikami na białych nitkach. Kwiaty mają średnicę 13 - 15 cm. Kwitnie wyjątkowo długo i obficie od maja do października.

Ogórek 'Haker F1' z hodowli W. Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano - Nasienne. 'Haker F1' jest nowoczesną odmianą ogórka przeznaczoną do uprawy w szklarniach i tunelach foliowych.

Biota wschodnia (Platycladus orientalis) 'Smolin' ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Jerzy Smolin.

Ten iglasty krzew ma pokrój kolumnowy o umiarkowanej sile wzrostu. Latem intensywnie żywozielony, zimą brunatnozielony. Ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe. Dobrze znosi mrozy i dość dobrze śnieg. Polecany jest do małych ogrodów

Fot. www.szkolka-smolin.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą

Skomentuj:

Największe polskie sukcesy przyrodnicze 2011

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej